Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi

06 Aralık 2017 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

Röportaj/Semah Tuğsel

30 Kasım 2017.  2007 yılında Isparta’da düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybeden biliminsanlarından en genci olan konservatuardan arkadaşım Nevzat Doğan’ın oğlu Özgen Berkol Doğan için yapılan anma törenine gittim, O’nun adına açılan “Bilimkurgu Kütüphanesi”nde. Töreni izlerken de kendi kendime “Niye bu kütüphaneyi ve Berkol’u yazmıyorsun Semah ?” dedim. Nevzatla sözleştik ve sizler adına Nevzat’a sordum:

Özgen Berkol Doğan kimdir ?

1998 yılında Robert Kolej’den mezun olurken, “Michael Hamilton Fizik Ödülü” nü kazandı. Bu O’nun için bir motivasyon oldu ve  o yıl girdiği üniversite sınavlarında, yaptığı iki tercihten birincisi olan Boğaziçi Üniversitesi(BÜ) Fizik Bölümüne girdi. Okulu bitirdikten sonra Prof. Engin Arık’ın yanında yüksek lisans yapmaya başldı  Berkol ve  altı ay sonra da Arş. Gör. Kadrosuna alındı.

Bir süre sonra Cenevre CERN’deki CAST deneyinin kadrosuna dahil oldu ve kısa sürede CAST ekibi tarafından Türkiye’den isim olarak davet edilmeye başlandı. 2006 yılında BÜ’nde doktora’ya başladı.

Bu yıllarda Sırbistan, İtalya, Yunanistan, Romanya ve Türkiye’de yapılan uluslararası fizik kongrelerinde BÜ’ni temsil etti.

30 Kasım 2007’de hocaları ve arkadaşlarıyla birlikte Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılacak bir “Yüksek Enerji Fiziği” çalıştayına giderken düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybetti.

Liseden mezun olurken adına ödül aldığı Michael Hamilton da Robert Kolej’in eski fizik hocalarındandır ve kadere bakın ki O da 1976 yılında Isparta’da düşen THY uçağında hayatını kaybetmiştir.

Neden Bilimkurgu Kütüphanesi ?

Birgün dağcı arkadaşlarıyla dağlarda, bir başka gün dansçı arkadaşlarıyla salonlarda; ama fotoğraf makinası hep elindeydi. 

Resim, sinema, edebiyat ve özellikle “Bilimkurgu”  hobileri arasındaydı. Hızlı okuma becerisi sayesinde çok kitap okurdu.

Dilimize kazandırdığı üç kitap İthaki Yayınlarından çıktı:

“Kahinin Gülü Birinci Kitap-Gezginin Buyruğu”;

”Gece Kanatları” ve

Filmi de çekilen, “Ben, Efsane!”

Bugünü sorgulamak, daha iyisini ya da daha kötüsünü düşünmek için tek yoldur bilimkurgu. Ve aynı zamanda nasıl daha eşitlikçi, özgür ve halkların kardeşliğine dayanan bir toplum yaratabiliriz sorusunun cevabıdır da.

İşte biz de Berkol’un bu kadar sevdiği ve emek verdiği bir konuyu geliştirebilmek ve bu konuda yeni hayaller ve yeni üretimler olması için bu kütüphaneyi kurduk.

Ne zaman kuruldu kütüphane?

2012 yılının 30 Kasım’ında, kazanın beşinci yıldönümünde açtık kütüphaneyi. Türkiye’de tematik kütüphane azdır. “Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi” Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesidir.

Bilimkurgu, fantastik ve korku edebiyatı alanlarında Türkiye’de yayınlanmış eserlerin tümünü ve erişebildiğince diğer dillerdeki eserleri okurlarıyla buluşturmayı hedefler.

Halen kütüphanemizde 10.000’in üzerinde kayıtlı kitap var. Bunların yarıya yakını bilimkurgu ve fantastik. Almanca, Arapça, Azerice, Bulgarca, Çince, Ermenice, Estonca, Flemenkçe, Fransızca,  Hemşince, Hintçe,  İbranice, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, İsveçce, Japonca, Korece, Lehçe, Letonca, Malezce, Norveççe, Rumence, Rusça, Slovence, Sırpça, Süryanice,Tayca,Türkçe, Yunanca, (34 dil olduğunu iliyorum ama şu anda otuzunu sayabildim) eserler bulunmaktadır.

Ayrıca yeni başladığımız ; çevrildiği bütün dillerde bir “Harry Potter”, çevrildiği bütün dillerde Ursula K. Le Guin’in “Mülksüzler”i ve çevrildiği bütün dillerde bir “Yüzüklerin Efendisi” kampanyamız sürüyor. Harry Potter’lar 23 dile ulaştı. Mülksüzler ve Yüzüklerin Efendisi kampanyaları daha sonra başladığı için henüz 6 dilde var.

Katkıda bulunmak isteyen okurlar hangi dillerin eksik olduğunu web sayfamızda bulabilirler.

Perşembe Söyleşilerinden bahseder misin biraz ?

Ekim – Mayıs arasında sürdürdüğümüz Perşembe söyleşilerine bu yıl da devam ediyoruz.

Her ayın ilk perşembesi “Bilim Söyleşileri”yapıyoruz. Ekim ayında Prof. Cem Say ile başladık, kasım ayında Erdal Musoğlu ile devam ettik.

İkinci perşembeleri “Edebiyat Söyleşileri”yapıyoruz. Ekim ayında Pınar İlkiz- Sevin Okyay ile başladık, Kasım ayında Ahmet Ümit ile devam ettik.

Üçüncü perşembeleri “Felsefe Söyleşiler” yapıyoruz. Alaeddin Şenel ile başladık(Manheim Felsefesi& Ütopya), Prof. Betül Çotuksöken ile devam ettik.

Dördüncü perşembeleri “ Film gösterimi”var. Ekim ayında  Galip Dursun ile Black Mirror’ın bir bölümünü gösterdik ve üzerine konuştuk, kasım ayında bimkurgunun kült filmi “2001 space odyssey”i gösterip üzerine sohbet ettik.

Bir de “Pazar Sohbetleri” var galiba ?

Pazar sohbetlerine bu yıl  okuyuculardan gelen istek üzerine başladık. Çalışan ve hafta içi yapılan söyleşilere gelemeyenler için birşeyler yapmamızı istediler. Biz de böyle bir şey başlattık. Her ayın 2. Pazarı saat 14.00 – 16.00 arası . Değişik konularda konuklar çağırıp sohbet ediyoruz.

Eylül ayında Moda’da doğup büyümüş ve halende Moda’da yaşayan yazar, karikatürist İzel Rozental, “Sevgilim Moda, Yeniden” kitabı üzerinden bizlere Moda’yı anlattı.

Ekim ayında İst. Teknik Üniversitesi ve Gedik Üniverstesi Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Pınar Erkan, “Bildiğimiz, bilmediğimiz Kadıköy, Yeldeğirmeni” ni anlattı bizlere.

Kasım ayı konuğumuz ise “Vecihi Hürkuş Derneği Y. Kurulu Bşk. Av.Bahadır Gürer bey , “Vecihi Hürkuş”tanıttı.

Vecihi Hürkuş, Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye'nin ilk yerli uçağını üretmiştir. 

Bazen ekstra etkinlikler de olabliyor. Örneğin 3 aralık Pazar günü çocuklar için “Plastik Model Atölyesi” düzenledik. Çocuklar animelerde izlediğimiz robotlar ve mechalar hakkında bilgi edindiler ve LBX serisinden modelleri arkadaşlarımızın yardımıyla yaptılar. Biz de bu yaptıkları modelleri onlara hediye ettik.

Aralık ayının konuğu da GS Üniversitesi’nden   Doç. Hakan Yücel olacak ve “Rebetiko ve Fado”üzerine konuşacağız.

Atölye çalışmalarınız da var değil mi ?

Evet. Geçen sene başlattığımız ve bu sene de sürdürdüğümüz atölye çalışmalarımız var.

Nalan Barbarosoğlu, yazı atölyesi, geçen sene başladı, bu sene de bir kur devam etti.

Esperanto, bu sene başladı, devam ediyor.

Doç. Hakan Yücel(GS Üni.) “Rebetiko ve Fado” üzerine bir atölye, Pazar sohbeti sonrasında talep olursa  ocakta başlatacak.

Fotoğrafçılık üzerine bir atölye gündemimizde.

Vecihi Hürkuş Derneği ile birlikte bir “Model Uçak” atölyesi olabilecek.

Robot atölyesinin ilkini 3 aralıkta yaptık. Talep olursa devam ederiz.

Bir de radyoculuğunuz var . Onu da açar mısın biraz ?

Bundan böyle 15 günde bir cuma günleri saat 19.00’da Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesinin hazırlayıp sunduğu “SENTİNEL” programını Açık Radyo’nun Açık Dergi programı içersinde dinleyebilirsiniz. Kütüphane dostlarımızdan Jülide Kayaş ve Naci Aklan sunuyorlar. Programlardan ilkine kütüphaneyi tanıtmak üzre ben de davetliydim. Üçüncü program 2 aralık Cuma günü saat 18.00 de yayınlandı. Başarıyla devam ediyor.

KÜTÜPHANEMİZDE YAPILAN BÜTÜN SÖYLEŞİLER YOUTUBE’A YÜKLENİYOR. GELEMEYENLER ORADAN ETKİNLİKLERİMİZİ TAKİP EDEBİLİRLER…

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türk Modasının Uluslararası temsilcileri
» Ünlü Oyuncu Betül Arım’ın en büyük hayali: “Sevgi ve Sanat Çiftliği” kurmak
» Kahkaha ile kalın
» Ayşe Tolga: “Yiyecek seçimlerinde hata yapıyor olabilirsiniz”
» “Sanat Basına Yansımıyor”
» Güzel spiker canlı yayında
» Burcunuza göre eğitim ve kariyer planlamanız nasıl olmalı?
» Bass: " Türkiye’nin güçlü, demokratik ve barış içinde olması bizim de yararımızadır."
» Türkiye güzeli Açalya Samyeli Danoğlu Röportaj...
» Göç,Dram,Hüzün ve İki Yaka Yarım Aşk...
» Moda tasarımcısı Selma Çilek güzellik sırlarını anlattı
» “Ayrılan Kadınların El Kitabı”
» İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh, Türkiye- İsrail ilişkilerini anlattı
» İdil Fırat: “Aşık olduğum adam gözlerinin içiyle gülmeli”
» HülyaNida Şahin’den kadın-erkek ilişkilerine çarpıcı bir yaklaşım “Zavallı erkekler” kimin eseri?
» Bensu Soral: “Hayvanları Sevmeyen İnsanlara Hayatımda Yer Vermiyorum”
» Ben sen’im ve sen ben’sin
» Türkiye serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen: "Suyu gördğüm an gülme hissim uyanıyor"
» Rekorlarla dolu serüven; İpek Soylu
» Kanada Büyükelçisi Chris Cooter
» "Seneye çocuk düşünüyoruz"
» Yeşilçam’ın yakışıklı jönü Ediz Hun
» Güzelliğiyle büyüleyen Açalya Samyeli Danoğlu: Podyumda yürümek beni mutlu etmedi...
» ‘Hayat Şarkısı’nın Süheyla’sı Seray Gözler ile Röportaj…
» Aylin Saraçoğlu; Yazmak benim için bir tutku…