TÜSİAD’dan Avrupa Birliği Girişimleri

23 Kasım 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

AB-Türkiye ilişkileri Yuvarlak Masa toplantısı

TÜSİAD AB Temsilciliği ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu ortaklığında 21 Kasım’da Brüksel’de düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Türkiye’nin AB entegrasyon sürecinde son durum ele alındı. Toplantı T.C. Brüksel Büyükelçisi Levent Gümrükçü, AB nezdinde Yunanistan Büyükelçisi Andreas Papastavrou, Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Yardımcısı Maciej Popowski, TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Kaleağası ve farklı siyasi gruplardan Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB Komisyonu temsilcileri ve düşünce kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu’nun hazırlanmakta olan Türkiye raporuna ilişkin önerilen tutumun eleştirildiği tartışmalarda, Türkiye’nin AB entegrasyon sürecinin devamlılığının küresel düzeyde etki alanını genişleten, daha demokratik ve rekabetçi bir AB için de belirleyici unsurlar arasında olduğu hatırlatıldı. AB sürecinde ilerleyen, demokrasi ve ekonomisini güçlendiren bir Türkiye’nin Avrupa’nın geleceğine katma değer sağlayacağı vurgulandı.

BusinessEurope Başkanlar Konseyi – Viyana, Avusturya

22 –23 Kasım 2018

Türkiye’den TÜSİAD ve TİSK’in tam üye olduğu Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısı 22-23 Kasım tarihlerinde AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, TÜSİAD ve TİSK Avrupa Birliği Temsilcisi Dilek Aydın katıldı.

Başkanlar Konseyi programı BusinessEurope üye kuruluşların başkan ve temsilcilerinin Avrupa’daki siyasal ve ekonomik gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ziyareti ile başladı. Ayrıca Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz zirve toplantısının ilk bölümüne katılarak, BusinessEurope’a üye kuruluşların temsilcileriyle AB’nin gündemini ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundu. TÜSİAD Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi, BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi Kaleağası’nın AB’nin geleceği ve farklılaştırılmış entegrasyon sürecine doğru evrimine ilişkin sorusunu cevaplandıran Şansölye Kurz AB’nin önümüzdeki dönemde dijital tek pazar gibi konularda hızlı adımlar atması gerektiğini, Euro Alanı’nın derinleştirilmesi konusunda ise dikkatli ama sağlam adımların tasarlanması gerektiğini belirtti.

Zirve toplantısında AB 2030 İş Dünyası Vizyonu, Brexit sürecinde gelinen nokta, enerji ve iklim konularında iş dünyasının stratejik yaklaşımı ve öncelikleri görüşüldü. Üye federasyonların temsilcileri ülkelerindeki gelişmeler hakkında Avrupalı muhataplarını bilgilendirdi.  

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile temasında ve BusinessEurope Avrupa iş dünyası zirvesi çerçevesinde yaptığı konuşmalarda Türkiye’de yaşanan son ekonomik gelişmeler hakkında bilgi verdikten sonra, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde kaydettiği her ilerlemenin sadece Türkiye’ye değil, AB tarafına da ekonomik ve siyasal olarak sağladığı katkıları özetledi. Mevcut durumda Türkiye-AB müzakere sürecinde bir geri adım yaşanmaması ve bu sürecin sağladığı demokratik koşulluluk ilkesi sabit kalmak kaydıyla ekonomik ve teknolojik gelişmeler karşısında güncelliğini yitirmiş olan gümrük birliğinin tarım, hizmetler ve kamu alımları alanlarını kapsayacak ve anlaşmazlıkların çözüm mekanizmasını oluşturacak şekilde güncellenmesi müzakerelerine başlanmasının her iki tarafa sağlayacağı artı değerin altını çizdi.

 Avrupa iş dünyasının temel temsil kuruluşu BusinessEurope Türkiye’nin AB üyelik süreci ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesine destek veriyor. BusinessEurope Avrupa'nın geleceği üzerine Eylül 2017'de yayımlanan ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile paylaşılan tutum belgesinde, Türkiye'nin AB sürecinin koşulluluk ilkesi korunarak, tarafların Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecine odaklanması gerektiğini kaydetmiştir. Tutum belgesinde ayrıca, dijital ekonomi, güvenlik ve enerji alanlarında ilerlemenin altı çizilmiş; hukukun üstünlüğü ve demokrasinin önemi vurgulanmıştır. BusinessEurope 1995 yılında AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin oluşturulmasına, 1999 yılında Türkiye'nin AB Konseyi tarafından resmen “aday ülke” olarak tanınmasına, 2004 yılında AB üyelik müzakereleri sürecinin başlatılmasına, Türkiye'de demokratik reform sürecine ve Türkiye'nin transatlantik ekonomiye dahil edilmesine destek vermiştir.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 2019’da, her yönetim kuruluna en az iki kadın üye vermek için çalışacak
» Fark Yaratan Kadınlar Ödülleri 2018 Dağıtıldı
» Kadın girişimci sayısı yüzde 78 arttı
» 4. Ofisten mutfağa şirketler arası yemek yarışması başlıyor!...
» , Sema Güral Sürmeli: ’Ya ilk ya en iyi olanı yapacaksın’
» “Bir Gün CEO” programı Türkiye’deki ikinci yılında güçlenerek devam ediyor
» Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı
» Institut du Bosphore siyaset, ekonomi ve kültür aktörlerini İstanbul’da buluşturdu
» El Elden Ele çarşısı açılıyor
» Tekfen Holding’e “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu”Ödülü
» Türkiye’nin İlham Veren Girişimci Kadınları ödüllerini aldı
» 140 ülke arasında 61. sıradayız
» Girişimcilikte Önce Kadın
» Marka konferansı’nın 19’uncu yılında zeka ve duygu dolu konferans deneyimi
» Geleceğin İK’sı nasıl olacak?
» Türkiye’nin“Transkriptli Başarı Sertifikası” ilk satış Akademisi başladı
» TÜSİAD Parkur Heyeti Ankara’yı ziyaret etti
» BUİKAD Akadem Ömür Akkor’u ağırladı
» GoDaddy, Kobi Sohbetlerinde “Neden e-ticaret?” diye sordu
» Kadın dostu ISS, en güçlü İK liderleri arasında
» TOBB Muğla Kadın Girişimciler çocuk istismarına dikkat çektiler
» Yönetim kurullarında kadın sayısının artışına ihtiyaç var…
» KALDER-27. Kalite Kongresinin Bu Yılki Konuğu Ünlü Aktör Halit Ergenç 0ldu
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor