Kaf Dağı Konuşmaları

04 Ekim 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

Arter, CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliğinde bir konuşma dizisi gerçekleştiriyor. “Kaf Dağı Konuşmaları”başlığı altında düzenlenen konuşmalarda Jung’un arketiplerinden tanrının dişil tasavvurlarına, acayip ve garip anlatılarından queer bedenlere uzanan geniş bir yelpazede, serginin temas ettiği çeşitli konular daha derinlemesine tartışmaya açılacak.

“Kaf Dağı Konuşmaları”, 10 Ekim’de akademisyen Yeliz Özay Diniz’in konuşmasıyla başlayacak. Özay Diniz, “Gerçeklikle Hayalin İç İçe Temsili: Acâyib ü garâyib” başlıklı konuşmasında, Evliya Çelebi’den günümüze acayip ve garip anlatıları aracılığıyla CANAN’ın hikâye anlatıcılığına odaklanacak. Kaos GL Genel Yayın Yönetmeni ve editör Aylime Aslı Demir, “Bir Eylem Alanı olarak CANAN’ın Bedeni” başlığı altında, CANAN’ın eserlerinden yola çıkarak araftaki bedenleri irdeleyecek. Akademisyen ve yazar Kathy Battista, İngilizce olarak gerçekleştireceği konuşmasında, CANAN’ın teknolojiyle bağımızı inceleyen eserlerini ekofeminist ve çevreci politikalar bağlamına oturturken, Prof. Dr. Fatma Gül Berktay, çeşitlilik içinde birlik ve özgürleşme umudunun metaforu olarak ana tanrıça kültüne odaklanacak. Yazar Aksu Bora, “Bedenimizin Sınırları, Derimizin Sınırları” isimli konuşmasında “kolektif olma” düşüncesini, sergide işlenen bilinç ve bilinçdışı ikiliği üzerinden ele alacak. Etkinlik dizisi, psikiyatr Prof. Dr. M. Bilgin Saydam’ın cennet ve cehennem ikiliğini insan ruhsallığı açısından değerlendiren “Ara(f)taki ‘tekinsiz’: Cennetin ve Cehennemin Öncesi” başlıklı konuşmasıyla sona bulacak.

Arter’de 24 Aralık 2017 tarihine kadar görülebilecek CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı kişisel sergisinin küratörlüğünü Nazlı Gürlek yaptı. Sergi başlığını Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan alıyor ve sanatçının ışık/gölge, iyi/kötü, içsel/dışsal, gerçeklik/hayal, aydınlık/karanlık gibi ikiliklere dayanan ve insan ruhunun bastırılmış yönlerini, cinleri, gerçeküstü yaratıkları ve arketiplere dayanan figürleri ele alan eserleri bir araya getiriyor.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» "Sertifikalı" babalar
» İzmir Körfezi geçiş otobanı tartışmaları büyüyor
» Ünlü anneler yarıyıl kahvaltısında buluştu
» Evlilik Okulu 34. dönem mezunlarını verdi
» Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor
» Karşıyaka Belediyesi Edebiyat Ödülleri dağıtacak
» Alkışlar, Nilüfer Kadın Korosu’na
» Nurgül Yeşilçay: Sahte onur belgesi bulunmuş kırtasiyede
» Kadıköy Çocuk Kültür Merkezi açıldı
» Kayak yaparken bunlara dikkat edin!
» BİSİM 4 yaşında
» Burada dört mevsim ‘yaz’
» Lösev’li gençler buluştu
» Hülya Koçyiğit Üsküdarlılarla buluştu
» Uzman Psikolog Aycan Bulut, sömestr tatili için ailelere bazı öneriler
» Fotoğraflarla anılardaki Karşıyaka
» Güliz Ayla : ’Sadece benim güzel, ben şarkı söylerim deyince olmuyormuş’
» Geleceğin ressamları yetişiyor
» 22. Aydın Doğan Ödülü Arif Sağ’ın
» Kırşehir’de resim yarışması
» Öğrenciler hem öğrenecek hem eğlenecek
» Devecilik sempozyumu başladı
» 2017’nin “Anne Dostu Ürün” Ödülü sahibini buldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu
» TÜSİAD’ın ismi “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” oldu