Yeni bir gıda sistemi için reçete: daha az israf, dijitalleşme, gezegene sahip çıkma

17 Mayıs 2018 Perşembe 13:00
12
14
16
18

42 ülkeden delegeler ve AB Rusya’nın Voronej kentindeki BM bölgesel konferansında gıda ve tarımda yeni zorluklarla mücadeleyi ele alıyor   

Sadece birkaç yıl önce gerçekçi bulunmayan fikirler şimdi gıda ve tarım ile ilgili kamusal tartışmalarda masaya yatırılıyor.

Dijital teknolojilerden en iyi şekilde nasıl yararlanılabilir? Gıda israfı ve kaybı nasıl ortadan kaldırılır? Tarımın doğa ile birlikte çalışması nasıl garanti altına alınabilir? Organik nasıl bir rol oynayabilir? Dün başlayan üç günlük BM konferansında bu ve diğer konular ele alınıyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) her iki yılda bir Avrupa Bölgesel Konferansını düzenliyor. Her defasında farklı bir üye ülke konferansa ev sahipliği yapıyor. Konferans bu seneki 31. oturumda FAO’nun Avrupa ve Orta Asya bölgesi için en yüksek yönetim organı olarak önümüzdeki iki yıl için bölgedeki öncelikli çalışma alanlarını belirliyor.

FAO Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin, “Bugün yapılan tartışmalara baktığımızda, bu yılki Bölgesel Konferans’ın gündeminin gerçekten anlamlı olduğunu söyleyebilirim. Voronej’de bu hafta, toplumsal cinsiyet, yoksulluk ve göç arasındaki kesişme, diğer yanlış beslenme biçimleriyle birlikte artan obezite oranları ve çok daha fazlası gibi en güncel konuları ele alıyoruz.” dedi. 

Bu sabahki Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı değişen iklimde sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri ele alındı.

“E-tarım” üzerine gerçekleşen tartışma bilgi ve iletişim teknolojilerinin, üretimden ticaret entegrasyonu ve piyasalara varıncaya kadar gıda sistemlerine uygulanması görüşüldü. FAO bir yandan dijital teknolojilerin benimsenmesini teşvik ederken aynı zamanda adil erişimin sağlanmasına ve küçük ölçekli çiftliklerin arkada bırakılmamasına büyük önem veriyor. 

 

Organik tarım ve ulusal gıda sistemlerinde Coğrafi İşretler yoluyla kalitenin teşvik edilmesi özel bir oturumda ele alınırken oldukça dikkat çekti. Katılımcılar bölgedeki organik üretimin sunduğu fırsatları ve ülkelerin kültürel mirasının bir parçası olan gıdalardan nasıl yararlanabileceğini tartıştılar.

 

Rakhmanin, Rusya Tarım Bakanlığı ve Voronej Bölgesi hükümetinin lojistik ve misafirperverlik çabalarına atıfta bulunarak “Katılım oranından, enerjik tartışmalardan ve ev sahiplerimizin özenli hazırlıklarından memnun olduk. Rusya ilk defa FAO Bölgesel Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Bunun unutulmaz olacağına inanıyorum.”

 Bölgesel konferansa FAO’nun Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki üye devletlerin tarım Bakanları veya diğer üst düzey yetkilileri katılıyor. İlgili sivil toplum kuruluşları ve hükümetler arası kuruluşlar gözlemci olarak katılmaya davet edilebilir.

31. FAO Avrupa Bölgesel Konferansı 16-18 Mayıs arasında gerçekleşiyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen gösterin
» Dünya süt günü: bir bardak dolusu sağlık
» Ramazan’da dişlerinizi daha uzun süre fırçalayın
» Türk halkı yeterince süt içmiyor
» Türkiye’nin ilk kanser ilacında, iki dev adım
» Vegan ve vejetaryenlere sperm uyarısı
» Ramazan’da en sık yapılan 7 yanlış!
» Avrupa Obezite Günü’nde duayenler buluştu
» Yaz aylarında cilt lekelerine dikkat!
» 10 Adımda Sağlıklı Ramazan önerileri
» Sağlıklı sindirim için kayısı suyu için
» Göz, Böbrek Ve Kalp Düşmanı ‘Hipertansiyon’
» “Hemşiresiz Sağlık Hizmeti Düşünülemez”
» Yaklaşık üç kadından biri idrarını kaçırıyor
» Yapay zeka MR’ı işinden mi ediyor?
» Zayıflamamızı zihnimiz mi engelliyor?
» Sağlam çocuk yetiştirmenin formülü
» Otizmli çocukların annelerine verilecek en güzel hediye, çocuklarının geleceği…
» Kişinin engeline değil,yapabileceklerine odaklanmalıyız
» Türkiye Beslenme Rehberi
» Polikistik Over Sendromu Savaşçısı 10 Besin
» Göz yaralanmalarında yanlış müdahale körlüğe yol açıyor
» Yumurtalık Kanser riski genetik testle belirlenebiliyor
» Kalp gerçekten kırılır mı? Dr. Mehmet Öz cevaplıyor
» İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi “Kampüste LÖSEV” Semineri