Mutluluk denemeyle başlar!

19 Mart 2018 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Haber/ Ayllin Saraçoğlu

Dr. Ebru Nurluoğlu farklı kültürlerin mutluluğa yaklaşımlarını araştırdı

Kurumlara ve bireylere ”stratejik yol arkadaşlığı” yapan Dr. Ebru Nurluoğlu, Dünya Mutluluk Günü dolayısıyla kişileri bugüne dek tembellikten yapamadıkları, bir sebeple erteledikleri, isteyip de cesaret edemedikleri, saçma diye kestirip attıkları şeyleri denemeye davet etti. Mutluluk araştırmaları kapsamında Bhutan’dan Paraguay’a dünyanın en ücra köşelerini deneyimleyen Dr. Ebru Nurluoğlu, erdemler, önyargılar, yalnızlık, dostluk benzeri kavramlar üzerine de sadece düşünmekle kalınmaması, ne düşünülüyorsa ya da ne savunuluyorsa onları da uygulamaya geçilmesi konusunda önerilerde bulundu.

Değişim, verimli takım ve yönetici koçu olan Dr. Ebru Nurluoğlu, “Mutluluk Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda bir yandan sorumluluk bilincine sahip olmayı, diğer yandan da sizi hayatı çok da ciddiye almayarak ağırlaştırmama becerisine davet etti.

Mutluluğun kendisi ve başkaları için emek sarf eden herkesin hakkı olduğunu söyleyen Dr. Ebru Nurluoğlu, “Yeter ki bu formülü hayatınıza alırken bir yandan da hayallerinize ait gerçekçi mutluluk hedeflerinize odaklanın ve eyleme geçin” dedi.

Mutluluğun hayatı cesurca deneyimlemek ve değiştiremeyeceklerimi de kabullenmekten geçtiği fikriyle her şeye rağmen mutluluk diyerek kişileri denemeyi denemeye davet eden Nurluoğlu, şunları söyledi: “Kendinize hayatınızda yeni bir sayfa açın. Vaktinizi esnetebildiğinizce, zihninizi daha pozitif sulara iteleyebildiğince yeni bir serüvene başlayın. Böylece kendinize koyduğunuz kısıtlamalara rağmen hayatı daha fazla yaşamayı seçin.”

Nurluoğlu şu bilgileri verdi: “Özetle “Denemeyi Denemek” hayatta başka tatlar, renkler, keyifler, alternatifler, çözümler, yollar olduğunu hatırlamak üzere kişinin kendini rahat bölgelerinden koparıp daha bilmediğini yapmaya kendisini teşvik etmesidir. Yani öncelikle deneme kavramına zihnini yaklaştırmaktır. Bugüne dek, tembellikten yapamadığı, bir sebeple ertelediği, isteyip de cesaret edemediği, saçma diye kestirip attığı şeyleri denemesidir.”

Birleşmiş Milletler (BM) dünya üzerindeki insanların mutluluğu hatırlamaları ve kutlamaları için 2012 yılında 20 Mart’ı “Dünya Mutluluk Günü” olarak ilan etti. Başta BM Genel Merkezi’nin bulunduğu ABD olmak üzere birçok ülkede “Dünya Mutluluk Günü” eğitim, kültür ve sosyal faaliyetlerle kutlanarak o haftaya yayılıyor.

Mutluluk araştırmaları kapsamında epey zor coğrafyaları deneyimlemiş bir gezgin de olan Nurluoğlu, mutluluğun formülü olabilir mi? sorusuna karşılık ipuçları verdi.  

Kendinden Kaçarken Yakaladın Seni/Mutluluk Kılavuzu, Vaha ve Denemeyi Deniyorum kitaplarının yazarı, işte verim-memnuniyet, seyahat ve mutluluk gibi farklı konularda konuk konuşmacı olan Nurluoğlu, uzun yıllardır sürdürdüğü “mutluluk harcı” araştırmalarının çıktısının 4 ana kavram etrafında şekillendiğini aktardı: Öze sadakat, sadelik, içsel barış ve ritüel.

Öze Sadakat: Her insanın kendi içinde onu kendisi yapan özellikleri barındıran duru yanları vardır. Bu duru yanların başında kişinin kendi değerleri geliyor. Öz ile ifade etmek istediğim şey ruhunuzda yapıtaşı olarak adlandırabilecekleriniz. Bu yapıtaşlarını zedelediğinizde ise huzursuz oluyorsunuz. Öze sadakat bu özelliklerle uyumlu yaşam sürmeye dikkat etmek demek. Öze sadakat öz saygıyla da yakından ilişkili. Çünkü kişi özünün gerektirdiği gibi yaşamadıkça kendine olan saygısını da kaybediyor.

Sadelik: Sadelik karmaşıklığın tam tersi olan yalınlığı hayatın her alanında deneyimlemek demek. Gösterişten uzak olmak, kolay anlaşılır olmak, düşünceleri net ifade etmek benim için sadeliğin ilk şartları. Sadelik kavramı eşya alırken, plan yaparken bile yalın bir çizgide ilerlemek, birçok şeyi aynı ana sıkıştırmak için kıvranmamak ve hiçbir şeyde aşırıya kaçmamak olarak ele alınıyor.

Ritüel: Bu kavrama iki açıdan bakılıyor. Kendi özümüze daha yakın olmak için kullanacağımız düzenli sorgulamalar: “Dua, şükretme, meditasyon, tasavvuf felsefesi, Uzakdoğu felsefeleri, enerji çalışmaları, yerli öğretileri, nefes terapileri v.b. gibi” yüzlerce şöyle çoğaltılabilir. Hayatımızda düzenli yapmanın size mutluluk verdiği her şey: Aile ile her pazar kahvaltı, yılda üç kez eski arkadaşlarla buluşma, yılbaşı gecesini eşinizle başka şehirde geçirme, her Çarşamba sinema gecesi zamanı, sabahları yürüyüşe gitme… “ gibi farklı alışkanlıklar sıralanabilir.

 

 

 

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Süreya Kuaför Salonu içinizi ısıtacak bir Yeşilçam hikâyesi!
» Kilim Mobilya’dan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na tam destek
» Demet Cengiz "Aşk Olsun"
» 25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik
» Şirketler 50 çocuğu hayata bağlamak için koşacak
» Bursa’nın Perileri galibiyetle bitirdi
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» Reklamın cinsiyeti erkek
» Okçuluk şampiyonası Kayseri’de yapılacak
» Canan Tan okurlarıyla buluştu
» Artık boşanmış anneler de çocuklarına kendi soyadlarını verebilecek
» FİBA Grubu meşaleyi yaktı
» Sınır aşan dostluk
» MilyonFest’e geri sayım başladı!
» Otizmli Çocuklar İçin Sercan Badur ve Alper saldıran bir araya geldi!
» Çocuklar baleyi Odunpazarı’nda öğreniyor
» FMV Işık Okulları, TEDxYouth’ta ilham veren fikirleri bir araya getirdi
» L’Oréal, cinsiyet eşitliği konusunda Avrupa lideri oldu!
» Yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaştı
» Annelerini örnek alıp spora başladılar
» “Güçlü Kızlar ile Güçlü Yarınlar” Hayal Değil
» Biz unutabiliriz, Sen Unutma …
» Zeynep Gözübüyük ile Anne ve Bebekler Yogada buluştu!
» Reklamcılığa duyulan aşktan doğan Kristal Elma Türk yaratıcılığını dünyaya açacak
» Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak İçin Kız Çocuklarını Güçlendirelim