Türk öğrenciler ünlülerin okullarının radarında

12 Kasım 2018 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Dan Brown, Mark Zukerberg, Michael Douglas, Uma Thurman, John F.Kennedy gibi dünyanın en ünlü isimlerini yetiştiren eğitim kurumları İstanbul’a geldi

Liselerin Harvard ve Yale’leri diye nitelendirilen Dan Brown, Mark Zukerberg, Michael Douglas, Uma Thurman, John F.Kennedy, George W.Bush, George H.W. Bush, James Stewart, Franklin D.Roosevelt, Oliver Stone gibi dünyanın en ünlülerini yetiştiren, Amerika Birleşik Devletleri’nin “rüya” okulları Türk öğrenci peşinde İstanbul’daydılar.

Dünyanın önde gelen iş adamlarından politikacılarına, sanatçılarından akademisyen ve girişimcilerine kadar pek çok önemli mezunu olan The Taft SchoolNorthfield Mount Hermon School, The Hill School, The Hotchkiss School, Phillips Exeter Academy, The Lawrenceville School gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli liseleri, yeni öğrencileri arasına Türk gençlerini katmak üzere İstanbul’a geldiler.

Öğrenciler ile eğitim kariyerinde sınırsız imkanlar sunabilecek ve potansiyellerini keşifte yardımcı olacak bu seçkin okulları buluşturan organizasyonlar LMK Consulting tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Her ikisi de Beşiktaş İstanbul’da LMK Consulting tarafından yapılan organizasyonların ilki olan ve ABD’nin önde gelen kar amacı gütmeyen, bağımsız, yatılı, üniversite hazırlık liselerini içeren “Independent Boarding Schools” resepsiyonuna  katılan kabul müdürleri ve okulları şunlar oldu: Naomi Levine - Northfield Mount Hermon School, MA; Jeffrey Beck - The Kent School, CT; Taylor Docking - Cranbrook School; Russell Morrison - Western Reserve Academy.

ABD’nin en prestijli ilk 10 lisesini İstanbul’da öğrencilerle buluşturan “Ten Schools Admission Organization-(TSAO)” organizasyonuna katılan okullar ve kabul müdürleri ise şunlardı: Amanda Dougherty - The Hill School, PA; Peter Frew - The Taft School, CT; Jill Thompson - Phillips Academy, MA; Bill Leahy - Phillips Exeter Academy, NH; Liz Stewart - The Loomis Chaffee School, CT; Jeff Beaton - Choate Rosemary Hall, CT; Ted Weihman - The Hotchkiss School, CT; Will Richardson - The Lawrenceville School, NJ.

Finansal yardım imkanları

Okullarındaki Türk öğrencilerden övgüyle söz eden kabul müdürleri finansal yardımın mümkün olabildiğini bunun için öğrencinin başvuru sırasında ailesinin maddi durumunun yetersiz olduğunu belirtmesi gerektiğini belirttiler. Yüzde yüz burs imkanının ise kısıtlı sayıda olsa da gerçekleşebileceğine, bunun için öğrencinin İngilizce bilgisi ve akademik başarısının çok önemli rol oynadığına işaret ettiler. Birebir randevulu özel görüşmeler ve geniş katılımlı sunumda öğrenci ve velilerin sorularıyla ilerleyen organizasyonlarda kabul müdürleri burs imkanları, kriterler, üniversiteye hazırlanma, sosyal ve kültürel etkinlikler gibi birçok konuda merak edilenleri cevapladılar.

Verilen bilgilere göre, öğrenciler başvuru süresinden 1 yıl önce kriterlere göre hazırlanmalı. Okullara başvurular Ocak ayının ortalarında kapanıyor. Okulların çoğu ‘upper-intermediate’ düzeyinde İngilizce bilgisi arasa da daha düşük seviyelerde öğrenci kabulü yapılarak hazırlık kurslarına da alınabiliyor. Bu okullardan mezun olan öğrencilere MIT; Harvard, Stanford gibi lider üniversitelerin kapısı açılabiliyor.

Yurtdışındaki liselere gitmenin yükselen bir trend olduğunu hatırlatan LMK Consulting kurucusu Leyla Merve Kayalı, zamanında yurtdışında ailesinin imkanı olmadan okumuş biri olarak öğrenciler ile velileri çok iyi anladığını, daha önce LMK aracılığıyla ABD’ye gidip çok başarılı olan gençlerle gurur duyduğunu belirtti.

Kayalı, liselerin Harvard ve Yale’leri diye nitelendirilen bu okulların önemli bir özelliğinin de üniversite hedefleri doğrultusunda odaklanılmış bir eğitim vermesi olduğunu sanat, spor, sosyal sorumluluk projesi gibi alanların okulların ders programlarında yer aldığını eğitim notları yanında bu alanlardaki başarıların da çok önemsendiğini vurguladı.

Kayalı, kabullerde mülakatlarla fark yaratılabileceğini, aday okula gelemiyorsa Skype üzerinden mülakatın yapılabildiğini, öğrencinin ‘neden’ yurtdışını ve özellikle bu okulu tercih ettiği sorusuna iyi hazırlanması gerektiğini bildirdi.

Kendini iyi ifade edebilen ve akademik açıdan da yeterli olduğuna inanılan adayların şansının yükseldiğini,  sportif ve kültürel alanlardaki başarıların avantaj sağladığını sözlerine ekledi.

LMK Consulting hakkında:

Bilgi toplumunda iyi bir yere sahip olmak ve geleceğine şekil vermek isteyen her bireyin başlangıç noktası güçlü bir eğitimdir. LMK Consulting, güçlü bir eğitime sahip, geleceğe güvenle bakan nesiller yetişmesine öncülük ediyor. Yurtdışında ilköğretim, lise veya üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere, yatılı ya da gündüzlü seçenekleriyle birlikte kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmeti veriyorlar. Bağımsız ve güçlü danışmanlık hizmetimizle öğrencilere eğitim hayatları boyunca tam donanımlı hizmet sunuyorlar.


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» “Seda Yekeler Eğitim Vakfı”, Dil ve Kültür Kavramı ile Toplumsal Ayrışmaya Savaş Açıyor!
» Yurtdışı burs fırsatlarını yakalayın!
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Yaratılıştaki çatlak
» GKV’liler Avrupa Gençlik Parlamentosu (Eyp) Kulübü’nde
» Fibria, Lila Group ve TEGV İş Birliği ile Eğitim Desteği Tekirdağ’da
» Koç Üniversitesi Yayınları ilk kitabevini Beyoğlu’nda açtı
» Gaziantep Kolej Vakfında ödül yağmuru
» Farklı bir kitap: "Yaratıcı yazarlık defteri"
» 1950’den Günümüze Eğitim Hayatımızda Rumlar
» Bilimin çocukları
» Ebru Şinik’ten hayatınızı değiştirecek günlük rutinler
» Boğaziçi Üniversitesi mezunları “BÜ’yülü Bir Gün’’de buluştu
» Yetenekli çocuk yetiştirmenin 4 altın kuralı
» STEM elçisi öğretmenler bilim ve teknoloji atılımı için okullarına dönüyor
» Satrançta çifte şampiyonluk
» Çocuk Kitapları Yazarı İlkay Marangoz GKV’lilerle buluştu
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik “2023 Eğitim Vizyonu” Nitelikli ve kapsayıcı eğitimle olmalı
» ABD’nin en başarılı okulları Türk öğrenci peşinde
» TEGV’de Yeni Bir Eğitim Etkinliği Başlıyor: Daha İyi Bir Dünya için atölyeler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”