Mobilya’da konforun tanımı değişiyor

08 Ocak 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

2018’de Mobilya Trendleri Sakinlikten Yana

Farklılaşan ihtiyaçlar ve yeni trendler doğrultusunda tüketicilerin mobilya tercihleri de sıklıkla değişiyor. 2018 yılında, yorucu, katmanlı ve geometrik desenler etkisini kaybederek yerini malzemenin saf haline bırakacak. Türkiye mobilya sektörünün nabzını tutan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, 2018 yılının mobilya trendlerini açıkladı.

Lüks ve sade detaylar çekiciliği artırıyor

Türkiye mobilya sektörüne yepyeni bir tasarım algısı kazandırmayı amaçlayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Öztaşkın, malzemelerin çeşitliliğinin sınırsız bir tasarım alanı sunduğunu söylüyor. Öztaşkın “Detay tasarımları renk ve yeni yüzeylerle birlikte ürünlere sade ve mütevazı bir zenginliği getiriyor. Lüks ve sade detay eklentileri ürünlerdeki çekiciliği artırıyor. Zanaatkar yaklaşımın bu yıl yükselen bir trend olmaya devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. Deri, metal ve mermer gibi malzemelerin hemen hemen tüm koleksiyonlarda görüleceğini söyleyen Öztaşkın, koltuklarda ahşap ayakların haricinde metal ince ve yüksek ayakların kullanılarak mekanlarda genişlik ve ferahlık hissinin artırılacağını belirtti.

Konforun tanımı değişiyor

Mobilya tercihlerinde yaşanan değişim sürecini; “Eskiden bildiğimiz konfor tanımı bir kanepenin rahatlığı ve ergonomisiydi. Şimdi ise malzeme, biçim, renk gibi kriterler de konforun önemli bir duyusal parçası olmaya başlıyor.” diyerek anlatan Öztaşkın; 2018 yılında pamuklu kumaşların, ipeksi kadifelerin, keçe ve yün gibi detayların tercih edileceğini belirtiyor. “Derin ve ara tonların tercih edileceği renk skalasında bir rengin 4-5 tonunu bir kanepenin üstünde göreceğiz. Keçe ve yün gibi detayların öne çıkışı sadelik arayışının bir parçası olarak karşımıza çıkacak. Yine 2018 yılında koltuk gruplarında alışılmış chesterfield kanepelerin daha modern ve sadeleştirilmiş versiyonlarla yer değiştirdiğini göreceğiz. Kapitone detaylar, koltukların sırtlarının haricinde kolçaklar ve dış gövdelerde de sıklıkla kullanılacak. Koltuklarla berjerlerde birbirinden tamamen farklı kumaş uygulamaları öne çıkacak. Koltuk gruplarının üzerinde kullanılan düz kumaşlar, desenli ve farklı kırlent kumaş yüzeyleriyle kombinlenecek.”

Fonksiyonellik artıyor

 

Konut sektöründe yaşanan değişiklikler sonucu küçülen metrekareler, mobilya tercihlerinde belirleyici rol oynuyor. Konuyla ilgili görüş bildiren Öztaşkın; “Yaşam alanlarının küçülmesi, tüketicilerin mobilyadan bekledikleri fonksiyonelliği artırıyor. Kullanıcılar bir koltuğu artık yalnızca oturmak için değil misafirlerini ağırlayabilecekleri bir yatak olarak da kullanmak istiyor. Bu beklentiler doğrultusunda üretilen yataklı ve mekanizmalı koltuklar, ufak evlerde farklı kullanım kolaylıkları sağlıyor. 2018 yılında, alışılmış 3+2+1 koltuk takımları, 3+2+ berjer veya 3+3+ berjer olarak karşımıza çıkacak.” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Her tarza uygun ikinci el mobilyalar
» İtalyan’nın Dünyaca Ünlü Lüks Markaları Gianfranco Ferre Home ve Roberto Cavalli İnteriors Türkiye’de ...
» Mobilya sektörü 2018’de ihracat odaklı büyüyecek
» Doğtaş, Fiona ile lüksü yeniden tanımlıyor
» Instagram paylaşımları lüks konutlara ilgiyi artırıyor
» Aydınlatma Sektörü 11. IstanbulLight Fuarı’nda buluşuyor
» Çanakkale Seramik, Sia serisi ile mekanlarda monokrom etkisi yaratıyor
» Amerika’dan gayrimenkul almak Türkiye’den gayrimenkul almak kadar kolay
» Evinizde doğayı düşleyin
» Stil sahipleri ve hayatın keyfini çıkaranlar için Geberit’ten Monolith
» Türkiye ve dünya mimarlık tarihi fotoğrafları Dubrovnik’te sergileniyor…
» Kadına hitap eden konutlar daha hızlı satılıyor
» Yeni yılda odanızı güzelleştirmenin ipuçları Koçtaş’da
» Çilek’ten akıllı mobilyalar Dark Metal
» Gönye Proje Tasarım’dan 2018 dekorasyon trendleri
» “GROHE Blue Home” ile yeni yılda suyunuz artık çeşmeden akacak
» İtalya’dan muz gelir mi?
» Tasarım kullanıcıya göre şekilleniyor
» Ofis ortamında ilham kaynağı: Kırmızı
» Decovita’dan içinizi ısıtacak yepyeni bir koleksiyon: Fuma Red
» 13. Ulusal ev mobilyaları tasarım yarışması ödülleri sahiplerini buldu
» Sinpaş ‘Süper Marka’ seçilerek, büyük bir başarıya imza attı
» Farklı esintiler
» Kaleseramik’e Altın Çekül “Fikir Ödülü”
» Elektrikli kombi mi? Doğalgazla çalışan kombi mi?