Yeşim’den örnek eğitim

18 Temmuz 2018 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

Yeşim Tekstil; ayrımcılık, kadın-erkek eşitliği ve şiddetsiz toplum alanındaki eğitimlerine bir yenisini daha ekleyerek, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim” eğitim programı ile çalışanlarını bilinçlendirmeye ve iş dünyasına örnek olmaya devam ediyor.

İş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapan Yeşim Tekstil, örnek bir projeye daha imza attı. Yeşim Akademi tarafından yürütülen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Şiddetsiz İletişim” eğitim programı, firma bünyesindeki başta erkek ustalar olmak üzere mavi ve beyaz yaka çalışanlara yönelik gerçekleştirildi.  

Psikolojik Danışman ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Burcu Üzümcüler’in verdiği ve 3 hafta boyunca devam eden eğitim programı, tüm çalışanları kapsayacak şekilde 3 ayrı eğitim modelinden oluşuyor. Erkek çalışanlara tam günlük eğitimlerin olduğu program kapsamında, ayrıca iki ve üç saatlik seminerlerle de tüm çalışanların bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması hedefleniyor. Aynı zamanda Mor Salkım Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği’nin kurucularından olan Burcu Üzümcüler, eğitim programı kapsamında katılımcılara ayrımcılık, kadın-erkek eşitliği, eşitsizliğin toplumsal hayata yansımaları, cinsiyetci yaklaşım, şiddetin sebepleri ve şiddetsiz iletişim gibi konularla ilgili bilgiler verdi. Atölye eğitimi ve seminer şeklinde planlanan programda özellikle son günlerde ülke gündeminde sıkça yer bulan çocuk ve kadınlara yönelik şiddet ve istismarla ilgili farkındalık eğitimi verilmesinin yanısıra, çözüm önerileri de paylaşıldı.  

Kadın erkek eşitliği konusunda Türkiye’de söz sahibi aktivistlerden biri olan Burcu Üzümcüler sunumunda Anayasa’nın 10. maddesinin cinsiyet, dil, din herhangi bir etnik köken ayırmadan tüm insanların eşit olduğuna ve birbirlerini anlamakla yükümlü olduklarına dikkat çekti. Hem işte hem de evde doğru iletişim kurmanın hayatımızdaki şiddet vakalarını azaltacağına vurgu yapan Üzümcüler, katılımcılarla huzurlu ve mutlu hayatın formülü olan şiddetsiz iletişimin püf noktalarını paylaştı. Üzümcüler, Yeşim Tekstil’de özellikle erkeklerle yürüttüğü söz konusu eğitim programının kendisini çok mutlu ettiğini berlirterek, bu tarz eğitimlerin diğer firmalara da örnek olmasını ve ilham vermesini dilediğini belirtti.

Eğitimin sonunda özellikle erkek ustalardan oluşan katılımcılar hep birlikte “Kadına yönelik şiddete son”, “Çocuk bedenime dokunma”, “Çocuk gelin olmasın” ve “Haklı şiddet yoktur” diyerek çocuk istismarına ve kadına şiddete ortak ses verdi.

“Yeşim, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası bulunan sayılı firmalardan”

Yeşim Tekstil Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Selim Şankaya, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bugüne kadar birçok farkındalık çalışması yapan Yeşim Tekstil’in beş yıldır Uludağ Soroptimist Kulübü ile Kelebeğin Dünyası projesini son iki yıldır da Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile “Evde İşte Eşitlik” projesini yürüttüğünü belirtti. Bu kapsamda bugüne kadar birçok konuda seminer ve farkındalık eğitimlerinin yanı sıra, toplumsal cinsiyet eşitliği anket çalışması, kreş velilerine ve çalışanlarına yönelik “Ana Baba Okulu” gibi projelerin hayata geçirildiğine işaret eden Şankaya, Yeşim Tekstil’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası bulunan Türkiye’nin sayılı firmalarından biri olduğuna dikkat çekti. Sosyal uygunluk anlayışları ve kurum kültürü doğrultusunda bu tarz eğitim ve farkındalık çalışmalarına devam edeceklerinine değinen Şankaya, “Toplumun refah ve huzurunun sağlanması için kadın ile erkeğin omuz omuza çalıştığı, kadının ekonomik hayata karıştığı, herkesin birbiriyle şiddetsiz iletişim kurarak, saygı duyduğu ve birbirini ve tüm canlıları koruduğu bir ülke olmamız için eğitime önem vermemiz şart. Özel şirketlerin bu alanda daha fazla hassasiyet gösterip eğitim programlarına bu konuları da eklemelerinin toplumsal bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Pour La Bonte, Tohum Otizm Vakfı öğrencileri ile birlikte “Farkında mısınız?” diyor!
» Bu bayram iyiliğin tam zamanı
» Ustalarbilir
» İnternet üzerinden ödemeye alıştık
» İstanbul’da Bir Karadeniz şöleni!
» Trafikte “çevrimiçi” olmayın
» Sokaktan körfeze
» Avcılar Belediyesi gençlik merkezinde rekor başarı
» Dua Lipa, ‘Regnum Live in Concert’ kapsamında Türkiye’deki ilk konserini verdi
» Melek Romee Strijd ve Negin Mirsalehi bir araya gelirse…
» Bayram tatilini iş fırsatına çevirin
» İstanbul Coffee Festival Ana Sponsoru Axess oldu
» ‘KiteMercedes by Bilge Öztürk’ Muğla Akyaka’da Kiteboard tutkunlarını ağırlıyor
» Akbank ve KAÇUV bayram öncesinde çocukları sevindirdi
» Genç Mor Sertifika Programı öğretmen adaylarıyla buluştu
» Urla’da 2600 yıllık gelenek “Bağbozumu Coşkusu”
» Belçika’da doğdular, İzmirli olacaklar
» Golf dünyası Limak Bodrum Golf Cup’ta buluştu
» ‘Plajların Yıldızı’ Özge Ulusoy seçildi
» Aydın Doğan Vakfı, Başarılı Kızları Datça’da buluşturuyor
» İzmir müziğine tarihi yolculuk
» Mersin’de 3. İncir Şöleni
» Şehrin Ateşi’ne yoğun ilgi
» İEÜ öğrencilerinin tasarımları Urla’da sergileniyor
» “TEMA bizim modelimiz ve okulumuzdur”