Türkiye’nin Halıları “DOMOTEX Turkey” ile dünyayı sardı

30 Nisan 2018 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

24 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Alman Fuarcılık sektörü Devi; Deutsche Messe iştiraki Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen Uluslararası Halı ve Zemin Kaplama Fuarı DOMOTEX Turkey, ulusal ve uluslararası halıcılık sektörünü, bu yıl 5’inci kez sektörün başkenti Gaziantep’te bir araya getirdi. 11 ülkeden 195 firmanın yer aldığı fuarda Türk halıcılık sektörünü uluslararası alanda zirveye taşıyacak yeni işbirlikleri gerçekleştirildi. Geleneksel halılardan makine halılarına, el dokumasından polyester ürünlere kadar binlerce modern ve klasik tasarımın sergilendiği fuarın gözdesi Türk halıları oldu.

Türkiye halıcılık sektörünü uluslararası alanda zirveye taşıma vizyonuyla bu yıl 5’inci kez düzenlenen DOMOTEX Turkey, sektör devlerini Gaziantep’te buluşturdu. Fuar bu yıl 89 ülkeden 11.951 ziyaretçi ile yeni bir başarıya imza atarken, yabancı ziyaretçi sayısındaki %21’lik artış uluslararası işbirliklerinin gerçekleştirilmesi noktasında da önemli bir ivme oluşmasına imkan sağladı. Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası işbirliği ile Deutsche Messe’nin iştiraki Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara ABDSırbistan ve Türkmenistan ilk kez katılım sağlarken, Türk halıcılık sektörü için ihracata ivme sağlayan işbirlikleri gerçekleştirildi.

Halı ve zemin kaplamaları alanında Avrasya bölgesinin lider fuarı DOMOTEX Turkey ile Türkiye’nin makine halısı üretimindeki gücünü uluslararası alanda bir kez daha kanıtladığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları belirtti;

“DOMOTEX Turkey’e uluslararası ilgi her geçen yıl artarak devam ediyor. Fuar bu yıl da uluslararası düzeyde ağırladığı firmalarla Türkiye ve çevre ülkelerle ilişki kurma noktasında önemli fırsatlar sundu. Bununla birlikte Gaziantep’in Türkiye ekonomisine olan katkısını arttıracak önemli işbirlikleri gerçekleştirildi. Türk üreticiler bu yıl çok daha geniş kitlelere ulaşma şansı elde etti. Türk halıcılık sektörü DOMOTEX Turkey ile uluslararası alandaki gücünü de tüm dünyaya kanıtladı. DOMOTEX Turkey’in ortaya koyduğu başarı, uluslararası alanda büyük bir heyecanla yakından takip ediliyor ve fuarın başka ülkelerde de düzenlenmesi noktasında güçlü bir referans oluyor. Türkiye’den aldığımız bu güçle yakın zamanda fuarı Deutsche Messe olarak ABD’de de düzenleyeceğiz ve Türkiye’nin halılarını

Amerika Kıtası’na da taşıyacağız.”

Yabancıların gözdesi Türkiye’nin halıları oldu!

İhracatta önemli bir paya sahip olan makine halılarının yanı sıra; Türk kültürünü temsil eden el-dokuma halıları, kilim, tekstil yer döşemeleri, elastik yer döşemeleri, paspas, iplik ve halı makinelerinin sergilendiği fuarda en çok ilgiyi Türk halıları gördü. Yün, ipek, kaşmir, bambu lifi, ve polyester gibi farklı malzemelerden üretilmiş binlerce modern, klasik halı ve yeni nesil tasarımları ziyaretçilerle buluşturan DOMOTEX Turkey, Türkiye halıcılık sektörünün üretim teknolojisini göstermesi açısından da büyük avantaj sağladı.

DOMOTEX Turkey, bu yıl uluslararası düzeyde artan katılımcı firmalarıyla Türkiye ve Ortadoğu ile ilişki kurma noktasında birçok fırsat sundu. Ekonomi Bakanlığı ve Ortadoğu Anadolu Halı İhracatçıları desteği ile düzenlenen Uluslararası Alım Heyeti Programıkapsamında Rusya, Kanada, Bulgaristan ve Kırgızistan’dan satın alma heyetleri DOMOTEX Turkey’de yeni işbirlikleri geliştirdi. TürkiyeABD, Belçika, Çin, Danimarka, Hindistan, İran, Özbekistan, Sırbistan, Türkmenistan ve Ürdün’den 195 firmakatılımcı olarak fuarda yer aldı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» 100 Tam Puanla Türkiye’ye birincilik getirdiler
» Paydaşı olduğumuz TÜSİAD Ne Okusam Ne Olsam: Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 mesleklerinden ses veriyor!
» TOG BAZAR "Eleştirmek için değil değiştirmek için!" temasıyla kapılarını açıyor!
» SosyalBen Vakfı Çocukları Sakıp Sabancı Müzesi’nde
» "Kadınımıza Güç Katan Lider" Avukat Emine Perviz Erdem oldu
» Çocukların Sanat Sevgisi Bilkent Center’da artacak
» Koçtaş Kart avantajlarından yararlanmak güzel fikir
» Mersin’de doğayı uüur böcekleri koruyacak!
» Gülmek İyileştirir Derneği’nin ücretsiz hijyenik oyun merkezi kanser tedavisi gören çocukları bekliyor!
» Trakya’yı üzme, Çerkezköy’e ve Kapaklı’ya kömür santrali dikme
» Haz, açken daha zor erteleniyor!
» Toplum Gönüllüsü gençlere bir destek de sanatçı Serap Başol’dan…
» Kız Öğrenci Yurdunda Sertifika töreni
» Staj deneyimleri başarılı bir kariyerin ilk adımı
» Biziz, Halk!: Toplanma Özgürlüğü Üzerine Düşünceler
» Madame Tussauds İstanbul’un Yeni Figürü Türk Sinemasının Efsanevi Oyuncusu Tarık Akan
» Pelin Batu’nun Şiir Kitapları
» Ben anneyim
» Salon sezonun son konserinde Sylvan Esso’yu konuk ediyor
» Çukur’un genç oyuncuları otizmli çocuklarla buluştu
» Avrupa Hokey Gol Kreliçesi Nurhan Çınar
» Hokey sahasında köfte yoğurdular, Türkiyem parçasıyla coştular
» Avrupa Şampiyonları; Kupaları İstanbul’da buluşturup Gaziantep’e getiriyor
» SALT Beyoğlu’nda Uzun Perşembe
» Troya ziyaretçilerini Çanakkale’ye bekliyor