Sema Pekdaş: “Yeter ki yürekte engel olmasın”

03 Aralık 2017 Pazar 13:00
12
14
16
18

Kimi doğuştan, kimi sonradan engelli 30 cesur yüreğin rol aldığı ‘Doğada Engel Yok’ filminin galasında konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Herkesin görünen veya görünmeyen pek çok engeli var. Yeter ki yürekte engel olmasın” dedi.  

Konak Belediyesi’nin destekleri ile çekimleri tamamlanan ‘Doğada Engel Yok’ adlı belgesel filmin gala gösterimi Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde düzenlenen gecede yapıldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında ilk kez seyirci ile buluşan filmde 10 görme, 10 işitme ve 10 bedensel olmak üzere toplam 30 engelli rol aldı. Çekimleri İzmir’de yapılan filmde birçok sağlıklı kişinin yapmaya cesaret edemediği doğa sporlarını deneyimleyen engellilerin yaşadığı o unutulmaz anlar anlatılıyor.

ENGELLERİ KALDIRAN FİLM DUYGULANDIRDI

Gala gecesine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, filmin yönetmeni Hakan Doğanay, projenin destekçisi sanatçı Doğukan Manço, projeye gönüllü desteği veren Macera Kulübü Başkanı Toprak Özmen, engelli derneklerinin temsilcileri, belgeselin çekimine emek veren gönüllüler ile filmde rol alan 30 cesur yürek ve aileleri katıldı. Filmin gösteriminden önce söz alan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, projenin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirerek, “Hangimiz engelli değiliz ki; herkesin görünen veya görünmeyen pek çok engeli var. Yeter ki yürekte engel olmasın. Engelliler yaşamın dışına itilmemeli, hayatın içinde her alanda hep birlikte olmayı, yaşamı zenginleştirmeyi becerebilmeliyiz. Biz bu projeyle herkese; engelliliğin farkında olalım, gönüllü olalım, yaşamı zenginleştirelim, birlikteysek dünya güzel oluru anlatmaya çalıştık” dedi. Pekdaş, filme destek veren başta Doğukan Manço olmak üzere tüm gönüllülere de teşekkür etti.

ÜÇ YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Kimi doğuştan, kimi sonradan engelli 30 cesur yüreğin rol aldığı ‘Doğada Engel Yok’ filmi izleyenleri duygulandırdı. Yaklaşık 50 dakika süren filmde birçok sağlıklı kişinin bile yapmaya cesaret edemediği doğa sporlarını deneyimleyen engellilerin o anları anlatılıyor. Bu yönüyle dünyada bir ilk olma özelliği de taşıyan film üç yıllık bir alt yapı ve planlama çalışmasının ardından Konak Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirildi. Proje sayesinde görme engelliler, şelaleden akan suyun altında yüzmenin, işitme engelliler paraşütle atlamanın, bedensel engelliler ise tüple dalış yapmanın mutluluğunu yaşadı. Çekilen belgesel filmde Macera Kulübü’nün 40’a yakın gönüllüsü de insanüstü bir çaba ortaya koyarak projeye destek verdi.

MANÇO: HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

Üç bölümden oluşan filmin ‘Doğa’nın gözleri’ adlı ilk bölümünde 10 görme engellinin İzmir’in Dikili ilçesindeki Nebilerde Şelalesi’ne yaptıkları gezide yaşadıkları unutulmaz anlar yer alıyor. Eşsiz doğal güzelliğe sahip şelaleye girerek, kayalıklardan dökülen suyun akışına kendilerini bırakan görme engellilerin yaşadığı mutluluk görülüyor. Kayalara çarpan suyun çıkardığı sesi duyarak hayal ederek gören engelliler bu anları filmde anlatıyor. Filmin ikinci bölümünde ise 10 bedensel engellinin İzmir’in Karaburun ilçesinde tüplü dalış yaptığı anlar anlatılıyor. ‘Suda yürüyenler’ adıyla düzenlenen etkinlikte uzman dalış eğitmenlerinin eşlik ettiği bedensel engelliler denizin onlarca metre altına dalmanın keyfini yaşadı. Kimi doğuştan, kimi geçirdiği kaza sonucu tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan engelliler, proje sayesinde hayatlarında ilk kez sualtı dünyasıyla tanıştı. Karada engelli olarak görülseler de suyun altında hareket etmek için hiçbir engelin olmadığını gösteren engelliler balıklarla birlikte yüzdü. Filmin son bölümünde işitme engelliler yer alıyor. 10 işitme engellinin, Türk Hava Kurumu’nun destekleriyle paraşütten tandem atlayış gerçekleştirmeleri anlatılıyor. İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Havaalanı’ndan kalkan uçakla gökyüzüne yükselen işitme engelliler deneyimli paraşütçüler eşliğinde binlerce metre yükseklikten atlayarak, unutulmaz bir an yaşıyor. ‘Gökyüzünün Sesi’ adını taşıyan organizasyona merhum sanatçı Barış Manço’nun oğlu müzisyen Doğukan Manço da İstanbul’dan gelerek destek verdi. “Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim” diyen Manço da engellilerle birlikte uçaktan atladı.

BAŞKAN PEKDAŞ SAHİP ÇIKTI

Film gösteriminin ardından tüm katılımcılara Başkan Pekdaş tarafından teşekkür plaketi verildi. Macera Kulübü Başkanı Toprak Özmen de engellileri spora teşvik etmenin yanı sıra doğada engellerin olmadığını herkese göstermeyi amaçlayan projeye sahip çıktığı ve ev sahipliği yaptığı için Başkan Pekdaş'a teşekkür etti. Filmde rol alan bedensel engelli Pelin Ertin (18) ve Ceren Tunç (20) tüple dalış sırasında çok heyecanlandıklarını ama daldıktan sonra çok rahatladıklarını söyledi. İki yıl önce trafik kazası nedeniyle bedensel engelli olan Ece Aytaç (28) da çok keyifli anlar yaşadıklarını ve hayatı yaşamak istediklerini söyledi. 26 yaşındaki işitme engelli Murat Apan ise paraşütle uçaktan atlamanın heyecanını yaşayanlardan biri olduğu için çok şanslı olduğunu belirterek, bu mutluluğu yaşatan herkese teşekkür etti. Doğa sporları ile tanışan engellilerin bu mutlu anlarını filme alarak ölümsüzleştiren yönetmen Hakan Doğanay da ‘Doğada Engel Yok’ filminin Konak’taki ilk gösteriminin ardından dünyanın farklı şehirlerinde de gösterileceğini dile getirdi. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Cif ve Arzum Onan Ev İşlerinde Eşitlik ‘Hepimizin Elinde’ Dedi
» TÜSAD : “Bilginin ve deneyimin aktarımı ülkemizin gelişimi için çok önemli”
» Avrupa’daki gururumuz Tuğçe
» Yüz Binden Fazla Yırtıcı Kuş Adana’dan geçti!
» Türkiye Paris Anlaşması’nı onaylayarak harekete geçmeli
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Neslihan Yargıcı Çocuklar ile Moda ve Tasarım Atölyesi’nde buluştu
» Çiğdem Babayiğit Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Koordinatörü oldu
» Ebru Demirhan ’Çocuğumla Beraber İyileşiyorum’
» Aleyna Tilki ip üzerinde yürüdü
» Süreya Kuaför Salonu içinizi ısıtacak bir Yeşilçam hikâyesi!
» Kilim Mobilya’dan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na tam destek
» Demet Cengiz "Aşk Olsun"
» 25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik
» Şirketler 50 çocuğu hayata bağlamak için koşacak
» Bursa’nın Perileri galibiyetle bitirdi
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» Reklamın cinsiyeti erkek
» Okçuluk şampiyonası Kayseri’de yapılacak
» Canan Tan okurlarıyla buluştu
» Artık boşanmış anneler de çocuklarına kendi soyadlarını verebilecek
» FİBA Grubu meşaleyi yaktı
» Sınır aşan dostluk
» MilyonFest’e geri sayım başladı!
» Otizmli Çocuklar İçin Sercan Badur ve Alper saldıran bir araya geldi!