Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen gösterin

22 Mayıs 2018 Salı 18:00
12
14
16
18

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor. Bu problemlerle başa çıkmanın yolunun genital hijyeni sağlamaktan geçtiğini belirten Zülfikaroğlu, ince ve emici pamuksu üst yüzeye sahip günlük pedlerin doğru kullanıldığında vajinal akıntı ve enfeksiyonlara karşı iyi bir çözüm olabileceğini söylüyor.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte kişisel hijyenin önemi daha da artıyor. Ter, hijyenik olmayan havuzlar, sentetik kumaşlara sahip giysiler, ıslak mayolar gibi birçok etken başta mantar, iritasyon, vajinal enfeksiyonlar ve hastalıklar olmak üzere birçok soruna davetiye çıkarıyor. Bu nedenle yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göstermek gerektiğinin altını çizen Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, günlük pedlerin cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağladığına dikkat çekiyor.

Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital hijyeni sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlatıyor: “Terli kalmamaya özen gösterin. Pamuklu, terletmeyen iç çamaşırlarını tercih edin ve iç çamaşırınızı sık sık değiştirin. Çoğumuz günlük tempo içinde bunu yapamıyoruz. Bu nedenle günlük ped kullanmak çok pratik bir çözüm. Çünkü günlük pedlerin ince ve emici pamuksu üst yüzeyi cildin kuru kalmasını ve genital bölgenin temiz olmasını sağlıyor. Ayrıca vajinanın normal ortamını bozacağı için vajinayı yıkamayın. Dış genital organları ise sadece kokusuz sabunla temizleyin. Hijyenik olduğundan emin olmadığınız havuzlardan mutlaka uzak durun.”

Genital hijyeni sağlamak için sadece yaz aylarında değil her zaman genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, vajinal akıntıya karşı gün içinde sık sık iç çamaşırını değiştirmesini öneriyor. Bu çerçevede pamuksu yüzeyiyle nefes alan günlük pedlerin pratik bir çözüm olabileceğini belirten Jinekolog Op. Dr. Zülfikaroğlu, şunları söylüyor: “Günlük pedler nefes alan bir yapıda oldukları ve pamuk oranı yüksek olarak üretildikleri için vajinanın florasını bozmaz. Güvenilir markalı günlük pedler dermatolojik olarak test edildiği için güvenle kullanılabilir. Vajinal akıntıları emecek şekilde dizayn edilen günlük pedler, doğru kullanıldığında vajinal iritasyona neden olmaz. Günlük ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye göre değişebilir ancak mutlaka günde içinde değiştirmelerini öneriyorum.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Erkeklerde kısırlık beyinde başlıyor
» Anne nereye bebek hemşiresi oraya
» Dikkat! Bu hatalı alışkanlıklar belinizi tehdit ediyor!
» İki aylık stress sperm kalitesini yüzde 47 düşürüyor
» Diyabet gözleri de tehdit ediyor
» Bayramda aldığınız kilolardan kurtulmak için günde 2 bardak süt için
» Bayramda kontrollü beslenmenin püf noktaları
» Bol Şekerli Ramazan Bayramı’nda çocukların beslenmesine dikkat!
» Otizmli öğrenciler sahnede yeteneklerini konuşturdu!
» Kanser hastaları oruç tutabilir mi?
» Ramazanda sıvı kaybı mide sorunlarına yol açabilir
» Yaz aylarında gözlerinizi alerjilerden koruyun
» Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman sonlandırılmalı?
» Lohusa koçları geliyor
» Bu içecekler hem serinletiyor hem zayıflatıyor
» Mükemmel Diyetin Sırrı Cambridge Weight Plan Türkiye pazarında iş ortağı arıyor
» Çocuğunuza dinlenme ve eğlenme fırsatı tanıyın!
» Her derde deva yaz meyveleri
» Düşler, Duygular ve Renkler Dünyagöz Tunus’ta
» Ramazanda mide ve kilo problemleriyle karşılaşmak istemiyorsanız dikkat!
» Klima hastalığının 9 belirtisine dikkat
» En Sevdiğiniz İçecekler, Dişlerinize zarar veriyor!
» İzmir MS Derneği, Farkındalık için halkla bir aradaydı
» Kalp Hastaları Oruç Tutabilir mi?
» Sağlık ve Medya Sempozyumu’nda sağlık sektörü ile kadına şiddet değerlendirildi