YAZARLAR Nurdan Tekeoğlu
12
14
16
18
23/07/2018 09:31
İsimsiz Kahramanlar

Medyatik olmayan o kadar çok başarılı kadın var ki Türkiye’de. İşte bunlardan biri Ayçe Bükülmeyen.  İzmir doğumlu bir kadın gazetecimiz ve 2006 yılından beri Hürriyet Ege ekinde röportajlar yapıyor ve köşe yazıyor. EZBER BOZAN KIZLAR isminde bir proje hazırlıyor. Amacı erkek mesleği olarak bilinen alanlarda ilkleri başarmış kadınlarımızın hikayelerini bir çocuğun anlayabileceği ve olumlu yönde etkileneceği şekilde aktarmak. Genç bir kadın çizerimizin yaptığı çizimlerle desteklenecek hikaye kitabınınım yazılmasına bir kadın psikolog da destek verecek. Ayrıca kadın paraşütçü, kadın mühendis, kadın emniyet müdürü, kadın arkeolog, kadın futbol hakemi gibi oyuncak bebekler üreterek kızların görsel olarak bu figürlerle yakınlaşmasını sağlayacak. Projeden elde edilen gelirle yanına aldığı Ege Çağdaş Vakfı önderliğinde de çocukların eğitimine destek verilmiş olacak.

İşte bir diğeri daha: Zehra Levent Denizaslanı.

Bodrum’un köklü ailelerinden birine mensup olan Bodrum Giritlileri Başkanı Zehra Levent Denizaslanı Yunanistan ve Türkiye arasında kültürel İlişkilerin gelişmesi için sürekli çalışıyor. Bodrum’u, Giritlileri, birbirinden ilginç yaşam öykülerini kendisinden dinleyeceksiniz.  Zehra Levent Denizaslanı bugüne kadar tanıdığım en güçlü, savaşçı ve başarılı girişimci kadınlardan biri. Tekne imalatçılığından, eğlence mekanı işletmeciliğine, restoran işletmeciliğinden, turizmciliğe, sivil toplum örgütü liderliğinden, kültürel etkinlik organizasyonuna hayatı boyunca birçok iş yapmış, başarmış ve hayatını kazanmış güçlü bir kadın. Önünde saygıyla durulması gereken isimsiz kahramanlardan biri.

Ülfet Silahtaroğlu. Taksim’de Feronya Oteli’nin ortaklarından. Avusturya Liseli. Emeklilik yaşı çoktan gelmiş olmasına rağmen canla başla Türk Turizmi için çalışıyor. Hayatı boyunca hep çalışmış. Bir kızı, bir oğlu ve torunları var. Sürekli koşturup duruyor. Türkiye’nin aydınlık geleceği için çalışan aydın insanlardan biri.

Nazan Karagözoğlu. Büyükçekmece Belediyesi’nde  Kültür Sanat’ın başında. Büyükçekmece’de düzenledikleri festivaller, kültür ve sanat etkinlikleri dillere destan. Halkın kültür ve sanat etkinliklerinden faydalanabilmesi için azami çalışma yapıyorlar. Sürekli araştırıyorlar. Enerji dolu. Asla yorulmuyor. Sabahtan gece yarılarına kadar işinin başında.

Rezzan Çankır ve ekibi İzmir Karaburun’da bir çini atölyesi açtılar. Atölyenin ismi Karaburun İşlik. Yaz, kış bu şirin ilçede üretiyorlar ve sergilerde ve dükkanlarda ürünlerini satıyorlar. 6 kadın güçlerini, enerjilerini birleştirmişler çalışıyorlar. Emekli olup, keyif çatmıyorlar.

Şirin Tufan. Linguistik alanında uzman. Dilin dönüşümlerini inceliyor. Birçok yayınlanmış değerli makalesi var. Beykent Üniversitesi’nde bölüm başkanı. Boğaziçi ve Westminister Üniversitelerinden çift mastırlı. Manchester Üniversitesi’nden doktoralı.  Makedonya göçmeni ve Makedonya alanında da uzman. Balkanlar konusunda onun fikirlerini sorup, konuşma yapmasını istiyorlar. Siyasi liderler bile görüşünü soruyor. Prof.Dr.Muzaffer Turan’ın kızı.

Bitmedi. Devam edeceğim. O kadar çok kıymetli kadın var ki işini dört dörtlük yapan. Medyatik olmadıkları için tanınmıyorlar. Her gün sosyal medya başında da değiller.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :