Soğuk havalarda anne adaylarını koruyacak öneriler

21 Şubat 2018 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

“PORTAKAL, MANDALİNA, KİVİ GİBİ MEYVELER TÜKETİLİP, YÜNLÜ VE PAMUKLU ÇORAPLAR GİYİLMELİ”

Havaların günden güne soğuması ile birlikte yaşam şartları her birey için zorlu hale gelmeye başladı. Günlük koşuşturmaca içinde kendisine en çok dikkat etmesi gereken kişiler şüphesiz bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adayları oluyor. Kış aylarının beraberinde getirdiği koşullar anne adaylarının yaşam şekillerinde ufak değişiklikler yapmalarını gerektiriyor. Bahçeci Sağlık Grubu doktorlarındanKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ebru Öztürk; “kadınların hamilelik sürecinde dikkat etmesi gereken konuların arttığını belirterek başta bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına  portakal, mandalina, kivi, nar gibi meyveler tüketip doğru  beslenilerek; ıslak zeminde kayma ve düşme tehlikelerine karşı tabanı rahat kaymayan ayakkabılar giyilerek olası tehlikeleri ortadan kaldıracak yönde önlemler alınmalıdır” dedi.

“HAMİLELERİN KALABALIK ALANDA BULUNMAMALARI GEREKİR”
Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde görülen azalmayla anne adaylarının  başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok enfeksiyona karşı dikkatli olması gerekmektedir. Gribin bulaşma şeklinin en çok solunum yoluyla geçtiğini ifade eden Doç. Dr. Ebru Öztürk, hamilelerin mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaması, bulunması gerektiği durumlarda ise maske kullanmasıyla hastalıktan korunabileceğine vurgu yaptı.

Kış aylarında hayatın daha çok kapalı ortamlarda devam etmesi güneş ışınlarından yeterince fayda sağlanmamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple D vitamini eksikliğinin kış aylarında daha sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. D vitamini eksikliğinin hamilelerde görülmesi gebeliğe bağlı tansiyon ve şeker yüksekliğinin izlenmesine sebep olmaktadır diyen Doç. Dr. Öztürk; özellikle D vitamini seviyesi düşük olan hamilelerin D vitamini desteği alması çok önemlidir” dedi.

“ SOĞUK HAVALARDA BOL BOL C VİTAMİNİ TÜKETİLİP,  GÜNDE İKİ LİTRE SU İÇİLMELİ ”

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına kış aylarında kolaylıkla bulunabilecek C vitamini yönünden zengin olan meyvelerin bol miktarda tüketilmesinin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Öztürk;Elma, armut, muz, kivi gibi meyvelerle yapılacak meyve salatalarının hamilelerin hem bağışıklığını güçlendirecek hem de kalori ve mineral desteği açısından tercih edilebilecek ideal besinler olduğunu” belirtti. Bebeğini kucağına almayı bekleyen anne adaylarının karbonhidratlı yiyecekler yerine kuru baklagilleri tüketmelerinin bebekte beyin, kas, diş ve kan dokularını geliştireceğini kaydeden Doç. Dr. Ebru Öztürk, bebeğin zekâ gelişimini artıracak içeriğinde omege 3 ve omega 6 asitlerini barındıran balığın, özellikle soğuk havalarda sıklıkla tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kış aylarındaaz sıvı tüketimi gebelik hormonlarının da etkisiyle kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Soğuk kış aylarında hareketsizliğin artması ile bu durum ciddi problemlere yol açmaktadır. Anne ve bebeğin sıvı dengesini koruyarak, kabızlık gibi birtakım problemlerin önüne geçebilmek adına hamilelikte günlük iki litre sıvı tüketmesinin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk; bu dönemde sıcak sıvı tüketme isteğinin, sıcak süt içilerek karşılanabileceği önerisinde bulunarak “Böylece gebelikte artan kalsiyum ihtiyacı da desteklenmiş olur. Bununla birlikte hamilelikte yaşanan gaz problemlerinin artmaması için de pırasa, karnabahar, lahana, brokoli gibi kış sebzelerinin haşlanıp suyu süzülerek pişirilmesinde fayda vardır” dedi.

“BİRKAÇ KAT İNCE KIYAFETLER, YÜNLÜ VE PAMUKLU KUMAŞLAR TERCİH EDİLMELİ”

Bağışıklık sisteminde olduğu gibi hamilelik döneminde anne adayının ısı kontrol mekanizmasında da birtakım yetersizlikler oluşup, bunun sonucunda da soğuğa ve sıcağa karşı dayanıksızlıklar doğduğunun önemine dikkat çeken Doç. Dr. Öztürk, konuyla ilgili şunları söyledi: “Değişen ortamlarda ısıyı sabit tutabilmek, terleme ve üşeme sebebiyle oluşabilecek rahatsızlıkları azaltabilmek için anne adayının tek kat kalın bir kıyafet giymesi yerine gerektiğinde çıkarabileceği birkaç kat daha ince kıyafeti giymesi uygun olur. Yine iç giyim dâhil olmak üzere seçilen kıyafetlerin sentetik ve naylon kumaşlar yerine, hava alabilen yünlü ve pamuklu kumaşlardan olmasına dikkat edilmelidir.”

“AYAKKABI SEÇİMİ OLUŞABİLECEK KAZALARI ÖNLER”

Doç. Dr. Ebru Öztürk, hamilelik aylarında bebeğin büyümesi ile anne adaylarının ağırlık merkezinin değiştiğine işaret ederek,“ Özellikle yağışlı günlerde anne adaylarının ayakkabı seçimi kazaların önlenmesi açısından daha fazla önem arz eder. Tabanı rahat, kaymayan, postürü destekleyen ayakkabıların yünlü ve pamuklu çoraplarla giyilmesi anne adayı için en sağlıklısı olacak” şeklinde uyarıda bulundu.

Gebelikte beden sağlığı kadar ruh sağlığının, kış aylarında soğuk havadan oldukça etkilendiğini söyleyen Doç. Dr. Öztürk; bu aylarda sürekli soğuk ve kapalı havaya maruz kalmayla beraber  evde uzun süre zaman geçirmenin depresyona neden olduğuna değinerek şöyle devam etti: “hamilelik dönemindedepresyon gibi problemlerin ortaya çıkmaması için bulunulan ortamın sık sık temiz hava ile havalandırılması, yoga, pilates gibi hafif sporlarla bedenin harekete geçirilmesi, seyahat, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi aktivitelerin ihmal edilmemesi gerekmektedir”.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sezaryen doğumda Avrupa birinciyiz
» Vitaminlerle ilgili şaşırtıcı gerçekler
» Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
» Negatif düşünce menopoz dönemini zorlaştırıyor
» Tek seansta ayrık dişlerinizden kurtulun!
» Kalp idare etmez!
» Masa başında çalışıyorsanız egzersizi ihmal etmeyin
» Menopoz döneminde kemik erimesi artıyor
» Dünya gıda günü 4 maddede temiz beslenme!
» Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 25 bin kadına meme kanseri tanısı konmaktadır
» Konuşma Bozuklukları Kongresi
» Mağdurlara destek verdi Nobel ödülünün sahibi oldu
» Gebelik döneminde gözlere dikkat
» Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor
» Obez erkeklere babalık müjdesi
» Hastalık hastalığından psikolojik destekle kurtulmak mümkün
» Ünlü oyuncular meme kanseri için çağrıda bulundu: "Asla bana olmaz demeyin"
» Gıda güvenliğinizden ödün vermeyin!
» Meme Kanserinde erken tanı ömrü 7 yıl uzatıyor
» Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin
» Lazerli kanal tedavisi diş kaybına son!
» 20’lerindeki kadınla 40’larındaki bir kadın aynı şekilde beslenebilir mi?
» Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet
» Yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?
» Türkiye’de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor