YAZARLAR Özge Günaydın
12
14
16
18
27/01/2018 14:01
Mertlik
‘’Kadın ve erkeği sakın ayırma’’ dedi, çok sevgili dostum İrfan.
Kadın ve erkek diye ayrım olmaz, insanın Mert’i vardır, bir de Namert’i vardır.
Bence nefis bir laf etti.
Bugün ki toplum psikolojisinde o kadar fazla cinsiyet ayrımı var ki, bazen ‘’sen kadınsın’’ denildiğinde hakarete uğramış hissediyorum kendimi. Hâlbuki insan olmanın temelinde cinsel kimliklerimizden çok sahip olduğumuz değerler yatmalıdır.
Ne yazık ki, ben bir kadın olarak erkekler dünyasında çoğunlukla kendimi sığıntı olarak hissediyorum. Bu konudaki kompleksim çok büyük olmasa da, her gün gerek iş hayatımda, gerekse sosyal hayatımda karşıma çıkan engeller, beni bu şekilde düşünmeye itiyor.
Tekrar dünyaya gelirsem ve eğer bir seçme şansımda olursa kesinlikle erkek olarak dünyaya gelmek isteyeceğimden çok eminim.
Kadın olarak üstlendiğimiz roller, her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Hem evinin kadını, hem çocuğunun annesi, hem de eve ekmek getiren kadınlardan biri olduğum için bu ağırlaşan yaşamı her gün daha fazla hissedebiliyorum. Etrafımda aynı durumda olan hem cinslerimin sayısı da her geçen gün artıyor.
Evlilik kurumuna olan saygım ve inancım neredeyse kalmadı. Çiftler arasındaki yozlaşma, anlaşmazlıklar ve aldatma sebebiyle olan boşanmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.
Mutlu çift diyebileceğim insan sayısı bir elimin beş parmağını bulmaz.
Peki, ne oldu da bu hale geldik?
Sebep; Dijital dünya mı? Medya araçları mı? Ekonomik şartların ağırlaşması mı?
İnsanları birbirini tanıyamaz, dayanamaz ve sadakatsizlik yapan boyuta getiren nedir?
Bununla ilgili yapılmış bir araştırma var mı?
Bilmiyorum.
Hiçbir şeyi bilmediğim gibi, bunu da bilmiyorum.
Bence, gençlere, çocuklara önce mert olmayı öğretmeliyiz. Bu dünyadaki her canlıya karşı önce saygılı olmayı ve sonra da sevgiyle yaklaşmayı öğrenmeliler. Mert, dürüst, adil, sevgi ve saygı dolu bir toplum yaratmak bizlerin elinde
 
Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :