YAZARLAR Semra Atasoy
12
14
16
18
24/06/2018 23:35
Okullar kapandı anneler telaşta

Ve önümüzde uzun bir tatil var, öğretmenlerin biraz rahatladığı fakat annelerin telaşa kapıldığı tatile, bayramla giriş yaptık.

Çocukları olan tüm arkadaşlarım, okullar kapandığında onları nasıl oyalayacaklarını düşünüyor kara kara, haklılar da…

Zamane çocukları fazlasıyla akıllı ve sokakta da oyun oynayamadıkları için enerjilerini boşaltamayınca evde bir kargaşa başlıyor.

Çocuklar evde durmaktan sıkılıyor, anne ve babalar hemen yaz kursları peşine düşüyor.

Yeter ki çocuk oyalansın, mızmızlanmasın.

İki çocuk büyütmüş, pedagoji eğitimi almış ve kısa bir süre öğretmenlik yapmış, on iki tane çocuk öykü kitabı yazmış ve yüzlerce çocukla yazarlık atölye çalışmaları yapmış bir anne, öğretmen ve yazar olarak birkaç öneride bulunmak istiyorum çocuklarını oyalama telaşına kapılan annelere;

Sevgili anneler;

Babalar sabah işe diye çıkar ve akşamın körü döner. Geldiğinde de bir faydası olmaz çünkü bütün gün iş nedeniyle zaten çok yorulmuştur.

Tüm gün ev işleri, dışarıda çarşı pazar alışverişi, evde canı sıkılan çocukları oyalama görevi kadınları yormaz.

Evet yoğun sitem var bu satırlardaJ

Gelelim yaz tatili boyunca neler yapabileceğimize,

Anneler;Çocuklara bilgisayarda oynama iznini kitap okuma şartıyla verin. İki saat bilgisayarda oynayacaksa, iki saat de kitap okusun resim yapsın.

İstediği bir oyun veya oyuncak varsa eğer, karşılığında varsa ödevlerini bitirme şartı koyun. Bitirdiğini görün ve öyle alın istediği oyun veya oyuncağı.

Ama mutlaka alın, almadığınızı onu kandırdığınızı görürse sizi bir daha asla dinlemez ve isteğinizi yapmaz. Çünkü kandırıldığını öğrenmiştir artık. Kurallarınıza ve sözlerinize sadık kaldığınız müddetçe çocuklarınız da kalacaktır.

Çocuklarınız sizin aynanızdır…

Kitap okuma alışkanlığını mutlaka kazandırmalıyız çocuklarımıza, maalesef Türkiye’nin değişmez gerçeği sınavlar var.

Liseye girerken sınav, üniversiteye girerken sınav, yüksek lisans için sınav, işe girerken sınav…

Tüm sınavlarda başarı sağlayabilmesinin tek şartı bol kitap okumasıdır. Okuması ne kadar hızlanırsa o kadar çok soru çözebilir ve kitap okuyan çocuklar çok hızlı çözümler üretebilir.

Bir kitap verin ve çocuğunuzu o kitabın yazarı yapın, birlikte bir kitap yazın, ardından kitabın içine birlikte resimler çizin ve imkânınız varsa hazırladığınız kitabı kırtasiyede kitap haline getirin ve saklayın. Bu, çocuğunuz için unutulmaz bir anı olacaktır.

Diğer çocuklarla kaynaşabileceği, bir şeyler öğrenebileceği bir izci kampı araştırın. Yakınlarınızda varsa gidip bir etkinliğine katılın.

Bizim el bebek gül bebek büyüttüğümüz çocuklarımız, izci kampında kendi işini yapmayı öğreniyor, kendi başına doğada varolmayı öğreniyor, arkadaşları ile uyum içinde çalışmayı öğreniyor. Çocukların da çok keyif alacağı güvenilir olduğuna inandığınız izci kamplarını öneririm.

Yaz boyunca tarafımdan denenmiş ve başarılı olduğu görülmüş öneriler yazacağım. Tüm anneler, çocuklarla birlikte güzelliklerle dolu geçireceğiniz bir yaz tatili diliyorum.

Ve asla unutmayalım ki, ilk görevimiz insan yetiştirmektir.

Dürüst, insan haklarına saygılı, düşünüp yorumlayabilen, ahlaklı bireyler yetiştirmeliyiz ki yaşanabilir bir dünya yaratalım.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :