Oyun her çocuğun hakkı

30 Kasım 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli tanısı konan çocuklar için “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi başlatıyor.

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi’nin engelli (fiziksel, zihinsel, görme, otizm...) tanısı konan 0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocuklar için oluşturduğu “Oyun Her Çocuğun Hakkı” atölyesi, 3 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Atölye hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi Birim Sorumlusu Gelişim Psikologu Demet Gülaldı, eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi sürecin çocukların okula alışma ve gelişimlerinin hızlı bir şekilde kaydedilmesi açısından çok önemli olduğuna, fakat engelli çocukların bu imkâna ulaşma noktasında zorluklar ile karşılaştıklarına ve akranları ile oyun oynama fırsatı bulamadıklarına dikkat çekti.

‘OYUN OYNAMAYA İHTİYAÇLARI VAR’

Ücretsiz bir şekilde gerçekleşecek ve çocuk gelişim uzmanı, psikolog ile özel eğitim öğretmeninin görev alacağı atölyenin 3 aylık periyotlar şeklinde olacağını söyleyen Demet Gülaldı, “0-3 ile 0-6 yaş grubundaki çocukların anaokuluna erişimleri çok düşük düzeyde. Çocukların akranları ile oyun oynamaya ihtiyaçları var. Biz de merkez olarak çocuklara akranları ile oyun oynama imkânı sunmak istedik” diye konuştu. Atölyeyi tamamlayan çocuklar için daha sonra farklı programlar oluşturulacağını dile getiren Gülaldı, “Hafta içi her gün 10.00 ile 12.00 saatleri arasında yarım gün gerçekleşecek atölye, en fazla 5 kişiden oluşacak. Aileler gelecekleri iki günü belirleyecekler. Örneğin çarşamba ile perşembe ya da pazartesi ve salı günü için kayıt yaptıracaklar. Ailelerimize ulaşım imkânı da sağlayacağız” dedi.

‘PAYLAŞACAK VE ÖZGÜVEN KAZANACAK’

“Amaç çocukların akranları ile güvenli ve sağlıklı bir ortamda oyun oynaması ve sosyalleşmesi.Çocuklar oyun oynarken ayrıca özgüven kazanacak ve paylaşacak” diyen Demet Gülaldı, “Oyun çok keyifli bir şey. Çocuklara uygun ortamı oluşturduğunuz zaman çok güzel oyunlar oynayabiliyorlar. İlk olarak onların seçtikleri oyunlar oynanacak. Daha sonra uzman arkadaşlarımız onları oyun içerisinde yönlendirecek. Oyun oynarken ayrıca gelişimleri de izlenecek. Gözlemler sonucunda bireysel desteğe ihtiyacı olan çocuklar desteklenecek. Aileler çocuklarını diğer çocuklar ile birlikte görmek istiyor. Bu onlar için o kadar önemli ki. Ayrıca aileler de birlikte paylaşımda bulunacak” şeklinde konuştu.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”
» Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı
» İlişkilerin katili: Kıskançlık!
» Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı
» Rengigül Ural’ın büyük ilgi gören “Nisan Prens” kitabı, “Prince Avril” ismiyle yabancı okurları bekliyor
» Vakıfbank 3. Kez Dünya Şampiyonu!
» "Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma"
» Kadıovacık Halkı Taş Ocağına Karşı “Hayır” Dedi
» ‘Pantene Yıldızı Parlayanları’ Ödüllerini aldı
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek
» Odunpazarı’nda çocuklar deneyerek öğreniyor
» İstanbul Boğazı’nın 60 ‘incisi’ alıcı bekliyor
» Şişecam Topluluğu 6 milyar cam şişeye eşdeğer atığı geri dönüşüme kazandırdı
» Sahneden kadına şiddeti lanetledi
» Dünyaca ünlü yıldızlar 2019 Pırellı takvimi galasında buluştu
» Visa UEFA Kadınlar Futbolu ana sponsoru oldu