YAZARLAR Semra Atasoy
12
14
16
18
13/09/2018 08:30
Kahvaltımda pepino olmazsa olmaz

Türkiye keskin bir virajdan geçmekte, içerde ve dışarıda kim dost kim düşman belli değil.

At izinin it izine karıştığı, her yanın sis pus içinde kaldığı günlerdeyiz. Paramız değer kaybediyor, itibarımız zarar görüyor, dost sandıklarımızın en büyük düşmanımız olduğunu görüyoruz.

Yalnızız…

Tek başımızayız…

Birbirimize sarılmaktan başka çıkar yolumuz yok…

Suriye’den Afganistan’dan ve diğer Ortadoğu ülkelerinden gelen mültecilerin ülkeme verdiği zararı henüz kimse tam anlamıyla fark edemedi. Ülkenin demografik yapısı değişiyor. Bunun yansımalarını yıllar sonra fark edeceğiz. Şu an bölge bölge şehir şehir yayılıyorlar ve kendi mafyalarını oluşturup sığındıkları ülkeye ve o ülkenin insanlarına düşmanlık yapıyorlar. Bir gün karşılıklı öfke patlamaları yaşandığında başımıza neler gelecek bu sorunun cevabı yok…

Türkiye’de onca ova varken Afrika Sudan’da 99 yıllığına 780 dönüm arazi kiralanmış, kaç kişi ilgilendi bu haberlerle?

Kaç kişi sordu Bafra ovasına Konya ovasına ne oldu diye?

Sudan da pepino, ananas, avakado, jambu yetiştirecekmişiz. Bu meyvelerin adını ilk kez duyan insanlarımız var.

Biz kahvaltıda ananas suyu içmeden, pepino yemeden asla kalkmayız da koştuk tarım arazisi kiraladık.

Karpuza kavuna ne oldu?

Mercimek, pirinç niye yetiştirmiyoruz kendi topraklarımızda?

Kağıda yapılan zammı halkımız tuvalet kağıdının fiyatını görünce fark etti ancak. İş gelip bir tarafımıza dayanınca anlıyoruz yalnızca. Kaç aydır gazeteler çıkamıyor, yayınevleri kitap basmayı erteliyor. Kültür etkileniyor. Fakat tuvalet kâğıdı zamlanınca sesimiz çıkıyor.

Eskiden de çok krizler yaşandı bu topraklarda fakat hepsinde kendimiz üretiyorduk. Küçülüyorduk, ürettiklerimizle idare ediyorduk ve krizlerden çıkış yolu buluyorduk.

Durum bu kez çok farklı, artık üretmiyoruz. Dışarıdan satın almazsak eğer ihtiyacımızı karşılayamayız ve bu da ülkemizi büyük sıkıntılara sokacaktır.

Üretmeyen ülkeler bağımsızlıklarını uzun süre sürdüremez, ekonomisi sağlam olmayan ülkeler kolay dağılır. Tarih bu örneklerle doludur. Bir an önce üretime geçmek, ekonomimizi bağımsızlaştırmak zorundayız.

BU VATAN BİZİM! KOLAY KAZANILMADI, KOLAY KAYBEDİLMEMELİ…

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :