Kanserdeki artış radyoterapist ihtiyacını artırıyor

07 Eylül 2017 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Kanserin görülme sıklığı artış gösterirken İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Radyoterapi Programı Başkanı Öğr. Gör. Zeynep Duygu Tiryakioğlu, temel kanser tedavilerinden biri olan radyoterapinin de buna paralel olarak önem kazandığına vurgu yapıyor.

Tüm dünyada kanserin görülme sıklığı artışgösterirken temel kanser tedavilerinden biri olan radyoterapi ve bualanda çalışacak nitelikli sağlık personeli giderek önem kazanıyor. İstanbulAydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda birçok sağlıkprogramında olduğu gibi Radyoterapi Programı’nda da kanser hastalıklarınıntedavisinde onkoloji uzmanı doktorunun yardımcısı olarak çalışacak uzman sağlıkpersoneli yetiştirerek bu ihtiyacı karşılıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi(İAÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Radyoterapi Programı Başkanı Öğr. Gör. Zeynep Duygu Tiryakioğlu, temel kansertedavilerinden biri olan radyoterapinin, hastalığın görülme sıklığınınartmasıyla beraber daha da önem kazandığına dikkat çekiyor. Öğr. Gör. Tiryakioğlu, radyasyon onkolojisindeki gelişmelere bağlıolarak kullanılan cihazların sürekli gelişirken bu cihazlardaki gelişmelerehakim, konuyla ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip eleman ihtiyacının dagiderek arttığını söylüyor. Radyoterapi Programı eğitimi alan öğrencilereradyasyon fiziği, kanser gelişimi ve onkoloji alanında temel bilgilere sahipolmalarını sağlayacak derslerin yanı sıra tedavinin planlanmasından tedaviningerçekleştirilmesine kadar olan tüm aşamaları kapsayan mesleki dersler ileyoğun bir eğitim programı uygulandığı bilgisini paylaşıyor.

Radyoterapilaboratuvarında pratik imkanı

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde radyoterapi okuyanöğrencilerin mesleki derslerde edindikleri teorik bilgileri laboratuvarortamında pekiştirdiklerini kaydeden Öğr. Gör. Tiryakioğlu, “Radyoterapiöğrencileri, okulumuzda bulunan kapsamlı radyoterapi laboratuvarındauygulamalar ile teorik bilgileri pekiştirme şansına sahipler.Laboratuvarımızdabulunan 3 yöne hareketli masa ve değişik amaçlı sabitleme ekipmanları ileöğrencilerin, radyoterapinin iki ana unsuru olan santralizasyon ve sabitlemekonularında bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimizböylece teorik derslerden sonra insan boyutundaki maketler üzerinde uygulamayapma imkânı buluyor” diyor.

Gerek laboratuvar ortamında gerekse dersortamında öğrencilere radyoterapi alanına ilişkin tüm konularda bilgi edinmefırsatı sunduklarını belirten Öğr. Gör. Tiryakioğlu, “Öğrencilerimizmezun olana kadar görüntüleme yöntemleri ve sistemlerin temel çalışmaprensipleri, tedavinin bilgisayar ile planlanması, hasta set-up’ı, radyasyonfiziği ve radyasyondan korunma gibi meslekleriyle ilgili olan tüm konulardadetaylı bilgi sahibi olmaktadırlar” diye konuşuyor.

Yerinde uygulama ve staj ile tecrübe artıyor

Öğr. Gör. Tiryakioğlu, İstanbul AydınÜniversitesi radyoterapi öğrencilerinin dönem içinde hastanelerdegerçekleştirilen yerinde uygulama dersleri ve yazın yapılan stajlar ile meslekitecrübelerini üst seviyeye çıkardığına vurgu yapıyor.

Radyoterapi alanının mesleki olarak geniş bir çalışmaalanı sunduğuna işaret eden Öğr. Gör. Tiryakioğlu, öğrencilerinmezun olduktan sonra özel hastanelerin ve devlet hastanelerinin radyasyononkolojisi departmanlarında iş bulabilme olanağına sahip olduğunu söylüyor: “Radyasyon Onkolojisi Teknikeri” ünvanı verilen mezunlarımız,kanser hastalığının teşhisi aşamasında hastanelerin onkoloji servisindebilgisayarlı tomografi çekimi, ışın tedavisinin planlaması, uygulanması vebilimsel araştırmaların yürütülmesinde önemli rol üstleniyor.”

YGS-1 puan türü ile öğrenci alınan ve eğitim süresi 2 yıl olanRadyoterapiProgramı’ndan mezun olan öğrenciler, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin önlisans öğrencilerine ücretsiz olarak sunduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kursununardından ‘Hemşirelik’ ve ‘Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri’ lisans bölümlerinegeçiş yapabiliyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Arpa suyu gibi şok diyetler kilonun matematiğini bozar
» Ses estetiğine talep artıyor
» Uzun Yaşı Sırrı; Zeytinyağı
» İncirle gelen 5 şifa
» Unutkanlık, Alzheimer habercisi olabilir
» Omurga kırıklarından dolgu yöntemiyle kurtulabilirsiniz
» "Mucize Diyetler"e kanmayın
» Norveçli ve Türk beslenme uzmanlarından ortak mesaj: ‘Sağlık için 3 kat daha fazla balık tüketin’
» Okul çağındaki çocukların dörtte birinde göz kusuru var
» Acı Biber, tıbbın yeni mucizesi!
» Okul Çantasındaki Tehlike ’Skolyoz’
» İngiltere’de obezite ameliyatlarının artırılması istendi
» Gürültü işitme kaybı sebebi!
» Sonbahar hastalıkları çocuğunuzun başarısını etkilemesin
» Çocuklarda kontrolsüz internet kullanımı kaygı bozukluğu Nnedeni
» Baba olmak hayal değil
» Vitamin Eksikliğinin 10 İşaretine dikkat
» Her sabah evden çıkmadan önce dişlerini kontrol edin
» Alzheimer’den Tüberküloz’a Mangosten farkı
» Öğrenci kahvaltısına, uzman ayarı
» Kafede Botoks: Sağlık bu kadar ucuz olmamalı, bu bir suçtur
» “Çocuktur Geçer” Demeyin…
» Yazın hızlı büyüyen çocukların göz numaraları da artıyor!
» Migren Kadınlarda 3 kat daha fazla
» Hemoroite doğal çözüm: Propolis Propolisin bilinmeyen faydası