Tüketimden Üretime: Gaia Üretim Kampı

01 Mayıs 2018 Salı 08:00
12
14
16
18

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu Gaia Üretim Kampı projesi, Kızılinler Köyü’nde gerçekleşti.

Günümüz toplumunun en büyük sorunlarından biri, toplum yapısının tüketim toplumu diye tabir edilen şekle gelmiş olması ve insanların tükettikleri ürünlere dair fikir sahibi olmamasıdır. Üretim ve tüketim arasındaki mesafenin artmış ve karmaşıklaşmış olması bu sorunların sebepleri arasında yer alıyor. Özellikle gençler, üretim sürecinden uzak ve habersiz bir şekilde yaşamaya devam ettikçe üretime gereken sayıgıyı göstermeyi unutuyorlar. Her gün tükettiğimiz ürünlerin hangi şartlarda üretildikleri, üreticinin bu süreçte ne tür zorluklarla karşılaştığı, tarımla ya da hayvancılıkla uğraşan kişilerin ne tür bir hayat yaşadıklarına dair büyük bilinmezlikler var. İşte Gaia Üretim Kampı da gençleri bu sürece dahil edip onların bu konuda bilinçlenmelerini sağladı. Bu organizasyonla birlikte üretim ve tüketim arasındaki mesafe kısaltıldı, farkındalık yaratıldı ve özellikle gençlere üretilen tüm ürünlerin insan emeği olduğu bilincini aşılandı.

Gaia Üretim Kampı kapsamında, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencileri, Eskişehir Kızılinler Köyü sakinleriyle bir araya geldi. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi son sınıf öğrencileri olan Övgü Avcıer, Mustafa Geyik, Ece Ceren Aşılıoğlu, Hayriye Derdiyok, Burak Kaan Eken ve Kübra Altunel’in bitirme projesi olarak hayata geçen Gaia Üretim Kampı, 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Eskişehir Kızılinler Köyü'nün şehre yakınlığı, tarım ve hayvancılığa yatkınlığı, balkabağı yetiştiriciliğinin yaygın olması ve balkabağı ekim zamanının proje süresine uygun olması nedeniyle Gaia Üretim Kampı, Kızılinler Köyü’nde gerçekleştirildi.

Yeni Yol Okullarıve Odunpazarı Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen kamp iki gün sürdü. Bu süre zarfında köy yaşantısına ve buradaki üretim süreçlerine dahil olan öğrenciler; ekmek yapımı, kabak ekimi, süt sağma, yumurta toplama, çobanlık yapma gibi faaliyetlere dahil oldu. Etkinliğe 25 Anadolu Üniversitesi öğrencisinin yanısıra 10 Yeni Yol Okulu öğrencisi katıldı. Katılımcıların yiyecek-içecek ,ulaşım, aydınlatma ihtiyaçları, ses sistemi ve katılımcılara hediye edilen kıyafetler sponsorlar tarafından tedarik edildi.

Üretim faaliyetleri sonrasında öğrenciler ve köy sakinleri, kamp ateşi eşliğinde şarkılar söyleyerek günü sonlandırdı. Ertesi sabah saat 09.00’da kahvaltı ile güne başlandı. Sonrasında öğrenciler Kızılinler Köyü’nü gezdi, köy sakinleriyle kaynaştı, doğa gezintisine çıktı. Etkinlikten bir hayli memnun kalan katılımcılar, bir sonraki üretim kampını heyecanla beklediklerini belirtti.

Proje yürütücülerinden Övgü Avcıer “Yaptığımız faaliyetler benim çok yabancı olmadığım şeylerdi ancak katılımcıların çoğu köy yaşantısına yabancı olduğu için, özellikle onlar için farklı bir deneyim olduğunu ve onların farkındalık seviyesinin arttığını, bu kampın hayatlarına bir şeyler kattığını gözlemledik. Bizim projemizin asıl amacı buydu ve bu amaca ulaşmış olmanın mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Kamp, Kemal Alşak, Kerem Doğru, Emrecan Sağlam ve Emre Aslan’danoluşan Revü grubunun müthiş performasıyla son buldu. Konsere katılımcıların yanısıra köy halkı da ilgi gösterdi.

Fotoğraf Yarışması ve Sergi de Olacak

Katılımcılar ve proje öğrenci grubu, köyde yapılan faliyetlerle alakalı fotoğraflar çekip bu fotoğrafların hikayelerini yazacak. Proje danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Eriş ve proje yürütücüleri tarafından seçilen en iyi fotoğraf ve hikayesinin sahibine ödül olarak Fujifilm Instax Mini fotoğraf makinesi hediye edilecek. 7-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sergi Salonu’nda, kampta çekilen fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi düzenlenecek. Sergiye Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, sponsorlar, ulusal ve yerel basın, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Eroğlu, öğretim üyeleri ve öğrencileri, köyün yerlileri ve çiftçileri davet edilecek. Sergide katılımcılara ve köylülere katılım sertifikaları ve plaketleri dağıtılacak.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Görsel dünyada kadın olmayı yeniden ve nasıl kurgularız?
» 2019 düğün trendleri ’Kalamış Wedding Fest’ beğeniye sunuldu...
» Bir koşu değiştirir hayatı
» Sonbahar renkleri aşka davet ediyor
» AVM’ler için performansı artırmanın tam zamanı
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için
» Karşıyaka’nın Bilge Çınarları sezonu açtı
» Atatürk’ün Çocukları Yeni Çocuk Başkanını seçti
» Ata’ya özlemlerini yazarak dile getirdiler
» Sektörün en etkili en yaratıcı işleri Felislendi
» Brand Week Istanbul’da sınırları aşan kadınlar konuşuldu
» Binlerce öğrenci Ata’sı için koştu
» Başkan Sibel Uyar Madrid’te Urla’yı anlattı
» Nazan Moroğlu: Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü saygıyla anıyoruz
» Brand Week Istanbul “Sınır Tanımayan Fikirler”