YenidenBiz Zirvesi ile Kadınlar İş Başına dedik!

27 Eylül 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Ocak ayından bu yana işe ara verip geri dönmek isteyen kadınları bu amaçlarına ulaştırabilmek, kadın istihdamını artırabilmek adına gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri sizinle paylaşmak istiyoruz…

Ve biz, desteğinizle, daha çok kadın yeniden işe dönsün diye yeni dönemde de çok çalışmaya devam ediyoruz!

Kuruluşumuzdan bugüne 1.200 üzerinde adaya ulaştık ve *170 adayın tekrar işe dönmesine destek olduk. Aday Geliştirme Programımız kapsamında gerçekleştirdiğimiz120’nin üzerinde eğitim ve etkinlikte 3.500’den fazla katılımcıya ulaştık.

YenidenBiz bir yerleştirme kurumu değil, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. YenidenBiz gelişim programına katılanlar kendi ulaştıkları veya YenidenBiz'in dikkat çektiği iş fırsatlarına doğrudan başvuru yapmakta, işe alım süreçleri tamamen aday-işveren arasında yürümektedir.

10 Mayıs 2018 tarihinde Yapı Kredi sponsorluğunda bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz Kadınlar İş Başına zirvesinde kadınların ekonomiye katılımı ve istihdamının önemi uzman konukların sunumuyla masaya yatırdık.

Kadınlar İş Başına Zirvesi, kadınların iş hayatlarındaki temsiliyetlerini artırmak için çalışan önemli fikir liderlerine ev sahipliği yaptı. Çeşitliliği avantaj haline getirecek yeni organizasyonel modeller üzerine çalışan ve «Piano C: İş, kadınla buluşuyor» oluşumunun kurucusu ve “Maternity as a Master” kitabının yazarı Riccarda ZezzaKoç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü KızılKonda Genel Müdürü Bekir AğırdırBig Chefs restoranlarının kurucusu Gamze CizreliYönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Mentoro Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil’in de yer aldığı uzman konuklar, yalnız Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli sosyal ve ekonomik sorunlarından biri olan kadın istihdamını tartıştı. 
“Kadın meselesi evrenseldir” 
Zirvede erkeklerin kadınları nasıl gördüğünü anlatan bir sunum yapan Bekir Ağırdır, kadın meselesinin yalnızca kadınlara, bir kültüre, bir bölgeye, Türkiye’ye, Türklüğe, müslümanlığa dair bir mesele değil evrensel bir mesele olduğunu belirtti.

 
“Cesaret ile esaret arasında tek fark var”
Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu BaşkanıGözde Akpınar, cesaret ile esaret arasında tek bir fark olduğunu, bütün değişimi de bu harf farkının yarattığını söyledi.
YenidenBiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Güçlü Onur, zirvenin açılış konuşmasında dernek olarak 2014 yılından beri 1200’ün üzerinde bir aday havuzu oluşturduklarını belirtirken, yeniden iş başı yapan bu kadın adayların oranın yüzde 15’e ulaştığını vurguladı.

Ayşe Güçlü Onur, konuşmasında Koç Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Zeynep Aycan yönetiminde yapılan“Kadın ve İşe Ara Verme Araştırması”sonuçlarını da açıkladı: “İş hayatına ara veren kadınların yüzde 50’si 1 yıldan fazla süredir iş arıyor. İşe ara vermede en önemli neden, annelik olarak ortaya çıktı. Çalışan kadınların diğer bir işe ara verme nedeni de tükenmişlik olarak öne çıkıyor."
 
Zirve kapsamında ayrıca Ertuğrul Belen'in tasarladığı BNA Speed Networking ilk kez gerçekleştirilirken, adaylarla kurumların bir araya gelip tanışmaları ve iletişimlerinin güçlendirilmesi sağlandı.
Yapı Kredi ana sponsorluğunda ve BorusanDanone Türkiye ve Tuborg sponsorluğunda gerçekleşen zirveye destek veren diğer kurumlar ise AshokaCoca Cola İçecekFlo,KotonMicrosoftMultinetUP ve Yönetim Kurulu’nda Kadın Derneği oldu.

 “Yeniden İşe Dönerken Hayat Becerileri Programı” ile ilk modüler eğitim programımızı hayata geçirdik.

YenidenBiz Aday Geliştirme programımız kapsamında yaptığımız anket sonuçlarında da çok talep gören eğitimlerimizi Koç Üniversitesi öğretim üyesi Bülent Kılıç'ın liderliğinde modüler bir eğitim programı haline getirdik ve ilk modülümüzü 3 Nisan itibarıyla başlattık.
Yeniden İş’e Dönerken Hayat Becerileri Programı:
Kendini Tanıma, Motivasyon ve Zaman Yönetimi, Kişisel Liderlik, Hedef Haritalama, Networking olarak 5 eğitim gününden ve 3 bireysel koçluk seansından oluşmaktadır.  

“Kadınlar İşe Dönsün” diye koşmaya devam ettik…

2018 yılında da kadınlar işe dönsün diye koşmaya devam ediyoruz. 4 Mart’ta Antalya’da gerçekleşen Runatolia Maratonu ve 12 Mayıs’ta gerçekleşen Bozcaada Maratonu’nda birbirinden yardımsever 10 koşucumuz ve150’nin üzerinde bağışçımızın katkılarıyla 310 kadının iş hayatına dönme sürecini desteklemiş olduk.
11 Kasım 2018 Pazar günü 40. Vodafone İstanbul Maratonu'nda siz de YenidenBiz için koşmak ve adımlarınızla kadınların iş hayatına dönmesine destek olmak isterseniz 30 Eylül'e kadarmaratona kayıt olabilirsiniz. Yeniden iş başı yapacak kadınlar adına tüm koşucu ve bağışçılarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 

Bahar kadar güzel etkinliklerimizde çok değerli katılımcılar, gönüllü ve adaylarımızla bir araya geldik.        

10 Ocak’ta Sen de Gel Derneği Kurucusu ve TOG Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Betil’in STK’lar ve gönüllülükle ilgili değerli tecrübelerini paylaştığı yılın ilk gönüllü buluşmasını Borusan Oto Dolmabahçe’de gerçekleştirdik.
5 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi İİB Fakültesi Dekanı Ayşegül Toker’in moderatörlüğünde​, Emlak Jet CEO’su Gizem Moral, Turkcell’den Barış Karakullukçu ve Wavemaker Türkiye Ajans Başkanı Neslihan Olcay ile “Dijitalleşme ve Çevik Organizasyonlar Paneli”ni gerçekleştirerek değişen iş dünyasına uyum sağlamanın yollarını konuştuk.
YenidenBiz’in kurulduğu ilk günden beri en büyük destekçilerinden biri olan P&G Türkiye ile 26 Mart’ta, YenidenBiz’in Teknoloji sponsoru olan Microsoft ile de27 Nisan’da adaylarımız, gönüllülerimiz ve destekçilerimizle keyifle geçen iki buluşmada bir aradaydık.

YenidenBiz ve Kurum İş Birliklerimiz...

 

6 Mart’ta Kültür Üniversitesinin “İşe Hazırım” programı kapsamında düzenlediği Girişimcilik Eğitimine ve YenidenBiz Derneği Genel Koordinatörü Rüya Gülmez’in de konuşmacı olarak yer aldığı Kadın Girişimcilerin Ekonomik-İş-Kültürel-Sosyal Farkları Paneli'ne katıldık.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Koton'un ev sahipliğinde "İşte Moda" diyerek kutladık.
3 Nisan’da Egon Zehnder ev sahipliğinde Üye ve Destekçilerimizin İnsan Kaynakları Yöneticileri ile buluştuk.
7 Mayıs’ta MercedesBenz Türkiye’nin Anneler Günü Söyleşisi’ne misafir olduk.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Dünyanın en iyi 25 şirketi açıklandı
» Türk ve Çinli İş insanları İstanbul’da buluştu
» Sınger kadınların yanında, kadınlar iş hayatında…
» Muğla’da Kadın Girişimci adayları mezun oldu
» BRICA Zirvesi İpek Yolu Ülkelerini İstanbul’da birleştirdi
» TAİDER ile Dünya Gelecek Nesil Girişimcilik Ödülü Türkiye’de
» Kadın Girişimciler için Arya İş Atölyeleri başladı!
» TÜSİAD: “Kayıp Ütopyalar ve Korkulan Distopyalar: Liberal Dünya Düzeninin Geleceği”
» İş dünyasından “Başarısızlık Zirvesi”
» “Şirketleri büyüten girişimciyi patron yapan” fuar kapılarını açtı
» TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi 2018’e Bilet Kazan!
» BTTO - BUİKAD Arasında İşbirliği Protokolü imzalandı
» Yöneticinin kişisel dönüşümü, inovasyona dönüşüyor
» KOBİ’ler için güçlü olmanın yolları
» E-ticarette rekabetin 4 kuralı
» "TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" Girişimcilik Programına dönüşüyor
» Güler Sabancı: "Kızkardeşler Geleceğin Nasa’sını Türkiye’de Kurabilirler"
» BUİKAD İŞKUR ile işbirliği protokolü imzaladı
» TÜSİAD Türkiye Enerji Zirvesi’nde özel bir oturum düzenledi
» BUİKAD Kır çiçekleri için koştu
» İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak
» İhracattaki her üç topuk sesinden biri Egeli kadınlara ait
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» TİM tarihinde ilk kez kadın konseyi oluşturuldu
» Shell&Turcas, Ankara’da kadınlarla güçleniyor