Yüzü her gün suyla yıkamak yeterli değil

05 Temmuz 2017 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Yaşlandıkça cildimizde pek çok değişiklik meydana gelir. Cildimiz incelir, ince çizgiler, kırışıklıklar oluşur ve cilt rengi değişmeye başlar. Ciltte yaşlanmaya bağlı olarak lekelenmeler ve yeni benlerin de oluştuğunu belirten Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Lisa E. Ishii “Yaşlandıkça yüzün şekli de yavaş yavaş değişir ve yağlar cildin altında yer değiştirip bazı bölgelerde biriktiği için yüz daha dikdörtgen bir şekil alır. Cildin, yağ ve kas yapısının değişmesi tüm görüntümüz de değiştirir” dedi.

Cildin yıpranmasının geciktirilebilir ve uzun yıllar daha genç bir görüntüye sahip olmanın mümkün olduğunu aktaran Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Lisa E. Ishii genç bir görüntüye sahip olabilmek için pek çok ameliyatsız çözümün de olduğunu söyledi.

Günlük cilt bakımını aksatmayın

Her gün yüzü suyla yıkamak kesinlikle yeterli değil. 25 yaşın üzerindeki herkes cilt yapısına uygun bir cilt bakımı uygulamalı. Ayrıca cilt, en az 30 koruma faktörlü ürünlerle güneşten de korunmalı. Çünkü güneş, cildin yaşlanmasına yol açan en önemli faktör.

Yaşlanmayı geciktirmenin en etkili yolu içinde tretinoin bulunan bakım ürünleri kullanmak. Yapılan pek çok bilimsel araştırma bu maddenin, ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları hafiflettiğini, cildi sıkılaştırdığını ve lekeleri azalttığını gösteriyor.

Cildinizin yüzeyini yenileyin

Cildinizin yüzeyini kimyasal peeling, lazer uygulamaları ve dermabrasyon (Deri üzerindeki benleri veya izleri ortadan kaldırma amacıyla yapılan kazıma işlemi) gibi yöntemlerle yenileyin. Bu yöntemer cildin yıpranmış üst tabakasını soyup, yeni ve daha genç bir cildin ortaya çıkmasını, yani cildin yenilenmesini sağlar. Ölü cilt hücreleri ortadan kaldırlır, yüzey yeni ve daha genç bir ciltle kaplanır. Bu yöntemler ciltteki çizgilerin, kırışılıkların, lekelerin ve yara izlerinin azalmasını sağlar. Özellikle de güneşin oluşturduğu hasarları ortadan kaldırır.

Cilt yüzeyini yenileme işlemi cildinizin tipine ve durumuna göre değişir. Yenileme işleminden sonra cildinizde hafif kızarıklık olabilir. İyileşme ve cildin yenilenme süresi ise kişiden kişye değişir. Ancak cildinizin ortalama 3 hafta içinde iyileştiğini söyleyebiliriz.

Dolgu maddeleriyle cildinizi tazeleyin

Cildinizin, özellikle de yüzünüzün gençleşmesi için başvurulabilecek bir diğer yöntem ise “dolgular”. Birtakım dolgu maddeleri ile cildinize daha esnek, gergin ve genç bir görünüm kazandırabilirsiniz. Örneğin vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan yağ dokularını yüzünüze enjekte edilebilir. Yağ dolguları örneğin yanaklara, burundan dudak kenarlarınauzanan gülme çizgilerine, dudaklara veya yüzde istenen her yere enjekte edilebilir. Yağ dokusu sizin kendinize ait olduğu için de yan etki ya da birtakım komplikayonlar pek görülmez. Ancak yağ dolgularıyla elde edilen genç görünümün ne kadar uzun süreceğini söylemek mümkün değil. Bu, kişiden kişiye değişir.

Hyalüronik asit enjeksiyonları da gençleşmek için tercih edilen bir yöntem. Yüzdeki ince çizgileri gidermek ve yüze hacim kazandırmak için yıllardır kullanılan bu dolgu enjeksiyonlarının etkisi ise yaklaşık 1 yıl sürüyor.

Kırışıklıklara karşı Botoks ile savaşın

Yıllardır kırışıklıklara karşı kulanılan Botoks enjeksiyonları, yüzdeki kasları gevşeterek kırışıklıkların oluşmasını engelliyor. Özellikle de alındaki ve iki kaş arasındaki çizgileri yumuşatmakta çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Botoks, ayrıca “Kaz ayağı” olarak tarif edilen, gülerken gözlerin köşelerinin etrafında oluşan kırışıklıklara karşı da oldukça etkili. Botoksun etkisi de yaklaşık 3-4 ay sürüyor.

Yüz germe ameliyatları ABD başta olmak üzere tüm dünyada azalıyor

Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içerisinde olan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Deri Hastalıkları ve Dermokozmetik Uzmanı Dr. Deniz Kırçuval Dermokozmetik kliniklerinde lazer epilasyon, Hydrafacial cilt bakımı, botoks, dolgu, peeling gibi birçok uygulamanın yapıldığını belirterek “Hyalüronik asit normal deride bulunan doğal bir maddedir. Günümüzde pek çok antiaging kreminin içinde de kullanılıyor. Cildimizdeki Hyalüronik asit maddesi yaş ilerledikçe azalıyor. Dolgu maddesi enjeksiyonlarıyla cilde kaybettiği bu maddeyi gerekli yerlerde yeniden kazandırarak cildin taze, genç ve sağlıklı bir görünüm alması sağlanabiliyor. Botoks da ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Botoks uygulamalarıyla bugün Amerika Birleşik Devletleri de olmak üzere pek çok ülkede cerrahi yüz gerdirme operasyonlarının sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu tedavide alın, göz çevresi kırışıklıkları, düşük kaşlar ve boyun bantları başarı ile tedavi ediliyor. Cilt sorunları tedavisinde de Kimyasal Peeling yöntemi ve Mezolift yöntemidir. Mezolift tüm yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanabilir. Cildin mimik kaslarını etkilemez, doğal yüz ifadesini bozmaz, cildin genel kalitesini artırır, yüzde şişme yaratmaz.Biz de Dermokozmetik Kliniğimizde tüm bu uygulamaları gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :



+ Benzer Haberler
» Hepatit B Virüsü, HIV’den daha bulaşıcı
» Steptember: Her adım sağlık, umut ve güzel bir gelecek için
» Hamilelikte abur cubur yiyen annenin çocuğu depresif olur
» Burçin Orhon Metabolik Cerrahi ameliyatıyla sağlığına kavuştu
» Bu virüs Karaciğeri vuracak
» Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı Spor ve Aktif Yaşam Fuarı’nda…
» Bir köpek balığı olmadığınızı kabullenin!
» Anne sütüyle besle pişikten koru
» Soğuk duş almak kalp krizini tetikleyebiliyor
» Prof. Dr. Bayram Şenlik yaz aylarında pire ve kenelere karşı uyardı!
» Şişmiş ayaklarınızı nane yağı ile serinletin
» Her yıl 20 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor
» 2050’de bitkisel besin ihtiyacı iki katına çıkacak
» Hatalı tuvalet eğitimi çocuğu depresyona sokuyor
» Dünyada 325 milyon Hepatit hastası var
» Dondurmanın 4 önemli faydası
» Maddeden uzak kalmak intihardan koruyor
» Kalp sağlığını korumak için altın öneriler
» Kemoterapi tatile engel değil
» Oturarak çalışanlar bunlara mutlaka dikkat etmeli
» Kimi öptüğünüze dikkat edin
» Bu belirtiler kalp hastalığının sinyali olabilir
» 50 yaş üzeri 3 kadından birinin ortak sorunu
» İdrar kaçırma önlenebilir
» Çocuklar için etkili ve verimli tatil önerileri