Meme Kanseri Nedir, Evreleri Nelerdir?

27 Temmuz 2018 Cuma 03:00
12
14
16
18

Meme Kanseri Nedir, Evreleri Nelerdir?

Kadınlarda görülen her dört kadın kanser türünden birisinin meme kanseri olduğu biliniyor. Dünya genelinden elde edilen istatiksel verilere göre her 8 kadından birinin hayatın herhangi evresinde meme kanserine yakalanması muhtemel. Genel olarak menopoz döneminde rastlansa da erken yaşlarda da görülebiliyor. Göğüs kanseri olarak da bilinen meme kanseri, erkeklerde görülse de kadınlara oranla; daha düşük bir ortalamayla seyrediyor. Her 100 erkek arasından 1 kişide görülen kanser türünün son yıllarda yüzde 25 oranında artış gösterdiğini görmekteyiz.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, süt kanalları ve süt yapan yapan meme dokusundan kaynaklanan bir kanser türüdür. Yani kanser süt bezlerinde gelişmektedir ve kanser hücreleri kontrolsüzce büyümektedir. Yaş aldıkça kanser riski de beraberinde artar, o nedenle 30 yaş üstü her kadın en az ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı yılda bir kez ise mamografi çektirmelidir. Meme muayenesini regl başlangıcından 5. ve 7. günlerinde ayna karşısında yapılabilir. Bu kontrolde meme ucunda çekinti, kızarıklık ya da kabarıklık olup olmadığı gözlenir ve elle koltuk altında ve memede kitleolup olmadığı aranır. Meme başının hassaslaşması ve meme boyutu ve şeklinde de herhangi bir değişiklik olabilir. Bunlara ek olarak meme başından berrak veya kanlı akıntı da gelmesi de meme kanseri belirtileriarasındadır.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir?

Meme kanseri4 evreden oluşmaktadır ve erken teşhis müdahale için oldukça önemlidir. İlk evre, Evre 0 olarak adlandırılır. Bu evrede lobüldeki anormal hücreler gözlemlenir. Hastalığın seyrine yönelik ciddi işaretlerin belirtileri bu evrede gözlemlenir. İkinci evre, yani Evre I, yayılma ihtimali olan meme kanserinin başlangıç safhası olarak nitelendirilir. Bu evrede memede kist boyutu veya başka ifade ile tümör 2 santimetreyi geçmemiştir. Kanser hücreleri memeden başka yerlere yayılmamış haldedir. Meme kanseri üçüncü evresi yani Evre II'de, önceki evrede olduğu gibi tümör boyutu aynıdır lakin kanser yayılmaya başlamış olabilir. Evrenin ilerleyen safhalarında kanser yayılabilir, 5 cm kadar büyüyebilir, büyümesine rağmen yayılım göstermeyebilir. Dikkatli bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Dördüncü evre, yani Evre III'te tümörün boyutu büyüyebilir, önceki evredeki 5 cm den daha büyük hale gelebilir veya lenf bezlerine yayılmış durumdadır. Bu evre A ve B olarak ikiye ayrılır. Bu anlattıklarımız A kısmına aittir. B evresinde ise tümör meme derisine doğru büyür veya göğüs kemiği altında bulunan lenf bezlerine yayılmış halde olur. III B everesinde gözlenmesi ihtimal dahilinde olan bir diğer kanser tipi ise “Inflamatuyar meme kanseri”dir. Kanser hücrelerinin lenf kanallarını tıkaması sonucunda vücutta bazı tepkiler gözlenebilir. Son evre ise Evre IV olarak adlandırılmaktadır ve uzak metastik kanserdir. Kanserin vücudun diğer bölgelerine de sıçramış haldir.

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Meme kanseri tedavi olanakları her geçen gün artıyor. Erken teşhis ile yukarıdaki gibi ileri evrelere ulaşmayan kanser tedavisinin başarı oranı ise çok yüksektir. Bu nedenle ayda bir kez elle ve yılda bir kez mamografi çekimi ile meme kanseri riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Florence Nightingale Kanser Merkezi bu alanda uzman kadrosu ile uluslararası alanda tıbbın ulaştığı en üst düzey uygulamaları kullanarak tedavi olanağı sunmaktadır. Hastalığın teşhisinden itibaren, tedavinin her aşamasında profesyonel kadrosu ile hastalarını yalnız bırakmayan Florence Nightingale Hastaneleri en doğru teşhisi koymak için dijital mamografi (MMG), renkli doppler ultrasonografi (RDUS), 1.5 ve 3.0 T manyetik rezonans (MR), ultrasonografi (USG)  gibi cihazlara sahiptir. Siz de herhangi bir meme kanseri şüphesinde Florence Nightingale Hastaneleri'ne gelebilir, hastanenin tüm olanaklarından faydalanabilirsiniz. 

 

 
 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Çocuklarda diş eti şişlikleri neden olur?
» Çocuklarda kıskançlığın nedeni anne sevgisi!
» Diş sağlığına hijyenden sonra önemli katkı süt
» Polikistik Over sendromu’nun 12 belirtisine dikkat!
» Sigara ve alkol bunama riskini artırıyor
» İdrar yolu sorunları öfke ile ilgili
» Asıl yorgun olduğunuzda egzersiz yapın!
» 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde Aileler bir araya geldi
» Ağız kokusuna 10 doğal çözüm
» Etkin tütün kontrolü ile yılda 110 bin ölüm önlenebilir
» Hangi probiyotik kaynak ne kadar tüketilmeli?
» Kasıktaki şiddetli ağrılara dikkat
» Demir eksikliğini önlemek için bu tavsiyelere dikkat!
» KOAH tedavisinin temeli sigarayı bırakmaktan geçiyor
» Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu: 2040’ta her 10 kişiden 1’i diyabetli olacak
» Diyabet tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır?
» Diyabet sayısı 20 yılda 2 kat artacak!
» Ege Tıp Öğrencileri Birliği meme kanseri farkındalık etkinliği
» İstanbul maratonu’nda otizmli çocuklara büyük destek!
» Obezite kader değil!
» Adımlar Otizmli çocuklara umut olacak!
» Lösemili çocuklar için “maskeni tak fotoğrafını paylaş”
» Ateşoğlu: 2040’ta her 10 kişiden 1’i diyabetli olacak
» Lösemi, bulaşıcı değildir
» Yağ tüketmekten korkmayın!