“Shakespeare mi? Çocuk Oyuncağı,’’

09 Nisan 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir TiyatrolarıÇocuk Eğitim Birimi 2018 mezuniyet oyunu “Shakespeare mi? Çocuk Oyuncağı,’’ 25 Nisan’da 19:00 ve 27 Nisan’da 13:00’te Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde İBBŞT Çocuk Şenliği’nde seyirciyle buluşacak. Yonca İnal’ın yazıp yönettiği oyunun müziklerini Ender Çalışkan, koreografisini Yasemin Gezgin Yavuzcan yaptı.

7’den 77’ye herkese hitap eden oyunun konusu ise şöyle: Dört ayrı sokaktan oluşan bir mahallede bu sokakların farklı çocukları, hem kendileriyle hem de birbirleriyle itişerek, çekişerek, birbirlerini ötekileştirerek yaşamaktadır. Bir gün meydandaki ceviz ağacının altına bir kız gelir. Kızın gelişiyle tam da 7 gün içinde bütün mahallenin çocukları, hayata başka bir pencereden bakmaya başlarlar: Ceviz ağacının altındaki kız çocuğunun okuduğu kitapların sayfalarının arasından, Shakespeare’in penceresinden... 

Oyunun Adı:Shakespeare mi? Çocuk Oyuncağı! 

Yazan- Yöneten: Yonca İnal

Müzik:Ender Çalışkan

Koreografi: Yasemin Gezgin

Dekor- Kostüm: Feyza Zeybek

Psikolojik Danışman: Çiğdem Aydın 

Yönetmen Yardımcıları: Nagehan Erbaşı, Ahsen Büke.

Asistanlar: Ata Sümerol, Avzem Ballıkaya, Defne Atlı, Defne Yaz Köprülü, Elfin Tekcan, Nurperi Nurdan, Öykü Şanlıbayrak, Sude Ergan, Şevval Şimal Kaçur, Talia Türkmenoğlu. 

İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi Oyuncuları: Ahmet Dursun Köymen, Alperen Ergan, Barış Ege Barutçu, Bartu Sınav, Begüm Özer, Berrak Hantal, Cansu Kayın, Çağla Özdamar, Çınar Yavuzcan, Defne Bıkmaz, Doğa Aydın, Dora Demirsoy, Duru Derin Dirican, Elasu Bozkurt, Elif Aydoğan, Elif Ermiş, Elifsu Topkaya, Emine Ayris Ekşi, Enes Avcı, Eren Yıldız, Esra Akyüz, Eylül Ecrin Yaşar, Eylül Elif Güleray, Ezgi Durmaz, Henna Ece Yener, Irmak Kırcağolu, Irmak Sungar, İlke Özkan, Metin Boray Dikenelli, Naz Trak, Nehir Onur, Pelinsu Nurdan, Renata Rogenbuke, Selin Alagöz, Simay Çelik, Sinan Cem Yıldız, Şevval Sevim,  Talya Defne Demir, Yiğit Aslan Bacak, Zeynep Karahasanoğlu.

İBB ŞEHİR TİYATROLARI ÇOCUK EĞİTİM BİRİMİ HAKKINDA

İBB Şehir Tiyatroları’nın çok önemsediği “Çocuk Tiyatrosu” ilk kez 1934 yılında Muhsin Ertuğrul’un direktifleriyle kurulmuştur. 1950 yılından itibaren Ferih Egemen’in “Çocuk oyunlarında, çocuk rollerini çocukların oynaması gerekir” yaklaşımıyla da bugüne uzanan zincirin ilk halkası atılmış ve bu yaklaşım doğrultusunda “Çocuk Korosu” kurulmuştur.

Böylece dans eğitimi de verilmeye; aldığı eğitimle, pratik çalışmalarla daha sonraki sezonlarda oynanacak oyunlara, müzikallere çocuk-genç oyuncular yetiştirilmeye başlanmıştır.  Bugünün pek çok değerli sanatçısının, o çocuk korosundan ve eğitiminden yetiştiğini biliyoruz.

Bir süre ara verilen eğitim çalışmaları 1985-1986 tiyatro sezonunda geleceğin tiyatro seyircisini, geleceğin oyuncularını yetiştirmenin yanı sıra kendini düzgün ve doğru ifade etmeyi bilen, soran sorgulayan, çağdaş çocuklar yetiştirmek amacıyla ve daha güçlü olarak “Çocuk Tiyatro Birimi” adı altında yeniden kurulmuştur.

Yıllar içerisinde Neş’e Erçetin Atakan’ın önderliğindeki bir ekiple artık ismi ‘Çocuk-Genç Eğitim Birimi’ne dönüşen birim, eğitim programını daha da geliştirerek programına Sahne Eğitimi, Müzik, Yaratıcı Drama, Hareket-Dans, Konuşma Eğitimi, Dekor, Kostüm dersleriyle devam etmiştir. Daha sonra Psikolog Çiğdem Aydın’ın oluşturduğu Sosyal Beceri dersi öğrenci-eğitmen-aile arasındaki üçgende önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir.

Neş’e Erçetin Atakan'ın bu alanda yaptığı son derece önemli çalışmalar, ürettiği projeler, oyunlar, ÇEB’nin kurumsallaşması, çocuklara sanatın, tiyatronun sevdirilmesi, çocuk oyuncuların yetişmesi ve hatta ileriki yaşlarda bu mesleği seçmek isteyen çocuklar için bir temel oluşturulması açısından yeni bir mihenk taşı olmuştur.

Neş'e Erçetin Atakan'ın ardından; Betül Kızılok Bavli, sonrasında Hasibe Eren'in kıymetli çabalarıyla yeni öğrenciler yetiştirmeye devam eden birim, son 8 yıldır Yonca İnal'ın liderliğinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  • 2010-2012 Öğrenim yılında  Yonca İnal'ın yazıp Gökhan Eğilmezbaş'ın yönettiği İstanbul’da Çocuk Olmak
  • 2012-2014 Öğrenim yılında Yonca İnal’ın yazıp Gökhan Eğilmezbaş ile birlikte yönettiği Çocuk Olmak Çocuk Kalmak
  • 2014-2016 Öğrenim yılında Yonca İnalın yazıp Okan Patırer' in yönettiği Öteki Beriki İleri Gerisi isimli oyunlarla İBB Şehir Tiyatroları'nın geleneksel çocuk şenliği programlarına da giren ÇEB mezuniyet oyunları, geleneğin seyirciyle buluşmasını da sağlayarak önemli bir rol üstlenmiştir. Öteki Beriki İlerisi Gerisi " 2016- 2017 sezonu boyunca "özel gösterimler” yapmaya devam etmiştir.

Çocuk Eğitim Birimi; oyunun konusu itibariyle de mümkün olduğunca çok aileye, eğitimciye, çocuğa, seyirciye ulaşmayı hedeflemektedir.

Sahne-Oyunculuk

Dramaturgi
Diksiyon
Sosyal Beceri

Dans
Şan
Doğaçlama 1 -  Oyunculuğa Giriş 1

Doğaçlama 2 -  Ses, Beden, Hareket

Tasarım
Müzik
Müzik-Oyun Kurmaca

Olmak ile Oynamak arasındaki "O" Çizgi

başlıklı dersler ile eğitim programını 2018-2020 döneminde de yeni çocukların katılımıyla sürdürecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Yorumlar

1 Elasu bozkurt 06/05/2018 19:28
Merhabalr ben Ela ve şehir tiyatroları shakespeare mi çocuk oyuncağı nda oynuyorum ismimi gormussunuzdur oyunumuza beklerim...😊😊
««    «      Sonraki »    »»

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sınırları aşan kadın müzisyenler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma
» Fabrikadan yükselen müzik
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe...
» Klasik müziğin yıldızları gençler için çalıyor
» Sibel Can ‘Yeni Aşkım’
» ‘Bizim Hikayemiz’
» ‘Bir gencin kendisi gibi davranma arzusu’
» ‘Herhangi bir hedef kitlesi gözetmedim’
» “Çakallarla Dans 5 ”den rekor açılış
» Nuri Bilge Ceylan
» “Kış Masalları”
» "Çocukça Tiyatro" Başladı
» Atatürk 80. Ölüm Yıldönümünde Muğla’da büyük bir özlemle anıldı
» Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi
» ‘Pişti’ye yoğun ilgi