Yaralı eşek Cahide tarafından kurtarıldı

01 Aralık 2018 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Gaziantep’in Araban ilçesinde okul servisinin çarpması sonucu yaralanan eşek Canlı Hayatını İyileştirme Derneği (CAHİDE) tarafından kurtarıldı. Cahide’ye ait araçla tedavi için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürülen ayağı kırık eşeğe burada dinamik eksternal fiksatör aparatı takıldı.

 

Canlı Hayatını İyileştirme Derneği, sokak hayvanlarının yardımına koşmaya devam ediyor. 7 gün 24 saat boyunca gelen her ihbara cevap vermeye çalışan Cahide ekibi, bu kez okul servisinin çarpıp kaçtığı eşek için harekete geçti. Gelen ihbar ile Gaziantep’in, Araban ilçesi Yukarı Karavaiz Mahallesi’ne giden Cemal Tosun, yaralı eşeği alarak tedavi için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne götürdü. Burada, Dr. Ziya Yurtal, Dr. Zeki Deveci, araştırma görevlisi İbrahim Alakuş,araştırma görevlisi Ömer Kırgız ve ekibi yaralı eşek için harekete geçti. Ayağı kırık olan eşeğe anestezi altında operasyonla, dinamik eksternal fiksatör aparatı takıldı.

Başarılı geçen operasyonla ilgili bilgi veren Dr. Ziya Yurtal ve Dr. Zeki Deveci, “Eşek bize geldiğinde açık enfekte bir kırığı vardı ve ayağı neredeyse kopmak üzereydi. Gerekli müdahaleyi yaptık. Operasyonla eşeğin ayağına dinamik eksternal fiksatör aparatı taktık. Tedavisi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde devam edecek. İyi bir bakım gerekiyor, yaranın enfeksiyon kapmaması gerek. Tedavi sonrası eski haline dönebilir.”dedi

 

Hatay MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Enes Altuğ ise şu bilgileri verdi:, “Hayvansever bir dernek olan Canlı Hayatını İyileştirme Derneği(CAHİDE) yetkililerince bize getirilen eşeğin ön ayağı neredeyse kopmak üzereydi. Yaralı eşeğe, bu tür vakaların iyileşmesinde önemli olan dinamik eksternal fiksator dediğimiz, insanlarda da ve diğer evcil hayvanlarda kullanılan bir yöntem uygulandı. Uygulanan bu yöntemin ardından eşeğimizi ayağına basar şekilde taburcu ettik. Cahide ile sahipsiz hayvanların korunması ve bakımına ekip olarak ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. "

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki operasyonun ardından eşeği alarak Gaziantep’e getiren ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne teslim eden Cemal Güneş Tosun: ”Servis şoförü eşeğe çarptıktan sonra yardım etmek yerine, onu yolda bırakıp kaçmayı tercih etmiş. Zavallı hayvan sabahtan akşama kadar yolda yaralı halde kalmış. Durumu bize bildirdiler, vakit kaybetmeden geldik. Görgü tanıklarından aldığımız bilgiler doğrultusunda dilekçemizi yazdık, araç plakasını ve olayı Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözel’e bildirdik. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki hocalarımız sayesinde eşeğimiz şimdi daha iyi. Tedavisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde devam edecek. Tedavi sürecini dernek olarak takip edeceğiz.”diye konuştu.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ‘Duvarları Olmayan Müze’
» Haydi gençler, film çekiyoruz!
» Conrad İstanbul Bosphorus’tan “Fındıkkıran” Geçti
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini