Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen gösterin

22 Mayıs 2018 Salı 18:00
12
14
16
18

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor. Bu problemlerle başa çıkmanın yolunun genital hijyeni sağlamaktan geçtiğini belirten Zülfikaroğlu, ince ve emici pamuksu üst yüzeye sahip günlük pedlerin doğru kullanıldığında vajinal akıntı ve enfeksiyonlara karşı iyi bir çözüm olabileceğini söylüyor.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte kişisel hijyenin önemi daha da artıyor. Ter, hijyenik olmayan havuzlar, sentetik kumaşlara sahip giysiler, ıslak mayolar gibi birçok etken başta mantar, iritasyon, vajinal enfeksiyonlar ve hastalıklar olmak üzere birçok soruna davetiye çıkarıyor. Bu nedenle yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göstermek gerektiğinin altını çizen Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, günlük pedlerin cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağladığına dikkat çekiyor.

Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital hijyeni sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlatıyor: “Terli kalmamaya özen gösterin. Pamuklu, terletmeyen iç çamaşırlarını tercih edin ve iç çamaşırınızı sık sık değiştirin. Çoğumuz günlük tempo içinde bunu yapamıyoruz. Bu nedenle günlük ped kullanmak çok pratik bir çözüm. Çünkü günlük pedlerin ince ve emici pamuksu üst yüzeyi cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağlıyor. Ayrıca vajinanın normal ortamını bozacağı için vajinayı yıkamayın. Dış genital organları ise sadece kokusuz sabunla temizleyin. Hijyenik olduğundan emin olmadığınız havuzlardan mutlaka uzak durun.”

Genital hijyeni sağlamak için sadece yaz aylarında değil her zaman genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, vajinal akıntıya karşı gün içinde sık sık iç çamaşırını değiştirmesini öneriyor. Bu çerçevede pamuksu yüzeyiyle nefes alan günlük pedlerin pratik bir çözüm olabileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Zülfikaroğlu, şunları söylüyor: “Günlük pedler nefes alan bir yapıda oldukları ve pamuk oranı yüksek olarak üretildikleri için vajinanın florasını bozmaz. Güvenilir markalı günlük pedler dermatolojik olarak test edildiği için güvenle kullanılabilir. Vajinal akıntıları emecek şekilde dizayn edilen günlük pedler, doğru kullanıldığında vajinal iritasyona neden olmaz. Günlük ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye göre değişebilir ancak mutlaka günde içinde değiştirmelerini öneriyorum.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İdrar kaçırma hem sosyal hayatı hem de iş hayatını olumsuz etkiliyor
» Mevsim değişiklikleri sizi hasta etmesin
» Kışlık konserve yaparken dikkat etmeniz gereken 5 madde
» Alzheimer’in en önemli ilacı sevgi
» Hamile kalmak için gecede iki kez sevişin
» Kronik hastalıklardan korunmak için okul çağında beslenmeye dikkat!
» Alzheimer’lıların evden çıkması gerekiyor
» Dişeti hastalıklarınızın sebebi stres olabilir!
» “Kansersiz Yaşam Senin Elinde”
» Sonbaharda göz alerjilerine dikkat
» Sonbahar detoksu için 9 öneri
» Çocukların okul başarısı için kahvaltıyı atlamayın
» Çocuğunuz okuma-yazmayı öğrenemiyorsa, dikkat!
» Alzheimer hastalığında 10 önemli mit
» Okula uyum sürecinde çocuğunuza “Korkma” demek yerine onunla empati kurmaya çalışın
» Prematüre bebeklerde ROP muayenesi şart
» Türkiye Avrupa’nın en obez ülkesi oldu!
» Dikkat eksikliği okul döneminde belirginleşiyor
» Beslenme çantasına peynirli sandviç ve havuç koyun!
» Dünyaya bir de böyle bakın!
» Regl ağrısıyla baş etmenin 10 yolu
» Başarılı Oyuncu Çiçek Dilligil’den Otizmli çocuklara destek!
» Sağlıklı beslenme tüyoları
» Basit kurallarla tatilde alınan kilolara elveda
» Diş problemi olan çocuklar kendine güvensiz ve içine kapanık olabilir