Sabancı Vakfı’nın desteklediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası kampa giriyor

03 Temmuz 2017 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

  • SABANCI VAKFI’NIN DESTEKLEDİĞİ TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI 8 AĞUSTOS’TA KAMPA GİRİYOR
  •  
  • ORKESTRA, BU YIL TÜRKİYE’NİN ARDINDAN ALMANYA, ÇEK CUMHURİYETİ VE İTALYA’DA KONSERLER VERECEK
  •  
  • AVRUPA’NIN EN ÜNLÜ KONSER SALONLARI TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI’NA EVSAHİPLİĞİ YAPACAK
  •  
  • AVRUPA “HAYDAR HAYDAR”I TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI’DAN DİNLEYECEK
  •  
  • TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI’NIN BERLİN KONSERİ ARTE TV’DEN YAYINLANACAK

Sabancı Vakfı’nın kurulmasını sağladığı ve 9 yıldır Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), her yıl olduğu gibi bu yıl da üç hafta boyunca 8 – 25 Ağustos tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa girerek, eğitimler ve provaların ardından turneye çıkacak. Genç müzisyenler kamp süresince, Şef Cem Mansur yönetiminde uluslararası arenadaki en profesyonel orkestraların bile sıklıkla cesaret edemediği bazı eserleri en yüksek seviyede seslendirmeye hazırlanacak. Her yıl Avrupa’nın farklı bölgelerinde önemli festival ve konser dizilerine konuk olan orkestra bu yıl Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya’da müzikseverlerle buluşacak. Türkiye’de yüzlerce genç müzisyenin ufkunu açan orkestra, son iki yıldır faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdürüyor.

Türkiye’deki tüm konservatuarlardan sınavla seçilen 100 başarılı genç müzisyenden oluşan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, genç müzisyenleri destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor. Sabancı Vakfı, Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye 9 yıldır verdiği destekle genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunuyor.

Orkestra, İstanbul konseri provaları sırasında Türkiye Spastik Çocuklar Vakfıbünyesindeki Cerebral Palsy’li çocuklarla bir araya gelerek farkındalık çalışması yapacak. Farkındalık çalışması kapsamında; çocuklar gün boyu sürecek müzik deneyiminin ardından genç müzisyenlerle birlikte mini bir konser de verecek.

İlk defa Türkiye’den bir orkestrayı canlı yayınla dünya izleyecek

Katıldığı uluslararası büyük festival ve programlarla adından söz ettiren TUGFO, yerli her orkestranın hayalini gerçekleştirerek, bu yıl bir ilke imza atıyor. TUGFO’nun Berlin konseri, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV’nin dijital kanallarından canlı yayınlanacak. Berlin’deki en büyük gençlik festivali Young Euro Classic Music Festivali’nin gerçekleştirileceği Berlin KonzerthausPrag Rudolfinum’daki en büyük konser salonu Dvorák Hall ve Venedik’in en eski ve ihtişamlı tarihi yapılarından biri olan Scuola Grande di San Rocco başta olmak üzere Avrupa’nın en ünlü salonları Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nı (TUGFO) ağırlayacak.

2013 yılında Verona’da sahnelediği performansla büyük beğeni toplayan TUGFO, bu yıl da Verona’da Teatro Filarmonico’nun Settembre Musicale Festivali’ne konuk olacak. Festival, TUGFO’yu ağırlayabilmek için bir hafta önce başlayacak.

Berlin’de “Müzik ve Kimlik” konuşulacak

Orkestrada yer alan müzisyenler müzik eğitiminin yanı sıra sosyal çalışmalar aracılığıyla da bilinçlendiriliyor. Kamp süresince çeşitli eğitimlere katılacak olan genç müzisyenler, müzik yoluyla sosyal bilinçlendirme çalışmalarından biri olan Demokrasi Laboratuvarı’nda birlikte yaşama kültürünü çok sesli müziğin çalışma ortamından örneklerle katılımcılara aktaracaklar. Türkiye’deki etkinliklerden sonra “Demokrasi Laboratuvarı” ve “Müzik ve Kimlik” panelleri Berlin Senatosu işbirliğiyle bu yıl ilk defa Berlin Konzerthaus’ta gerçekleştirilecek.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’ndan ‘‘Haydar Haydar’’ performansı

Genç müzisyenlerin bu yılki repertuarına pek çok sanatçı tarafından yorumlanan, Özkan Manav’ın Ali Ekber Çiçek’in icrasından esinlenerek düzenlediği ‘‘Haydar Haydar’’ türküsü damga vuracak. Çoksesli evrensel müzik çatısı altında buluşan 100 genç müzisyenin sergileyeceği “Haydar Haydar” performansı, İstanbul konserinin ardından Avrupa’da da müzikseverlerle buluşacak.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası mülteci çocukları ağırlayacak

Orkestra bu yıl, “Kültürel Entegrasyon Projesi” kapsamında mülteci çocukları da kampta ağırlayacak. Sabancı Üniversitesi’nde yapılacak atölyelerden başarılı performans sergileyen mülteci çocuklar Zorlu PSM’de yapılacak konser öncesi provalara da katılabilecek. Ayrıca, Suriyeli göçmen müzisyenler de konser öncesi gerçekleştirilecek “Demokrasi Laboratuvarı”na davet edilecekler.

2015 yılında Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu’ndan (EFNYO) tam üyelik alan orkestra, genç müzisyenlerine, federasyona üye olan orkestralar ile birlikte ortak projelere katılma, yurtiçi ve yurtdışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor.

 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» KüçükÇiftlik Park’ta İkinci Hasat!
» İki Yaka yarım Aşk 54. Antalya Film Festivali’ne seçildi
» Antalya’da yıldızlar geçidi yaşanacak!
» Sıla’dan 10. yıla özel "On’dan Kalan" Konser serisi
» Onur Akın’dan 90 Trakyalıya Destek
» Ayla filmin galasında alkışlar uzun süre dinmedi
» Avek’te Nihat Taşkıran sergisi açıldı
» Parça ve Bütün
» Muğla,Orkestrası sezonu açtı
» Samson İle Dalıla İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesinde
» Mozart’ın büyülü operası “Sihirli Flüt”
» Fransız müzisyen Patricia Kaas, 26 Ekim’de Zorlu PSM’de!
» Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu "Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar"
» Sinema TIR’ı yollarda
» Şehir Tiyatrolarında bu hafta
» Süha Derbent Fotoğraf sergisi
» Lokalize serisi, Ekim ayında yerli sahnenin fark yaratan isimleriyle Zorlu PSM’de!
» Ceza Adana’da 8 bin müzikseverle buluştu!
» “Anne” dizisi Tokyo Uluslararası Drama Festivali’nden büyük ödül
» Köprüde Buluşmalar kapsamında Almanya - Türkiye ortak yapım geliştirme fonu 7. Dönem sonuçları açıklandı
» Hiç kimsenin öyküsü
» ​Leyla Emadi solo sergi yaralar
» Tekfen Filarmoni klasikleri önce büyüklere sonra çocuklara çalacak
» Sıla’dan 10. Yılına özel konser
» A Corner in the World X bomontiada