YAZARLAR Zehra İpşiroğlu
12
14
16
18
16/11/2018 00:19
Çocuklar için yazmak

Geçenlerde neden çocuklar için yazıyorum gibi bir soruyla karşılaştım. Aslında ben sadece çocuklar değil yetişkinler için de yazıyorum. Çocukları seçmemin özel bir nedeni yok. Çocuklara karşı yarı otoriter yarı korumacı bakışımız onların dünyasına girmemizi, onları anlayabilmemizi çoğu kez engelliyor. Çocukları kendi kişilikleri ve  özellikleri olan küçük birer  birey olarak görmekte zorlanıyoruz. Belki de öteden beri süren ve benim de çocukluğumda deneyimlediğim bu zihniyet  beni  çocuklar için yazmaya yönlendirmiştir. Çocuk bakışını sadece çocuk kitaplarında değil yetişkin kitaplarımda da zaman zaman kullanıyorum.  Ellili yıllardan yetmişli yıllara değin uzanan ve iki askeri darbeyi içeren anı romanım ‘Mavi Eşek’ buna tipik bir örnek veriyor.

Çocuktur anlamaz

Aslına bakarsanız büyük küçük hepimizin yaşadığı ve anlamaya çalıştığı birçok şeyi çocukların da anlayabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle de yazdığım birkaç çocuk kitabımın hem büyüklere hem de çocuklara seslendiği iddiasındayım. Çünkü hepsinin yazınsal ve felsefi bir boyutu var. Sözgelimi “Düş Hırsızları’na Karşı” kitabımda hayallerimizi çalan iğrenç bir yaratıkla, Gipo ile (içimizdeki gizli polis) mücadeleyi anlatıyorum. Bu büyük küçük hepimizi ilgilendiren temel bir sorun. Gipo yaşamımızda bu kadar baskın olmasaydı, yapmak istediklerimizi engellemeseydi, umutlarımızı yok etmeseydi bugün çok daha farklı bir yerde olurduk çünkü. Bu yaklaşımımı Gipo’su  yüksek olan, yani otoriter yaklaşımı  iyice içselleştirmiş bir çok yetişkin anlamakta zorlanıyor. Hiç unutmuyorum “Düş Hırsızları”ndan yola çıkarak çocuklarla yapılan bir yaratıcı drama çalışmasında on bir yaşlarında küçük bir kız “Ben Gipo’yla başa çıkabilirim” dedi. “Sorun annemin Gipo’su onu ne yapayım?”

Kimin için yazıyorsun çocuklar mı yoksa büyükler mi çocuk bunu anlamaz ki gibi tepkilerle zaman zaman karşılaşmışımdır. Doğru, çocuğu geri zekâlı olarak görürseniz tabii ki anlamaz. Nedense bu tür tepkiler de çocuklara çoğunlukla  tepeden bakan eğitimcilerden geliyor.

Ne komik çocuk kitabı mı yazıyorsun?

Öte yandan ilginç bir şey daha var, bir çocuk kitabı yazdığınızı söylediğinizde bu alanın dışında olan birçok kimse çoğunlukla sizi küçümsüyor, çünkü toplumuzda çocukların ciddiye alındığını söyleyemeyiz. Bu da geleceğe ne kadar değer ve önem verdiğimizin bir göstergesi bence. Kuşkusuz beni çok yadırgatan bu yaklaşımda çocuklar için yazmamda tetikleyici olmuştur.

Okuma deliliği

Kendi çocukluğum hep kitap okumayla geçti.  Klasikler Mark Twain’in romanları,  Tom Sawyer, Huckleberry Finn, Polyanna, Peter Pan, Küçük Kadınlar her roman yepyeni bir dünyaya götürüyordu beni, tam anlamıyla okuma delisiydim. Tabii o zamanlar ne televizyon vardı ne de bilgisayar. Belki de bunun da etkisi olmuştur.  Okul öncesinde de resimli yabancı kitaplara çok bakar, resimlere uygun öyküler ve masallar uydururdum. Annem bana hayvanlarla birlikte yaşayan ve onların dilini bildiği için onlarla rahatlıkla konuşan Dr.Dolittle’nin öykülerini okurdu ki, bunlara bayılırdım.

Sevdiğim yazarlar, kitaplar

Bugün de severek okuduğum beğendiğim çocuk kitapları var sözgelimi Michael Ende’nin fantastik kitapları  “Momo”su ya da “Bitmeyecek Öyküsü” gibi. Christina Nöstlinger’in  fantastik ya da gerçekçi kitaplarını da çok severim, hemen hepsini okudum. Gerçekten çocuk bakışını yakaladıkları, çok esprili, yer yer komik  ve düşündürücü oldukları, ayrıca hem çocuklara hem de yetişkinlere seslendikleri için. En sevdiklerim de fantastik kitapları “Salatalık Kralı’nı Kim Takar” ve “Konrad Konserve Kutusu’ndan Çıkan Çocuk”. En son “Anneme Bir Koca Arıyorum ”kitabını çok eğlenerek okuduğumu hatırlıyorum. Çözülen aile ilişkilerini, yetişkinlerle çocuklar arasındaki iletişişimsizliği çocuğun açısından anlatırken hem çok güldüren hem de  düşündüren bir kitap.  İyi çocuk kitaplarının özelliği hem çocuklara hem de yetişkinlere seslenmesi. Ama bunu başarabilen yazarların sayısının çok olduğunu düşünmüyorum.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :