Samson ile Dalıla

15 Mayıs 2017 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Saint Saens’ın başyapıtı SAMSON İLE DALILA, 16 Mayıs’ta sahnede…

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 16 Mayıs 2017 Salı günü saat 20.00’da Camille Saint Saens’ın Samson ile Dalila adlı üç perdelik operasını İzmir’de ilk kez Elhamra Sahnesi’nde sahneleyecek.

Librettosu Ferdinand Lemaire tarafından yazılan Camille Saint Saens’ın üç perdelik Samson ile Dalila operası İzmir’de şef Tulio Gagliardo yönetiminde ve Evin Atik rejisi ile sahneleniyor. Dekorları Çağda Çitkaya, kostümleri Gülay Korkut tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Constantino Petridis’in üstlendiği eserin koreografisini Şebnem Şenel, ışık tasarımlarını Müfit Özbek, görüntü tasarımını ise Ahmet Şeren yaptı.

Samson ile Dalila’da solo rolleri; Lorenzo Mok Arranz, Ünüşan Kuloğlu, Aydın Uştuk, Ebru Kaptan, Zeliha Kökçek, Ferda Yetişer, Murat Duyan, Gökhan Koç, Tamer Peker, Hasan Alptekin, Teyfik Rodos, Tankut Eşber, Kaner Sümer, Doğukan Özkan, Barış Yener, Mehmet Alp Özkazanç, Mertol Türkbay, Alparslan Mater, Soner Yıldırım paylaşıyorlar.

Samson ile Dalila’nın konusu kutsal kitaplardan alınmıştır. Olay, milattan önce 1150 yılında Filistin’in Gazze kentinde geçer. Yabancı güçlerin işgalindeki Gazze kentinde halk bezgin bir halde, kent meydanında toplanmıştır; yaşadıklarından kurtulmak için Tanrı’ya dua etmeye dahi umutları kalmamıştır; işgalciler, halkın inancını değiştirmek dahil, her türlü baskıyı uygulamaktadır. Halkın önderi Samson’un Tanrı’ya güveni tamdır; günü geldiğinde O’nun yardımıyla bu baskıdan kurtulacaklarını halka anlatır. Samson’un halka güven veren telkinleri işgalci güçlerin dikkatini çeker. İşgalciler, başlarında Vali Abimelech olduğu halde kent meydanındaki halka saldırı düzenler; Samson’un önderliğindeki halk saldırıya karşı koyar ve sonuçta Samson’un Vali Abimelech’i öldürmesiyle askerler geri çekilmek durumunda kalır. Bu durum İşgalci güçlerin lideri Dagon Tapınağı Başrahibini çileden çıkarmıştır; Samson’un doğaüstü gücünün kaynağının mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için Samson’un gönlünü kaptırdığı Dalila’nın yardımı istenir...

Samson ile Dalila’nın bestecisi Camille Saint-Saens (1835-1921), Müzik dünyasınca, “Fransız müziğini bugünkü yerine getirmeyi başaranların en başında gelen eşi görülmemiş bir dahi” diye tanımlanmaktadır. Sanatçı, henüz çocuk yaşlarındayken piyano çalmanın yanı sıra kendi bestelerini de yapmaya başlamıştır. Seksen altı yıllık ömrüne; on iki opera, onlarca sahne müziği, bale, konçerto, senfoni, orkestra ve oda müziği eseri sığdırmış; aynı zamanda edebi pek çok eser bırakmıştır.

Samson ile Dalila, 16 Mayıs’taki prömiyerden sonra; 18 ve 20 Mayıs tarihlerinde Elhamra Sahnesi’nde yinelenecek.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Rüyanın ote yakası
» İş Sanat kapılarını 3 Kasım’da açıyor
» Roman gençler tiyatroyu sevdi
» Muhteşem festivale muhteşem final
» Türk Hava Yolları 2. Uluslararası Skylife Fotoğraf yarışması başlıyor!
» Şaka gibi!
» MOİ Sahne’de bu hafta
» Nilüfer Kadın Korosu’ndan nostalji rüzgarı
» BUSE’den single lansman konseri
» Juliette Lewis, Antalyalı Sinemaseverlerle Bir Araya Geldi
» Ayla Hollywood’un yıldızı oldu
» ‘Doğama Dokunma’ Konak’ta
» Körfezde konser keyfi
» Avrupa turnesine İzmir’den başladı
» “Samson ile Dalila” Elhamra’da
» Ünlü Japon davul grubundan Bursa`da unutulmaz gösteri
» Deniz Tekin, Volkswagen Arena’da yerli yerinde’de
» Bir Şehnaz Oyun’
» Koray Avcı: "Magazine çıkarak hiç bir kadını kullanmam"
» Yeni sanat sezonuna anlamlı açılış
» KüçükÇiftlik Park’ta İkinci Hasat!
» İki Yaka yarım Aşk 54. Antalya Film Festivali’ne seçildi
» Antalya’da yıldızlar geçidi yaşanacak!
» Sıla’dan 10. yıla özel "On’dan Kalan" Konser serisi
» Onur Akın’dan 90 Trakyalıya Destek