Sağlıklı Yaşamın İpuçları Bilkent Station’da verildi

24 Kasım 2017 Cuma 17:00
12
14
16
18

Şehrin en gözde mekanı Bilkent Station sağlıklı bir yaşamın ipuçlarının verildiği bir sohbete ev sahipliği yaptı. Güven Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı ve Nefes Terapisti Zülal Özen’in gerçekleştirdiği söyleşiye cemiyet hayatının önde gelenleri katıldı.

Tabağınız Gökkuşağı Gibi Olsun

Sağlıklı beslenmenin ve diyetin şifreleri hakkında davetliler ile sohbet eden Topalakçı, giderek artan şişmanlığın tüm dünya için önemli bir sorun olduğunun altını çizdi. Beslenme ve diyette yanlış bilgiye sahip olmanın zararlarını anlatan Topalakçı insan vücudunun alması gereken besin öğelerini davetlilerle paylaştı. “Tabağınız tüm besin öğelerinin bulunduğu bir gökkuşağı gibi olsun” dedi.

İlk olarak tahılın hayatımızdaki önemine dikkat çeken Topalakçı, “Hayatınızdan tahılı çıkardığınızda depresyon ile baş başa kalır ilerleyen zamanlarda ise kanser, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklarla karşılaşma riskinizi arttırırsınız” dedi. Sağlıklı bir bireyin 2-3 dilim ekmek ya da eş değeri tahıl tüketmesi gerektiğinin altını çizdi.

Etin büyüme ve gelişme için önemine dikkat çeken Topalakçı, etin 40 yaşından itibaren hızlı hücre ve organ yaşlanmasına sebep olduğunu belirtti. “Bu yaşlardan sonra tercihiniz balık ve tavuktan yana olsun” tavsiyesinde bulundu.

Süt ve süt ürünleri için ise Topalakçı, “Süt ürünlerinin yağlı ve normalini tüketin, bu ileride parkinson ya da alzheimer gibi hastalıklara karşı sizi korur” dedi. Yetişkinlerde 3 porsiyon süt ve süt ürünlerini tüketimin önemli olduğunu ancak daha fazlasının tüketilmesinin vücutta demir emilimine sebep olduğunu anlattı.

Sağlığımızı koruyan bakterileri barındıran kefirin kanserden korunmak için en önemli gıdalardan biri olduğunu söyleyen Topalakçı, kefir yerine muz, soğan, turşu, elma sirkesinin de tüketilebileceğinin altını çizdi.

Yetişkinler için 2 porsiyon meyve ve yemeklerde salata yenmesi gerektiğini hatırlatan Topalakçı, sporun da kas, kemik ve ruh sağlığı için çok önemli olduğunu söyledi. “Günlük 45 dakikalık yürüme ile,  alınan antidepresan ilaçlarının insan vücudunda yarattığı etki aynı” dedi.

 Topalakçı ayrıca davetlilere, kefirli smothie ve muzla yapılmış yulaflı kurabiye tarifi verdi ve davetlilerin beğenisine sundu.

Doğru Nefes, Fiziksel, Zihinsel, Ruhsal Seviyenizi Yükseltir

Bilkent Station sohbetinin diğer ismi Nefes Terapisti Zülal Özen oldu. Transformal nefesi davetlilere anlatan Özen, doğru nefes ile fiziksel seviyede beden hücrelerinin yenilendiğinin ve hastalıklara karşı dirençli hale gelinmesine yardımcı olduğunun altını çizdi. Zihinsel seviyede ise doğru nefes ile enerji alanımızı yükselterek negatif duygulardan arınıp pozitif duygulara geçildiğini davetlilerle paylaştı. Doğru nefes ile ruhsal boyutta ise yapılan çalışmalar ile kendi ruhsallığımızla ve kaynakla bağlantıya geçtiğimizi anlattı. Özen konuşmasının sonunda doğru nefes tekniğini uygulamalı olarak davetlilere gösterdi.

Bilkent Center Alışveriş Merkezi Müdürü Ayhan Aytekin ise gerçekleştirilen etkinliğe ilişkin olarak, Bilkent Station ile alışveriş ve yaşam merkezi kavramlarını bir arada sentezlediklerini belirtti, “Etkinliklerimizi de her zaman bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz” dedi. “Bu kapsamda konuklarımızın kaliteli bir yaşamın ipuçlarını aldıkları bu sohbete ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Söyleşiye katılan davetliler ayrıca etkinlik kapsamında en sevdikleri kitaplarını Toplum Gönüllüleri Vakfı’na bağışladılar.

Bilkent Station’ın düzenlediği keyifli sağlıklı yaşam sohbetinden davetliler memnun ayrılırken, Bilkent Station’ın davetine cemiyet hayatının önde gelenlerinden Özge Kuzu, Amber Esen, Esin Gürel, Işık Tekışık Nilsu Alizade, Süreyya Yenigün başta olmak üzere birçok isim katıldı.

BİLKENT CENTER ve BİLKENT STATION HAKKINDA

1998’den bu yana Ankara’nın “ilk” açılan alışveriş merkezlerinden biri olarak, açıldığı günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile alışveriş merkezi tanımını genişleterek “yaşam merkezi” kavramını sektöre kazandıran, Bilkent Center, halihazırda renovasyon çalışmalarına devam etmektedir.

Bilkent Holding üyesi şirketlerinden Tepe Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş.  bünyesinde bulunan Bilkent Center ve 2015 yılında açılan Bilkent Station alışveriş merkezi ve “yaşam merkezi” olarak her yaştan ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Yurt içinde on bir alışveriş merkezinde imzası olan Tepe Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş. halihazırda Bilkent Center, Bilkent Station, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi, Tepe Prime Avenue’nun mülk yönetimini gerçekleştirmekte ve son dönemde gerçekleştirilen bazı karma projelerin ticari alanları ile ilgili kiralama ve konsept danışmanlığı hizmetini vermektedir.

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Hakkında

1976 yılında Ankara’da doğdu. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. 1998-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kafeteryalar İşletmesi Müdürlüğü’nde Diyetisyen, çeşitli gıda firmalarında ise danışman olarak çalıştı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplu Beslenme Sistemleri Anabilim Dalı’nda Gıda Güvenliği üzerine “Hastane Mutfakları Menülerinde Yer Alan Yemeklere Ait Standart Yemek Tarifelerinin IS22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine Göre Düzenlenmesi” konulu tezini tamamlayarak bilim uzmanlığını aldı. 

2001-2010 yılları arasında Ankara Özel Güven Hastanesi’nde Yiyecek İçecek ve Diyet Hizmetleri Müdürü ve ardından Otelcilik Hizmetleri Koordinatörü olarak görev yaptı. 2002 yılında Ankara Güven Hastanesi “Erişkin Hasta Diyet Polikliniği” ile “Obezite ve zayıflama Merkezi’ni ve “Beslenme Destek Ünitesi’ni kurdu. 2004 yılında bebek ve çocuk beslenmesine ilişkin takip ve tedavilerin düzenli olarak yapıldığı “Pediatri Diyet Polikliniği”ni kurarak hastaneye “Pediatri Diyetisyeni” kavramını yerleştirdi. 

Amerika Harvard Üniversitesi’nde ; çeşitli eğitimler alan Topalakçı, 2010 haziran ayından bu yana ise, kurucusu olduğu Form Aura Beslenme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde Uzman Diyetisyen ve Eğitmen , 2011 Nisan ayından bu yana çeşitli kurumsal firmaların projelerinde Kurumsal Beslenme/Gıda Güvenliği Danışmanı, 2013 Şubat ayından bu yana da Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Görevlisi Olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Topalakçı, ayrıca Türkiye Diyetisyenler Derneği, Amerikan Diyetisyenler Derneği ve Türk Obezite derneği üyesidir.

Nefes Terapisti Zülal Özen Hakkında

1968 Ankara doğumlu Zülal Özen, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Transformal Nefes®’le tanışan Özen, Judith Kravitz ve kıdemli eğitmenlerden koçluk ve eğitmenlik eğitimleri aldı. Özen ayrıca, Masssuma Enerji  Uyumlama, Kahkaha Yogası Liderliği, Theta Healing Uygulayıcılığı, Shiatsu Uygulayıcılığı, Access Bars Uygulayıcılığı, Kalbin Şifasi Uygulayıcılığı, Profesyonel Koçluk Eğitimi  eğitimlerini de aldı.

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sezaryen doğumda Avrupa birinciyiz
» Vitaminlerle ilgili şaşırtıcı gerçekler
» Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor
» Negatif düşünce menopoz dönemini zorlaştırıyor
» Tek seansta ayrık dişlerinizden kurtulun!
» Kalp idare etmez!
» Masa başında çalışıyorsanız egzersizi ihmal etmeyin
» Menopoz döneminde kemik erimesi artıyor
» Dünya gıda günü 4 maddede temiz beslenme!
» Dünyada her yıl 2 milyon, Türkiye’de ise 25 bin kadına meme kanseri tanısı konmaktadır
» Konuşma Bozuklukları Kongresi
» Mağdurlara destek verdi Nobel ödülünün sahibi oldu
» Gebelik döneminde gözlere dikkat
» Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor
» Obez erkeklere babalık müjdesi
» Hastalık hastalığından psikolojik destekle kurtulmak mümkün
» Ünlü oyuncular meme kanseri için çağrıda bulundu: "Asla bana olmaz demeyin"
» Gıda güvenliğinizden ödün vermeyin!
» Meme Kanserinde erken tanı ömrü 7 yıl uzatıyor
» Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin
» Lazerli kanal tedavisi diş kaybına son!
» 20’lerindeki kadınla 40’larındaki bir kadın aynı şekilde beslenebilir mi?
» Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet
» Yenidoğan bebeklerde emzirme nasıl olmalıdır?
» Türkiye’de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor