Mercedes-Benz Türk Çocuklara Yönelik Projeleri ile Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyor

20 Nisan 2018 Cuma 12:00
12
14
16
18

Mercedes-Benz Türk, çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle, Türkiye’nin gelecek nesillerini eğitiyor ve daha iyi bir gelecek kurmaları için çocukları güçlendiriyor.

Şirket, 14 yıldır “Her Kızımız Bir Yıldız”, 5 yıldır “MobileKids”, 4 yıldır “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projeleri ve 3 yıldır “Eğitim Evi” ile çocuklara destek olurken 2017 yılında da Coding4Kids projesini hayata geçirerek çocuklara kodlama dersi vermeye başladı.

Mercedes-Benz Türk, çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle, Türkiye’nin gelecek nesillerini eğitiyor, bugünün projeleri ile geleceği şekillendiriyor ve daha iyi bir gelecek kurmaları için çocukları güçlendiriyor. Şirket, ortak geleceğin yeni nesillerin nasıl yetiştirildiğinin belirleyeceğine yönelik inancından yola çıkarak çocuklara ayrı önem veriyor ve onları 21. yüzyılın becerileri ile donatacak eğitimlerle destekliyor.

Her Kızımız Bir Yıldız: Mercedes-Benz Türk 14 yıldır kız çocuklarının eğitimine katkı sağlıyor

Mercedes-Benz Türk 2004 yılında kız çocuklarının okullaştırılması için ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” projesine 14 yıldır ara vermeden devam ediyor. Bugüne kadar binlerce kız çocuğuna destek olan proje çerçevesinde halen 1.200 kız öğrenci eğitim bursu almaya devam ediyor. Mercedes-Benz Türk’ün kız çocuklarına verdiği destek burs ile de sınırlı kalmıyor. 2013 yılından bu yana her ay bursiyerlerin yaşadığı bir ili ziyaret ediliyor, bu ziyaretlerde İstanbul’dan gelen bir uzmanın eğitimi ile bursiyerlerin kişisel gelişimlerine yönelik etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklerin yanı sıra başarılı kızlardan oluşan ve farklı illerden seçilen bir grup öğrenciyi her yıl İstanbul’da bir hafta misafir ediliyor. Bu süre içinde öğrencilere bir yandan çeşitli kültürel etkinliklerle şehir tanıtırken diğer yandan da Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul’daki tesislerini ziyaret etme şansı sunuluyor.

EML’miz Geleceğin Yıldızı: Meslek liselerinde okuyan öğrencilere destek veriliyor

Mercedes-Benz Türk, “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi kapsamında, 2014 yılından beri Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin elektromekanik laboratuvarlarını tüm gerekli ekipmanlarla donatarak yeniliyor. Proje Mercedes-Benz Türk yetkili bayileri ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülüyor. Okullarda yenilenen laboratuvarlara Mercedes-Benz Laboratuvarları (MBL) adı veriliyor ve bu laboratuvarlar teknolojik eğitim için özel ekipmanlar ile donatılıyor. Ayrıca her okula üzerinde uygulamalı eğitim gerçekleştirilecek birer kamyon bağışlanıyor. Okul yöneticileri ve alan öğretmenleri, Mercedes-Benz Türk’ün yüksek teknolojiyle üretilen modelleri, girişimcilik ruhu ve kalite sistemleri konusunda bilgilendiriliyor.

MobileKids Trafik Eğitim Projesi: Çocuklara trafik alışkanlıkları kazandırılıyor

Mercedes-Benz Türk, çocukları trafikte güvenlik konusunda bilinçlendirmek için 2013 yılından beri TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) ile birlikte MobileKids Trafik Eğitim Projesi’ni uyguluyor. Proje çerçevesinde okul bahçelerine yerleştirilen Trafik Ateşböceği isimli mobil eğitim biriminde çocuklara 6 saatlik birebir tarfik eğitimi veriliyor. Bugüne kadar 12 ilde, 15 noktada, 22 yerleşik, 14 taşımalı olmak üzere toplam 36 okulda 20.000’e yakın sayıda çocuğa birebir trafik eğitimi verildi. Ayrıca 2015 yılı Aralık ayında MobileKids online eğitim programı başlatıldı. Ateşböceği ile ulaşılamayan çocuklar trafik eğitimini projenin web sitesine girerek online da alabiliyor.

Mercedes-Benz Türk Eğitim Evi: Bugüne kadar yüzlerce çocuğa eğitim desteği verildi

 

Mercedes-Benz Türk’ün çocukların gelişimine yönelik bir diğer desteği de ÇYDD işbirliği ile Aksaray ilinde 2015 yılında bölgede yaşayan çocukların gelişimini ve eğitimlerini destekleyerek Türkiye’nin yerel potansiyeline katkı sağlamak üzere faaliyete geçirdiği Eğitim Evi.  Eğitim Evi’nde öğrencilerin matematik, Türkçe, fen bilimleri, resim, yabancı dil gibi temel derslerine destek veriliyor. Ayrıca Eğitim Evi’nde satranç, yaratıcı drama, bilim, origami, model uçak ve bilgisayar eğitimleri de veriliyor. Eğitim Evi’nde çocuklara destek eğitimlerini, gönüllü öğretmenler ve Türkiye’nin farklı ve seçkin üniversitelerinden mezun olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası çalışanları veriyor.

Coding4Kids: Çocuklarda kodlama bilinci yaygınlaştırılıyor

Coding4Kids projesi günümüz dünyasının en önemli ve hızla gelişen trendlerinden biri olan kodlamanın Türkiye’de yaygınlaştırılmasına ve gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Proje, tamamen Mercedes-Benz Türk çalışanlarının inisiyatifi ile Haziran 2017’de, çalışanların çocuklarına yönelik yapılan yaz okulu kapsamında başlatıldı. Ardından proje bir adım ileri taşınarak Çiftlikköy İlköğretim Okulu ile okulun bilgisayar laboratuvarının kurulması ve öğrencilere kodlama dersi verilmesi konusunda anlaşma yapıldı. Ocak 2018 itibariyle laboratuvar kurulumu tamamlandı. 2018 yılı içinde Çiftlikköy İlköğretim Okulu’nda da kodlama dersleri verilmeye başlanacak.  Coding4Kids projesi ile uzun vadede 500 öğrenciye temel kodlama eğitimi verilmesi, ardından ilgi duyan ve başarılı olan 50 öğrenciye ileri seviye kodlama eğitimi verilmesi planlanıyor.

Mercedes-Benz Türk Yaz-Kış Okulları: Çalışan çocuklarının gelişimine destek veriliyor

Mercedes-Benz Türk, çalışanlarının çocuklarına da destek olmak için yaratıcı çalışmalar yapıyor. Her kış sömestr tatilinde, yazın ise okulların kapanmasıyla başlayan Mercedes-Benz Türk Okulu’nda çalışan çocuklarına yönelik etkinlikler düzenleniyor. Her yıl ortalama 300 çocuğun katılımıyla gerçekleşen kış ve yaz okullarında basketbol, futbol, squash gibi spor faaliyetleri ile seramik çalışmaları, ebru sanatı, resim-keçe eğitimleri, müze ziyaretleri, Turmepa ile sahil temizliği gibi sosyal etkinliklerle çocukların gelişimlerine katkıda bulunuyor.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Görsel dünyada kadın olmayı yeniden ve nasıl kurgularız?
» 2019 düğün trendleri ’Kalamış Wedding Fest’ beğeniye sunuldu...
» Bir koşu değiştirir hayatı
» Sonbahar renkleri aşka davet ediyor
» AVM’ler için performansı artırmanın tam zamanı
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için
» Karşıyaka’nın Bilge Çınarları sezonu açtı
» Atatürk’ün Çocukları Yeni Çocuk Başkanını seçti
» Ata’ya özlemlerini yazarak dile getirdiler
» Sektörün en etkili en yaratıcı işleri Felislendi
» Brand Week Istanbul’da sınırları aşan kadınlar konuşuldu
» Binlerce öğrenci Ata’sı için koştu
» Başkan Sibel Uyar Madrid’te Urla’yı anlattı
» Nazan Moroğlu: Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü saygıyla anıyoruz
» Brand Week Istanbul “Sınır Tanımayan Fikirler”