YAZARLAR Semra Atasoy
12
14
16
18
29/05/2017 00:17
Yazarlığa yolculuk atölyesi

KENDİNİ YARAT, HAYALLERİNİ YARAT, KİTABINI YARAT

“Kimsenin gidip de bize yol göstermek için geri dönmediği bir ormana çağrılmaktır yazmak,” demiş Fransız yazar Marguerite Duras.

Yazar olmak, dışarıdan bakıldığında meşakkatli fakat yazmayı öğrenip yazmanın keyfine vardıktan sonra güzelliklerle dolu bir serüvendir.

Türkiye’de ki birçok okul, yurt dışındaki okullarla eğitim entegrasyonu (Enternational Bacaloria) yaparak, uluslar arası çapta geçerli olan eğitim programını kabul edip okullarda müfredatlarını ortak düzenliyorlar.

Uluslararası okullarla ortak müfredat uygulayan ülkemizdeki okuldan mezun olan öğrenci, yurtdışındaki üniversitelere doğrudan kabul ediliyor.

Yurtdışındaki okulların edebiyat dersleri içinde YAZARLIK eğitimleri de çocuklara verilmektedir. Yazma yeteneği geliştirilerek öğrencinin kendisini ifade edebilmesi, çevresini gözlemleyebilmesi ve empati yeteneğinin gelişmesi hedeflenmektedir.

Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagoji diplomasına sahip bir yazar olarak, YAZARLIĞA YOLCULUK ATÖLYE çalışmalarımı yetişkinlerin yanı sıra öğrencilere de vermeyi planlıyorum.

Atölye çalışması içinde, bir kitabın ilk cümlesinden yayınevine yolculuğu, öykü veya roman yazmanın ayrıntıları, karakter oluşturmak ve olayı kurgulamak, nefes teknikleri, insanların temsil dilleri ve iletişim teknikleri, yazmanın nasıl sanata dönüştüğü yer almaktadır.

Bir kitap nasıl yazılır, ilk yapılması gereken nedir, yazar olmak için nelere ihtiyaç vardır gibi birçok ayrıntıda gizlidir yazar olmak.

Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri iki saatten tutun da iki aya kadar uzayabilecek bir süreçtir.

Belediyeler ve Avm'lerle de yapılabilecek bu atölyede, Yazar adaylarına kitabın ilk cümlesinden okura dek ulaşan süreci anlattığım bir çalışmadır.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :