YAŞÖM ile gençler yaşayarak öğreniyor

09 Kasım 2018 Cuma 12:00
12
14
16
18

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten kişilerin öykülerini anlattığı Fark Yaratanlar programı, onuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesini hedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Onuncu sezonun ikinci Fark Yaratan’ı “yaşayarak öğrenme” kavramının bilinirliğini artırmayı ve gençlerin kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda aktiviteler geliştirmesini sağlamayı amaçlayan Yaşayarak Öğrenme Merkezi (YAŞÖM) oldu.

YAŞÖM, 2011 yılında Hülya Denizalp öncülüğünde “yaşayarak öğrenme” felsefesinin gençler tarafından yaşamlarının bir parçası haline getirilmesini sağlama amacıyla kuruldu. Yaşayarak öğrenme tabanlı alternatif bir eğitim modeli geliştirmeyi amaçlayan YAŞÖM’de 18-30 yaş aralığındaki gençler tarafından, gençlerin kendi ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda 151 farklı konuda akran eğitim modeli ve atölye çalışmaları, 8 konuşma kulübü ve 7 toplumsal destek projesi hayata geçirildi. 150’ye yakın aktif gönüllüsü bulunan YAŞÖM, bugüne kadar binlerce gence ulaştı; 50’den fazla ulusal ve uluslararası iş birliği yaptı. YAŞÖM gerçekleştirdiği projelerle 13 farklı ödül aldı.

”Dünya Akşamları”nda farklı kültürleri tanıyorlar

Gençler tarafından koordine edilen, gençlerin akranlarından ve uzmanlardan öğrendikleri bir alan oluşturmayı amaçlayan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde farklı ülkelerden gençler de bulunuyor. Yabancı gönüllüler kendi dillerini ve kültürlerini anlatırken aynı zamanda Türk kültürünü öğreniyor. Bu kapsamda Dünya Akşamları adıyla farklı ülkeler için düzenlenen etkinliklerde o ülkelerin yemekleri, dans ve müzikleri tanıtılarak kültürlerarası iletişimin ilk adımları atılıyor. Merkezde ayrıca İngilizce’den İspanyolca’ya, Almanca’dan Korece’ye kadar çok farklı dillerde konuşma kulüpleri de düzenleniyor.

Öğrenmenin yeri, zamanı ve yaşının olmadığı felsefesiyle pek çok proje geliştiren ve binlerce gence ilham olan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nin fark yaratan hikayesini 9 Kasım 2018 tarihinden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Fark Yaratanlar Hakkında:

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği Fark Yaratanlar programı 2009 yılında başladı. Başladığı günden bu yana programa 2.300’ü aşkın kişi ve kurum aday gösterildi. Danışma Kurulu’nun seçtiği 177 "Fark Yaratan" kişi ve kurumun ilham veren hikâyelerinin videoları çekildi, internette ve sosyal medyada yayınlandı. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurtdışında 25 milyon izlenme rakamına ulaştı.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Denizli Kadın Meclisi’nden diyabet eğitimi
» Eskişehir Kadın yazarlar yetiştiriyor
» Netflix’in güçlü kadınları arasına hoş geldin Beren saat!
» Pelin Gedik: "Tanınmak için yarışmam"
» Yurttaşın olmadığı yerde kul olur
» Tarih yazdık
» Urla’ya Fransa’dan “İdealKent” Ödülü
» Türkiye’nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı
» İyiliğin kazandığı geceye büyük destek
» İzmir’de felsefe konuşuldu
» Kadının duygusal kodları
» Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker
» Zeynep Aydın Dünya Şampiyonu
» Zübeyde Ana’nın kızları
» Sağlık alanında bilgi kirliliği ile mücadelede taraflar bir araya geldi
» Aston Martin yeni modeli
» Yeşilay’ın ‘Bi’liran var mı?’
» Çocuklar Haklarını şenlikte öğrendi
» Kadına yönelik şiddet Odunpazarı’nda masaya yatırılacak
» İhracat Akademisi ilk mezunlarını verdi
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi