Mobilya’da konforun tanımı değişiyor

08 Ocak 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

2018’de Mobilya Trendleri Sakinlikten Yana

Farklılaşan ihtiyaçlar ve yeni trendler doğrultusunda tüketicilerin mobilya tercihleri de sıklıkla değişiyor. 2018 yılında, yorucu, katmanlı ve geometrik desenler etkisini kaybederek yerini malzemenin saf haline bırakacak. Türkiye mobilya sektörünün nabzını tutan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, 2018 yılının mobilya trendlerini açıkladı.

Lüks ve sade detaylar çekiciliği artırıyor

Türkiye mobilya sektörüne yepyeni bir tasarım algısı kazandırmayı amaçlayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Öztaşkın, malzemelerin çeşitliliğinin sınırsız bir tasarım alanı sunduğunu söylüyor. Öztaşkın “Detay tasarımları renk ve yeni yüzeylerle birlikte ürünlere sade ve mütevazı bir zenginliği getiriyor. Lüks ve sade detay eklentileri ürünlerdeki çekiciliği artırıyor. Zanaatkar yaklaşımın bu yıl yükselen bir trend olmaya devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. Deri, metal ve mermer gibi malzemelerin hemen hemen tüm koleksiyonlarda görüleceğini söyleyen Öztaşkın, koltuklarda ahşap ayakların haricinde metal ince ve yüksek ayakların kullanılarak mekanlarda genişlik ve ferahlık hissinin artırılacağını belirtti.

Konforun tanımı değişiyor

Mobilya tercihlerinde yaşanan değişim sürecini; “Eskiden bildiğimiz konfor tanımı bir kanepenin rahatlığı ve ergonomisiydi. Şimdi ise malzeme, biçim, renk gibi kriterler de konforun önemli bir duyusal parçası olmaya başlıyor.” diyerek anlatan Öztaşkın; 2018 yılında pamuklu kumaşların, ipeksi kadifelerin, keçe ve yün gibi detayların tercih edileceğini belirtiyor. “Derin ve ara tonların tercih edileceği renk skalasında bir rengin 4-5 tonunu bir kanepenin üstünde göreceğiz. Keçe ve yün gibi detayların öne çıkışı sadelik arayışının bir parçası olarak karşımıza çıkacak. Yine 2018 yılında koltuk gruplarında alışılmış chesterfield kanepelerin daha modern ve sadeleştirilmiş versiyonlarla yer değiştirdiğini göreceğiz. Kapitone detaylar, koltukların sırtlarının haricinde kolçaklar ve dış gövdelerde de sıklıkla kullanılacak. Koltuklarla berjerlerde birbirinden tamamen farklı kumaş uygulamaları öne çıkacak. Koltuk gruplarının üzerinde kullanılan düz kumaşlar, desenli ve farklı kırlent kumaş yüzeyleriyle kombinlenecek.”

Fonksiyonellik artıyor

 

Konut sektöründe yaşanan değişiklikler sonucu küçülen metrekareler, mobilya tercihlerinde belirleyici rol oynuyor. Konuyla ilgili görüş bildiren Öztaşkın; “Yaşam alanlarının küçülmesi, tüketicilerin mobilyadan bekledikleri fonksiyonelliği artırıyor. Kullanıcılar bir koltuğu artık yalnızca oturmak için değil misafirlerini ağırlayabilecekleri bir yatak olarak da kullanmak istiyor. Bu beklentiler doğrultusunda üretilen yataklı ve mekanizmalı koltuklar, ufak evlerde farklı kullanım kolaylıkları sağlıyor. 2018 yılında, alışılmış 3+2+1 koltuk takımları, 3+2+ berjer veya 3+3+ berjer olarak karşımıza çıkacak.” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Geleneksel çini desenleri geri döndü
» Gönye Proje’den Dinamik, Konforlu ve Prestijli Ofis Tasarımı: AKYAPI OFİS
» Peli Parke hyem estetik hem konforlu
» Türkiye uykusuna değer veriyor, yatak alışverişinden kaçınmıyor
» "Şık tasarım ve modern fonksiyonelliği birleştiren bataryalar: Essence ve Concetto Professional "
» Türkiye’deki kuşakların mobilya tercihleri dünyadan farklı
» Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm
» İç Mimar Eda Tahmaz’dan kış bahçelerinde tasarım trendleri
» Kadınlar, konutta ne ister?
» "Tasarımcı ateşi bulan kişi gibi toplumu geleceğe taşır"
» Yılın rengini evinize taşıyın
» Anahtarlar emekli oluyor
» Pastel tonlar yaşam alanlarını büyüleyelecek
» Geleceğin tasarımları tek çatı altında
» Doğtaş Calliera ile evlerde sanatsal şıklık
» Kış banyoları
» Türkiye’deki kuşakların mobilya tercihleri dünyadan farklı
» Guardian Glass, Acıbadem Altunizade Hastanesi’ni ışık ve konforla buluşturuyor…
» Nurus’tan çalışanlarına ödül
» İstanbul Mobilya Fuarı’nda ziyaretçi rekoru
» Yataş nevresim setleri ile yatak odalarında huzura çağrı!
» Yanlış ofis mobilyası kullanımı kalıcı hastalıklara neden oluyor
» Mobilya sektörünün 2023 vizyonunda önemli bir parametre olan CNR İMOB kapılarını açtı
» Yataş’tan mışıl mışıl bir yarıyıl tatili
» Ghanbari: Yeni showroomunda: Geleceğin tasarımları tek çatı altında