Renklerin İnsan Psikolojisinde etkisi

dnomak.com

Merhabalar,

Bir önce ki sayıda bahsettiğimiz gibi bu sayımızda renklerin insanlarüzerindeki psikolojisinden bahsedeceğiz.

Kırmızı; Sıcaklığı, ateşi, şehveti, aşkı, samimiyeti, gücü, heyecanı veagresifliği simgeler. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmayateşvik eder. Kırmızı kıyafetler ruhu canlandırır. Enerji ve güç mesajlarıverir. Zemin olarak değil. Vurgu yapmak için kullanılmalıdır.

Sarı; Az miktar da kullanıldığı zaman parlaklık ve sıcaklık hissi verir.Şakacığı, aydınlığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler.

Mavi; Yalnızlığı, üzüntüyü, sadakati simgeler iş görüşmelerine mavi giyerekgitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder.

Yeşil; Yaşamı gençliği yenilenmeyi, ümitleri simgeler. Yeşilinsakinleştirici özelliği vardır. Yeşil renk kendi tonları arasında değişikmesajlar verir. Koyu yeşil: soğukluk, erkeksilik, tutuculuk, zenginlikkavramlarını ifade eder. Zümrüt yeşili: ölümsüzlüğü ifade ederken Zeytin yeşiliise: barışı ifade eder.

Turuncu portakal; Güçlü ve cömert bir görünümü vardır. Sıcaklığı, memnuniyetiverimliliği ifade eder.

Siyah: Çok tartışmalı bir renktir. Bazılarımız güçlü ve ciddi görünmek içintercih eder. Bazılarımız zayıf gösterdiği için tercih eder. Her zaman  şıkve zariftir. Gücü, sadakati, dayanıklılığı, bilgeliği ve güvenirliliği ifadeeder.

Beyaz; saflığı, temizliği ve masumiyeti ifade eder. Işığı yansıtır veyüzümüze bu güzelliği yansıtır. Yaz rengidir, mutluluk, serinlik vecanlandırıcı bir his verir.               

Mor; Asaletin rengidir, lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Romantizminduygusallığın ve tutkunun rengidir. Feng shui için çok önemli bir renktir. İnsanlarevlerinin işyerlerinin dekorasyonunda  mutlaka bu rengi bulundurmalıdırlar.Parayı çeken bir renktir.

Kahverengi; Doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sever. Durağanlık, olgunluk,güvenirlik mesajları verir. Bazı tonları eskimişlik, yıpranmışlık havasınıverir. Benim size önerim iş görüşmelerine ve iş toplantılarına bu renklegitmemeniz yolundadır. Siyah ve mavi rengi tercih etmelisiniz. Bu aradarenklerin arasında negatiflik veren bir renktir.

Pembe; En romantik ve narin renktir. Aynı zamanda sakinleştirici özelliğivardır. İkili tartışmalarda her şeyin yoluna girmesini istiyorsanız mutlaka pemberengi üzerinizde bulundurun.

Hayatınızdan renkleri çıkarmayın, renkle ve sevgiyle kalın…


 


Yazar Adı : Sinem ÖZKILIÇ
Görüntülenme Sayısı : 375
Eklenme Tarihi : 09.07.2012 02:23:24

  Yorumlar

Bu yazıya ait eklenmiş yorum bulunamadı.
 
  Yorum Yaz

Adınız Soyadınız

  
E-Posta Adresiniz
       E-Posta adresiniz yorumda görüntülenmez.

Yorumunuz