YAZARLAR Tülin Eraslan
12
14
16
18
12/08/2018 14:24
Ülkemizde kadınlar istihdam edilirken cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaştaki kadınların yüzde 28'i istihdam edilirken aynı yaş aralığında bu oran erkeklerde yüzde 46,3 dür . Ancak kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne katılım oranı yükselmektedir.

TÜİK'in verilerine göre okuryazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 15,2 iken lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 27,2 dir. Lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 33,6, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların katılımı yüzde 41,4 ve yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 71,3 olarak görülmektedir.

 Öte yandan kadınlar her ne kadar eğitim düzeyleri yükseldikçe işgücü piyasasına daha fazla katılıyorsa da piyasaların cinsiyetçi  yapısına bağlı olarak çalışabilecekleri sektör ve meslekler sınırlı olduğundan işsizlikle karşılaşma ihtimalleri erkeklere kıyasla daha yüksektir.

Ülkemizde kadınların en önemli problemi nitelikli istihdamdır. Yani uzun planlı bir istihdam yaratmak yerine günü kurtarmaya dönük politikalar geliştirilmektedir. Kadınlara yönelik açılan kursların niteliğine baktığımızda sekreterlik, hasta bakımı, dikiş nakış ,pastacılık gibi alanlar kadınlara uygun görülmüştür.Bu çok cinsiyetçi bir yaklaşımdır ,oysa kadınlar için kodlama, bilgisayar ,3D eğitimi .. gibi kurslar açılabilir.

Burada verilen mesaj, kadının asli görevi çocuk doğurmak ,ev işleri yapmak eğer isterse de hafif işlerle oyalanmaktır. Anneliğin yüceltilmesi ve kadınların aileye hapsedilmesi ,geleneksel kalıp ve roller kadınların işgücüne katılmasını, iş bulabilmesini ve işlerin niteliği ile süresini belirlemektedir. Kadının doğum izinleriyle iş gücüne ara vermesi ,ücretli doğum izinlerinin işverene bindirdiği yük göz önünde bulundurulunca maalesef iş yerleri işe alımlarda tercihlerini erkekten yana kullanmaktadır.

Oysa  iş yerlerine  erkeklerle eşit sayıda kadın istihdamının sağlanması ,kadınların en büyük problemi olan çocuk bakımı sorununa her iş yerine kreş ve süt odalarının zorunlu olması yada mahallelerdeki kreşlerden hizmet alıp  devletin teşvikle kadını desteklemesi, eşit işe eşit ücret verilmesi gibi kadın istihdamını destekleyen politikalar üretilip kararlılıkla uygulamaya dönüşse kadın istihdam sorunu çözülür.

Kadının çalışmasının önündeki en büyük engel gençken çocuk  ,yaşı ilerlediğinde de ebeveyn bakımıdır. Dikkat ederseniz erkeğin yaptığı basit matematiksel hesap şudur; kreş parası kadının aldığı maaşa eşit o yüzden evde oturup çocuk bakması ,erkeğin konforunu sağlaması daha uygundur dayatmasıdır. Her iş yerinde kreş olması ve kadının da tatminkar ücret alması bu geleneksel ve dar görüşlü bakış açısını değiştirecektir. Kadının ekonomik olarak güçlenmesi ,çalışma hayatındayken sosyalleşmesi ,vizyonunun  artması ,sorumluluklarının yanında haklarını da öğrenmesi aslında daha bilinçli çocuklar yetiştirmesini de sağlayacaktır. İşte bu yüzden devletin desteği şarttır. Bu ülkenin %49,8 i kadın ise ve demokratik bir ülkeyiz diyorsak bizlerin de talep ve gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde  kadın sayısının iş gücüne katılımı ülke ekonomisinin güçlenmesinde önemli katkılar sağlayacaktır.

Şirketlerde  kadın CEO sayısının artması, mahkemelerde daha fazla kadın hakimin olması ,Mecliste daha çok sayıda kadın milletvekili ,kabinede eşit sayıda kadın bakan ,kadın mühendis sayısının çokluğunu düşünün ,daha uzlaşmacı daha geniş bakış açısı ile daha uygar bir Türkiye demektir.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği olarak bu yıl özellikle Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tan anaokullarından itibaren müfredata Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine uygun eğitim ve derslerin konulmasını talep edeceğiz. Bu yıl ana hedefimiz bu doğrultuda olacaktır.

Ayrıca kadını güçlendirmek için, mağdur şiddet gören kadın örnekleri yerine bir çok alanda  ;sanatta, edebiyatta, iş hayatında başarılı kadınları görünür kılacağız ve MESLEKLERİN CİNSİYETİ YOKTUR ,FIRSAT EŞİTLİĞİ İLE KADINLARIN BAŞARAMAYACAĞI İŞ YOKTUR, YETER Kİ ÖN YARGILARI YIKALIM diyeceğiz.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :