QNB Finansbank Anadolu’da binlerce çocuğun hayatını zenginleştirmeye devam ediyor

23 Ekim 2018 Salı 10:00
12
14
16
18

 

QNB Finansbank’ın uluslararası duayen sanatçılar Güher ve Süher Pekinel’in vizyonları ile hayata geçirdiği ve desteklediği “Anadolu Orff Müzik Eğitimi” Projesi yeni dönemde de devam ediyor. Günümüzde bütün dünyada yaygın olarak kullanılan “Orff – Schulwerk Eğitimi” (Orff yaklaşımı) doğal yetenekleri destekleyen, yaratıcılığı ön plana çıkaran ve çoklu zeka kriterlerini göz önünde bulundurarak kişide müzik sevgisi uyandırmayı, ses, beden ve enstrüman kullanımı yoluyla kendisini farklı şekilde ifade edebilmesini ve bireysel yaratıcılığı geliştirmeyi hedefliyor.

 Finansbank’ın çocukları geleceğe hazırlamak üzere, matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda yürüttüğü projelerini oluşturan ‘Minik Eller Büyük Hayaller’ sosyal sorumluluk platformu kapsamında 2016 yılından bu yana desteklediği Anadolu Orff Müzik Eğitimi Projesi, uluslararası duayen sanatçılar Güher ve Süher Pekinel önderliğinde ve Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Türkiye’nin destekleriyle devam ediyor. Proje ile müzik eğitimine modern bir yöntemi entegre ediyor ve müzik öğretmenlerinin alacağı eğitim aracılığıyla geleceğin yaratıcı liderleri olan çocuklara keyifli bir öğrenme sürecinin kapılarının açılması hedefleniyor.

Proje kapsamında Avusturya’daki Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde projenin ikinci senesinde eğitim alacak yeni üç öğretmen, dokuz ay sürecek eğitimlerle doğal yetenekleri destekleyen, yaratıcılığı ön plana çıkaran ve çoklu zekâ kriterlerini göz önünde bulunduran Orff-Schulwerk yaklaşımı üzerine uzmanlaşacaklar. Projenin ilk yılında Anadolu’da; Adana, Balıkesir, Eskişehir, Konya Trabzon ve Van olmak üzere 30 öğretmen altı ilde 180 öğretmene bu yaklaşımı aktararak bugüne kadar 30 bin çocuğa ulaşıldı. Önümüzdeki dönemiçin hedef tüm okullara ulaşmak. Proje, QNB Finansbank’ın destekleriyle 2018 -2019 döneminde de devam edecek

Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu

QNB Finansbank tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Minik Eller Büyük Hayaller KSS platformu, yenilikçi, yaratıcı ve analitik nesiller yaratmayı hedefliyor. 4-14 yaş arasındaki çocukların hedeflendiği platform sayesinde başta kodlama eğitimi olmak üzere; kültür-sanat çalışmaları, sergiler, çocuk oyunları, müzik eğitimleri, eğitim araç ve gereç yardımlarıyla yüzbinlerce çocuğa ulaşıldı.

Orff yaklaşımı nedir?

“Orff Schulwerk” eğitim anlayışı insanın içinde zaten var olan yaratıcı güçlerin açığa çıkmasına ortam hazırlayan, temelinde ritim, hareket ve konuşma olan, insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapıp, dans etmesine, doğaçlama yapmasına olanak tanıyan, insana bütün sanatsal alanları kombine ederek öğrenme, keşfetme, deneme ve yaratma ortamı sunan bir eğitim anlayışı.

Vazgeçilmez olan en önemli yapı taşı “oyun” olan Orff çalışmalarında, beynin duygusal olan sağ bölümü ile bilişsel olan sol tarafı birlikte kullanıldığı için öğrenme süreci daha hızlı oluyor.

Zenginliğinin temelinde herkesin kendi müzik ve hareket seviyesine uygun rolleri sunmak yatan Orff yaklaşımı, bu sayede bireyin sosyal psikolojik gelişimine katkı sağlıyor. Orff Eğitim yaklaşımı ile çocuklarda “bağımsız karar verme becerisi, sorumluluk bilinci, dayanışma, sosyal duyarlılık, toleransın ve değerlilik duygusunun artması” gibi sosyal psikolojik davranış ve beceriler kazandırılması hedefleniyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Denizli Kadın Meclisi’nden diyabet eğitimi
» Eskişehir Kadın yazarlar yetiştiriyor
» Netflix’in güçlü kadınları arasına hoş geldin Beren saat!
» Pelin Gedik: "Tanınmak için yarışmam"
» Yurttaşın olmadığı yerde kul olur
» Tarih yazdık
» Urla’ya Fransa’dan “İdealKent” Ödülü
» Türkiye’nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı
» İyiliğin kazandığı geceye büyük destek
» İzmir’de felsefe konuşuldu
» Kadının duygusal kodları
» Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker
» Zeynep Aydın Dünya Şampiyonu
» Zübeyde Ana’nın kızları
» Sağlık alanında bilgi kirliliği ile mücadelede taraflar bir araya geldi
» Aston Martin yeni modeli
» Yeşilay’ın ‘Bi’liran var mı?’
» Çocuklar Haklarını şenlikte öğrendi
» Kadına yönelik şiddet Odunpazarı’nda masaya yatırılacak
» İhracat Akademisi ilk mezunlarını verdi
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi