Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu Eğitim Programının Dördüncüsü Paris ve Berlin’de gerçekleşti

11 Temmuz 2018 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

TÜSİAD/TCCI ve Mercator Stiftung tarafından düzenlenen “Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu” Türkiye, Almanya ve Avrupa’dan 25-38 yaş arasında 33 genç liderin katıldığı bir eğitim programıdır. Program aracılığıyla 01 - 08 Temmuz tarihleri arasındaTürkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ele alan toplantılar ve eğitim modülleri düzenlendi.

TÜSİAD, Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi (TCCI) ve Mercator Stiftung  01 - 08Temmuz arasında Paris ve Berlin’de“Turkey-Europe Future Forum / Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu” adlı eğitim programının dördüncüsünü düzenledi. Programın Paris’te düzenlenen ilk ayağına Institut du Bosphore (Paris Bosphorus Institute - www.institut-bosphore.org) destek verdi.

2015 senesinde Avrupalı çeşitli sektörlerden genç liderlerarasındaki ortak anlayışı geliştirmek amacıyla kurulan forumun eşbaşkanlığını Almanya Parlamentosu Dış İşleri Komisyonu Eski Başkanı Ruprecht PolenzileTÜSİAD Eski Başkanı (2010 – 2013), TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı ve Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyneryürütüyor. Ayrıca Forum’a AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini destek veriyor.

Eğitim programına Türkiye, Almanya ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 25-38 yaş arasında 33 genç uzman katılıyor. Program aracılığıyla bu genç liderlerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini ortak incelemesine olanak sağlayan bir platform yaratılması amaçlanıyor.

Rethink Europe’s Future / Avrupa’nın Geleceğini Düşünmekana temasında gerçekleştirilenbu seneki Forum çerçevesinde, Fransa ve Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) politikaları ve reform önerileri, dünyada ve Avrupa’da küreselleşme karşıtı akımlar, Türkiye – ABilişkilerinin geleceğine ve entegrasyon sürecine yönelik yapıcı katkılargibi güncel ekonomik, sosyal ve politik trendler ele alındı.

Bu çerçevede, Paris’te, Fransız Senatosu Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costesve Avrupa İşleri Komisyonu Üyesi Jean-Yves Leconte,Fransa'nınAB Bakanı Nathalie Loiseau'nun Kabine Direktörü Gaël Veyssière, Sciences Po Paris, Hertie Schoolve Mercator’da görevliEkonomi Profesörü Jean Pisani-Ferryve Almanya’nın Fransa Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrutkonuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Institut du Bosphore Bilim Kurulu ÜyesiSoli Özel, Avrupa Hareketi Fransa BaşkanıYves Bertoncini, Sciences Po Paris Öğretim Üyesi EkonomistLaurence Daziano ve Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) TürkiyeuzmanıDorothée Schmid’in katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. AyrıcaParis’te,dünyanın en büyük start-up kampüsü olarak nitelendirilen Station Fziyaret edildi.

Forumun Berlin ayağında ise Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Berlin Direktörü Josef Janningile Avrupa’nın Uyumu konulu bir toplantı, Political Capital Enstitüsü Direktörü Peter Krekove Doğu Avrupa ile Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Prof. Gwendolyn Sasse’ninkatılımlarıyla Doğu Avrupa’daki son gelişmelerin konu alındığı bir panel ile birlikte Alman Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa’dan sorumlu Devlet Bakanı Michael Rothile AB’nin geleceği ve Türkiye-AB ilişkilerinin nasıl evrileceğine ilişkin bir etkinlik gerçekleştirildi.

Dönüşümlü olarak Türkiye ve Avrupa’da düzenlenen yıllık foruma, İstanbul – Ankara (2015), Berlin – Essen – Brüksel (2016), İzmir – Sakız Adası (2017) ve Paris – Berlin (2018) ardından gelecek yıl yeniden Türkiye ev sahipliği yapacak.

Mercator Vakfı (www.stiftung-mercator.de/en/)

Almanya’daki en büyük özel vakıflardan birisidir. Entegrasyon, iklim değişikliği, sanat eğitimi gibi tematik alanlarda tanımlanmış somut hedefleri bulunan Mercator, bu hedeflere sosyo-politik savunuculuk ve uygulamalı çalışmaların birleşimi ile ulaşmayı amaçlamaktadır. Stiftung Mercator doğa bilimleri ve beşeri bilimler, eğitim ve uluslararası ilişkiler merkezlerinde kendi projelerini yürütmekte, dış projeleri desteklemekte ve bu çalışmalarına girişimci, profesyonel ve uluslararası bir yaklaşım getirmektedir.

Turkey: Culture of Change Initiative / Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi (TCCI) (www.tcci-de.org)

2013 yılında Berlin’de TÜSİAD’ın initiyatifiyle kurulan Turkey: Culture of Change Initiative (TCCI), Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, sivil toplum diyaloğunun arttırılması ve iki ülke arasındaki sosyo-politik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan bir inisiyatiftir.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türk ve Çinli İş insanları İstanbul’da buluştu
» Sınger kadınların yanında, kadınlar iş hayatında…
» Muğla’da Kadın Girişimci adayları mezun oldu
» BRICA Zirvesi İpek Yolu Ülkelerini İstanbul’da birleştirdi
» TAİDER ile Dünya Gelecek Nesil Girişimcilik Ödülü Türkiye’de
» Kadın Girişimciler için Arya İş Atölyeleri başladı!
» TÜSİAD: “Kayıp Ütopyalar ve Korkulan Distopyalar: Liberal Dünya Düzeninin Geleceği”
» İş dünyasından “Başarısızlık Zirvesi”
» “Şirketleri büyüten girişimciyi patron yapan” fuar kapılarını açtı
» TEGEP Eğitim ve Gelişim Zirvesi 2018’e Bilet Kazan!
» BTTO - BUİKAD Arasında İşbirliği Protokolü imzalandı
» Yöneticinin kişisel dönüşümü, inovasyona dönüşüyor
» KOBİ’ler için güçlü olmanın yolları
» E-ticarette rekabetin 4 kuralı
» "TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!" Girişimcilik Programına dönüşüyor
» Güler Sabancı: "Kızkardeşler Geleceğin Nasa’sını Türkiye’de Kurabilirler"
» BUİKAD İŞKUR ile işbirliği protokolü imzaladı
» TÜSİAD Türkiye Enerji Zirvesi’nde özel bir oturum düzenledi
» BUİKAD Kır çiçekleri için koştu
» İhracat Akademisi ile KOBİ’ler ihracatçı olacak
» İhracattaki her üç topuk sesinden biri Egeli kadınlara ait
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» TİM tarihinde ilk kez kadın konseyi oluşturuldu
» Shell&Turcas, Ankara’da kadınlarla güçleniyor
» İş hayatında artık “yeni yakalar” oluşuyor