Kocaeli’nde 85 bin kadın spor yapıyor

06 Eylül 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 12 ilçede kadınlara hizmet veren “Kocaeli Anne Şehir Projesi” her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kasım 2016’da Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla başlayan proje, kısa sürede Kocaeli genelinde 85 bin kadına ulaştı. Proje sayesinde daha önce evde oturan ve zamanını boşa geçiren birçok kadın spora başlayarak, hem sağlıklarına hem de sosyal hayatlarına pozitif enerji katmanın mutluluğunu yaşıyor. Türkiye’ye örnek olan proje, Kocaeli’nin 12 ilçesindeki 125 spor salonunun yanı sıra Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin spor tesislerinde ücretsiz bir şekilde devam ediyor. Proje kapsamında Kocaeli genelinde 150 bin kadının spor yapması hedefleniyor.

 

10 EYLÜL’DE BAŞLIYOR
“Kocaeli Anne Şehir Projesi” yıl boyunca faaliyetlerini sürdürürken anneler projeye 2 hafta ara verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin yeni dönemi 10 Eylül tarihinde başlıyor. Proje içerisinde yer almak isteyen anneler 0262 318 21 50 numaralı telefonu arayarak, oturduğu adrese en yakın spor salonuna kaydını gerçekleştirebiliyor.

 

ÇOCUKLAR OKULA, ANNELER SPORA
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun imzasını taşıyan “Kocaeli Anne Şehir” projesinde çok sayıda ev hanımı spora başladı. Sabah çocuklarını okula bırakan anneler, çocuklarının okuduğu okulların spor salonunda uzman eğitmenler tarafından ücretsiz spor yapma imkânına kavuştu. Büyükşehir Belediyesi, okulun spor salonu yoksa okula yakın yerlerde Kadın ve Çocuk Eğitim Merkezlerini faaliyete geçirerek kadınların hizmetine sundu.

 

KADINLAR SOSYALLEŞİYOR
Proje, toplumda kadının konumunu yükseltmek ve bunu teşvik etmek amacıyla Kocaeli’nde yaşayan, kendini sosyal hayata kapatan kadınları evden çıkartarak sosyalleşmelerini ve özelikle de onların sportif becerilerini geliştirmelerini hedefliyor. Kocaeli Anne Şehir Projesi için her türlü ayrıntı da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir özenle gerçekleştirildi. Spor eğitmenlerinin görevlendirildiği projede, ayrıca derslerde kullanılacak spor malzemeleri temin edildi.

 

HAFTADA İKİ GÜN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Kocaeli Anne Şehir’in kadınları haftanın iki günü düzenli bir şekilde doğa yürüyüşü gerçekleştiriyor. Anneler bu sayede hem fazla kilolarından kurtuluyor hem de yürüyüş alışkanlığı ediniyor. Doğa yürüyüşleri dışında kültürel geziler, konserler, ev ziyaretleri, sinema ve tiyatro gösterileri gibi sosyal ve kültürel birçok etkinlikle Kocaeli’nde yaşayan kadınlar birlik, beraberlik, dayanışma ve yardımlaşma ekseni etrafında birleşiyor.

 

SAĞLIK TARAMALARI YAPILIYOR
Projede sağlıklı bir yaşamın kapıları anneler için açılıyor. Uzmanlar eşliğinde birçok farklı branşta Anne Şehir spor programları her yaşta annenin katılımına açık gerçekleştiriliyor. Anne Şehir Projesi’nde İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile annelere düzenli sağlık taramaları ve sağlık ölçümleri yapılıyor. Böylece birçok hastalığın önüne geçildiği gibi elde edilen veriler ışığında katılımcılar uygun spor ve beslenme programlarına da yönlendiriliyor.

 

EVDEKİ SORUNLAR KOLAYLIKLA ÇÖZÜLÜYOR
Proje içerisinde çalışmalar sadece anne ile sınırlı kalmıyor. Projede anne sağlığı yanı sıra aile içi iletişim, aile bireylerinin sağlıklı beslenme eğitimi, evde güvenli yaşam ve evde temel ilk yardım konularında annelere uzmanlar tarafından eğitimler veriliyor. Oluşan bilinçli anneler sayesinde evde sorunlar kolaylıkla çözülüyor. 

 

500 KADIN OKURYAZAR OLDU
Talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenen eğitim programları, atölye çalışmaları ve uzman doktorlar eşliğinde gerçekleştirilen seminerlerle anneler hem güzel dostluklar kuruyor hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Geçen yıl Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından Türkiye genelinde başlatılan "Okuma-Yazma Seferberliği’ne Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kayıtsız kalmadı. Projede yaklaşık 500 kadın okuryazar oldu. Anne Şehir’in eğitim programları kadınlarımızın hayatlarına renk katıyor.

 SAYI HERGEÇEN GÜN ARTIYOR

Kocaeli Anne Şehir Projesi halen 125 okul ve tesiste devam ediyor. Projeye olan ilginin önümüzdeki dönemde yine artarak devam etmesi bekleniyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Uluslararası ‘Şehirler için WRI Ross Ödülü’nün finalistleri arasında Eskişehir de var!
» Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yediğinize dikkat edin
» Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş belgesele konu oldu
» Randevu İstanbul 21. Yaşını kutladı
» Nlksoft bayiler toplantısı Gaziantep’te yapıldı
» GİLYA’dan stil sahibi hediyeler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”
» Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı
» İlişkilerin katili: Kıskançlık!
» Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı
» Rengigül Ural’ın büyük ilgi gören “Nisan Prens” kitabı, “Prince Avril” ismiyle yabancı okurları bekliyor
» Vakıfbank 3. Kez Dünya Şampiyonu!
» "Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma"
» Kadıovacık Halkı Taş Ocağına Karşı “Hayır” Dedi
» ‘Pantene Yıldızı Parlayanları’ Ödüllerini aldı
» Periler çok mutlu
» Görsel Dünyada, ‘Kadın Evde, Erkek Her Yerde’
» Aston Martin’in ilk ’suv’u ’DBX’ sahneye çıkmaya hazırlanıyor
» İngiliz efsane Aston Martin’in hikayesi…. Since 1913!
» Kafkas rüzgarı İzmir’de esecek