Pera müzesi vikipedi iş birliğiyle yeni yazarlar arıyor!

13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:00
12
14
16
18

Pera Müzesi, uluslararası alanda internetin en kapsamlı web ansiklopedisi Vikipedi iş birliğiyle yeni bir dijital projeyi hayata geçiriyor. Vikipedi’nin Türkiye’de ilk defa, Pera Müzesi iş birliğiyle gerçekleştireceği GLAM projesi kapsamında tüm katılımcılar, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisindeki eserler hakkında içerikler hazırlayacak. Yerel bir Vikipedi oluşumu olan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) ve Pera Müzesi iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserlere Vikipedi üzerinden en geniş katkıda bulunan beş yazar Pera Müzesi tarafından ödüllendirilecek.

Pera Müzesi ve WMTR iş birliğiyle Türkiye’de gerçekleştirilen ilk ortak dijital proje olan “VikiPera”, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar koleksiyon sergisinde yer alan eserler hakkında kaliteli ve seçkin içerik oluşturulmasına dayanıyor. “VikiPera” Türkiye’deki Vikipedi yazarlarının Pera Müzesi’nde yer alan eserler hakkında oluşturacakları içerikler ile dijital bir sanat projesine katkıda bulunmalarını hedefliyor. Pera Müzesi’nin, yazarları müzede sergilenen eserler hakkında seçkin içerik hazırlamaları için yarışmaya çağırdığı proje, dünya çapında Metropolitan Müzesi, British Museum, Victoria ve Albert Müzesi ile MoMA gibi müzelerle de gerçekleştiriliyor.

Yarışmaya Katılmak için Ne Yapmak Gerek?

Yarışmaya katılmak için Vikipedi’ye üye olmak yeterli. Ardından http://bit.ly/2920Gnhlinkinde duyurulacak olan projenin sayfası üzerinden belirlenen eserler hakkında içerik oluşturulabilecek. Pera Müzesi, 15 Ağustos tarihine dek Vikipedi kriterlerine göre, “iyi yazılmış, kapsamlı, doğru, tarafsız ve kalıcı” içerikleriyle yarışmaya dâhil olan herkese proje sonunda küçük hediyeler verecek. İçeriklere en geniş katkıda bulunan ilk beş kullanıcıyı ise özel hediyeler bekliyor.  

“VikiPera” projesi tamamlandığında Pera Müzesi’nde sergilenen Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar’da yer alan eserlerin Vikipedi içeriğine karekod aracılığıyla sergi galerisinden de erişim sağlanacak. Ziyaretçiler, eserlerin künyesine eklenecek karekodu telefonlarından okutarak doğrudan Vikipedi sayfasında bulunan içeriğe yönlendirilecek. Böylece eserler ile ilgili en doğru ve tarafsız bilgiye müze ziyareti sırasında da ulaşılabilecek. Yarışma sonuçlandıktan sonra projenin lansmanı Ağustos sonunda yapılacak.

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için
» Karşıyaka’nın Bilge Çınarları sezonu açtı
» Atatürk’ün Çocukları Yeni Çocuk Başkanını seçti
» Ata’ya özlemlerini yazarak dile getirdiler
» Sektörün en etkili en yaratıcı işleri Felislendi
» Brand Week Istanbul’da sınırları aşan kadınlar konuşuldu
» Binlerce öğrenci Ata’sı için koştu
» Başkan Sibel Uyar Madrid’te Urla’yı anlattı
» Nazan Moroğlu: Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü saygıyla anıyoruz
» Brand Week Istanbul “Sınır Tanımayan Fikirler”
» Türkiye küçük balerinleri ayakta alkışladı
» Tülin Şahin Kızılay için koşuyor
» Foça’da ‘Cumhuriyet Kadını’ paneli
» Karşıyakalı çocuklardan Ata’ya 500 metrelik mektup!
» Felis Ödülleri 2018’de lk gecesinin kazananları belli oldu