Karikatür Oscar’ının 35. Yılı Kutlandı

28 Kasım 2018 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

27 Kasım’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törenle 35.’si düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yılki birincileri Dokhshid Ghodratipour (İran) ve Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) oldu.

Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de verilen “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” özel ödülünü ise Fransa’dan Bernard Bouton aldı.

Uluslararası bir platform haline gelmiş olan, farklı milletlerden pek çok karikatür sanatçısının değerli çizimleri ile katılım gösterdiği, dünyanın ‘Karikatür Oscar’ı olarak da adlandırılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri 27 Kasım’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılan ödül töreni ile sahiplerine takdim edildi.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 35 yıldır, çeşitli ülkelerde yaşayan ama çizimleri ile ortak bir dil konuşan sanatçıların eserlerinin toplandığı bir organizasyon olarak karikatür severler tarafından ilgi ile bekleniyor. Yarışmanın 35. yılında, 64 ülkeden 623 sanatçı 2.143 eseriyle katılım sağladı. Ön elemeden geçen 42 ülkeden 138 sanatçının 177 karikatürü haziran ayında Uluslararası Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

27 Kasım’da Özge Uzun’un takdimiyle gerçekleştirilen ödül törenine Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Arzuhan Doğan Yalçındağ, Sedat Ergin, Volkan Vural, Ertuğrul Özkök, Erol Çamur, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı ve pek çok dekan ve öğretim üyesi katıldı.

Seçici Kurul, bu seneki yarışmada iki çalışmayı birinciliğe layık gördü. Dokhshid Ghodratipour (İran) ve Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) birinciliği paylaşarak ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden alırken, Shahrokh Heidari (İran) ikincilik ödülünü Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Yalçındağ’ın, Krzysztof Grzondziel (Polonya) ise üçüncü olarak ödülünü Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı’nın elinden aldı.

Bu yıl "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması altında çizilen karikatürler arasından, Fransa’dan Bernard Bouton’un karikatürüne Özel Ödül Aydın Doğan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı tarafından verildi.

Seçici Kurul ayrıca; Turan Aksoy (Türkiye), Constantin Pavel (Romanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Silvano Mello (Brezilya), Roman Peshkov (Rusya), Sajad Rafeei (İran), Nicos Terzis (İsveç), 2 ödül olmak üzere Didie Sri Widiyanto

(Endonezya), Kürşat Zaman’ı (Türkiye) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı: “Sanat verilerin değil de duyguların iletişimi için en etkili ve en etkin yollardan biri.”

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasını, otoritelerce ‘dünyanın bir numaralı karikatür yarışması’ olarak nitelendirildiğini belirterek “Karikatür insanlık tarihi kadar eski bir sanat formu aslında. Aydın Doğan Vakfı olarak karikatürün toplumdaki birbirini anlama, hoşgörü, konuşulan ve konuşulamayanları, konuşmakta zorlananları dile getirme rolünü çok önemsiyoruz ve bunun toplumda var olması için 35 yıldır tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımızın yanı sıra Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın çocuklar ve sanatla ilgili yaptıkları faaliyetlere destek veriyoruz. Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi ile projeler geliştiriyor, karikatür sanatına ilgi duyan genç kuşağın oluşmasını çok önemsiyoruz. Önemsiyoruz çünkü; gençlik hem bizim dünyamızın hem de karikatür sanatının geleceğini oluşturuyor. Bugünün ayrı bir güzelliği ise ödül törenimiz öncesinde çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakmalarını sağlamak için ödül kazanan karikatüristlerle yaptıkları atölye çalışması oldu.” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Karikatür belki de sanatın en zeki, en akıcı, en nükteli ve bazen de en keskin formlarından bir tanesi. Hatta karikatürün insanı bir anda bambaşka dünyalara götüren sihirli bir gücü olduğu da kesin. Yarışmamıza eser gönderen, çizgileriyle ve desenleriyle bizlere zenginlik katan tüm sanatçılara ve bu yarışmanın gerçekleşmesinde çok değerli emekleri olan jüri üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Aydın Doğan Vakfı, aynı zamanda karikatür sanatına ilgi duyan genç bir kuşağın oluşması ve geleceğin yeteneklerinin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile yarışma düzenliyor. Ödül töreni öncesinde bu genç çizerler Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ödüllü karikatüristlerle atölye çalışmasında bir araya geldi. Atölye çalışmasında hem birlikte çizimler yapıldı hem de sıcak dostluklar kuruldu.

Ödüllü karikatürler Mimar Sinan Üniversitesi’nde sergileniyor

35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni sonrası kazanan karikatürler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Başak Ürkmez ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Umut Südüak’ın küratörlüğünde hazırlanan sergide 7 Aralık Cuma gününe kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan ve Osman Hamdi Bey salonlarında ziyarete açık olacak.

Ödüllü karikatürler her yıl olduğu gibi bu yıl da 12- 15 Aralık tarihleri arasında Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla buluşacak.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» MARKA 2018 Büyük coşkuyla bitti
» MARKA 2018’de Görkemli Kapanış
» Geleneksel çağrı merkezi zirvesinde sektöre ışık tuttu
» Eskişehir dünya kentleri ile zirve için yarışıyor
» Tüm dünya İstanbul’u konuşacak
» Toplumun yüzde yüzde 59’u, eşini sosyal medyada kontrol ediyor!
» Uluslararası ‘Şehirler için WRI Ross Ödülü’nün finalistleri arasında Eskişehir de var!
» Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yediğinize dikkat edin
» Karadeniz’in mistik ağacı Karayemiş belgesele konu oldu
» Randevu İstanbul 21. Yaşını kutladı
» Nlksoft bayiler toplantısı Gaziantep’te yapıldı
» GİLYA’dan stil sahibi hediyeler
» En iyi yılbaşı hediyesi kitaptır: Töz gibi
» Çocuklar ve aileleri içlerindeki ritmi keşfetti
» Burun hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
» ‘Türkiye’nin Ödülü’
» Altın Zambak Ödül Töreninde Ayten Elibol ayakta alkışlandı
» H. Hayri İnönü: Önemli olan yüzde 30 kotasının seçimden sonra tutması”
» Yeşilay’dan bağımlılık için başucu kitabı
» İlişkilerin katili: Kıskançlık!
» Genç Yazar Ezgi Kaya, ilk kitabını yayınladı
» Rengigül Ural’ın büyük ilgi gören “Nisan Prens” kitabı, “Prince Avril” ismiyle yabancı okurları bekliyor
» Vakıfbank 3. Kez Dünya Şampiyonu!
» "Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma"
» Kadıovacık Halkı Taş Ocağına Karşı “Hayır” Dedi