YAZARLAR Nüket Hekiman Çörekçioğlu
12
14
16
18
05/09/2018 13:48
Estetik operasyonlar sonucunda açılan davalar

Sizlerin de takip ettiği üzere tüm dünyada estetik ameliyatları gün geçtikçe artmaktadır. Artık bu operasyonları sadece kadınlar değil, erkekler de çok yaygın şekilde yaptırmaktadırlar. Yapılan araştırmalar, selfie çekiminin artmasının da estetik operasyonları arttırdığını göstermiştir. Peki estetik ameliyatların sonu hep mutlu son mudur, vaat edilen ile sonuç arasında farklı olunca kim sorumlu ne olacaktır?

Uygulamanın yaygınlaşması ile ülkemizde yetkili ve ehil olmayan tabiri caizse merdiven altı yerlerde de bu operasyonlar yapılmaya başlanmış ve birçok mağdur hasta oluşmaya başlamıştır.

Estetik amaçlı müdahalelerin hukuki niteliği, kanunumuzda özel olarak düzenlenmemekle birlikte hasta ve cerrah arasındaki bu sözleşme Türk Borçlar Kanunu’na göre eser sözleşmesi kapsamına girmektedir. (Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 1993/131 Esas, 1993/2741 Karar, 05.04.1993 Tarihli Kararı) Bu sözleşmeyle yüklenici konumunda olan cerrahın, operasyonu hastaya hiçbir zarar vermeden, özen ve sadakat borcuna uygun olarak yerine getireceği ve sözleşme yapılmasının sebebinin belli bir sonucun ortaya çıkacağı ve bu sonucun cerrahın sanat ve becerisini gerektiren, bir emek sarfı ile gerçekleştirilen bir sonuç olduğu kabul edilmektedir.

Uygulama sonunda cerrah, tıbbi müdahale sebebiyle hastaya zarar verir ve bu kanıtlanabilirse cerrahın hastaya maddi ve manevi tazminat ödemesi gerekmektedir. Bu konudaki davalar da bu noktada yoğunlaşmaktadır. Genellikle vaat edilen sonuca ulaşılamayan, öncesi sonrası fotoğrafları arasında tutarsızlık bulunan sonuçlar nedeniyle bu davalar açılabildiği gibi estetik operasyonun tamamen vücutta farklı deformasyonlar oluşturması sebebiyle de söz konusu davalar gündeme gelebilmektedir. Tazminattan dolayı cerrahın sorumlu olabilmesi için cerrahın kusurunun bulunması gerekmektedir.

Manevi tazminat, estetik ameliyat sonrası cerrahın kusuru nedeniyle hastada oluşan komplikasyonlar ve hastanın bu nedenle duyduğu acı, elem, ızdırap nedeniyle talep edilebilecektir. Hâkim takdir yetkisini kullanarak tarafların sosyo-ekonomik koşullarına ve hastanın acısını hafifletmesine göre manevi tazminatın miktarını belirleyecektir.

Maddi tazminat ise estetik operasyon sonrası oluşan ek tedavi masrafları, kusurlu müdahale nedeniyle hastanın çalışamaması nedeniyle oluşan kazanç kaybı ve eğer hastanın ekonomik geleceği sarsılmışsa bu nedenle doğan zararları kapsar. Bütün bu zararların miktarını tespit etmek zor olduğundan hâkim olayların olağan akışına ve somut olayın özelliklerine göre maddi tazminatı hesaplayacaktır.

Estetik operasyonlar neticesinde başarılı sonuç alınınca bireyin üzerindeki psikolojik etkisi de olumlu olurken, başarısız sonuçların da alınabileceği ve bunların olumsuz ve ciddi sorunlara da yol açabileceği unutulmamalıdır.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :