Kaf Dağı Konuşmaları

04 Ekim 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

Arter, CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliğinde bir konuşma dizisi gerçekleştiriyor. “Kaf Dağı Konuşmaları”başlığı altında düzenlenen konuşmalarda Jung’un arketiplerinden tanrının dişil tasavvurlarına, acayip ve garip anlatılarından queer bedenlere uzanan geniş bir yelpazede, serginin temas ettiği çeşitli konular daha derinlemesine tartışmaya açılacak.

“Kaf Dağı Konuşmaları”, 10 Ekim’de akademisyen Yeliz Özay Diniz’in konuşmasıyla başlayacak. Özay Diniz, “Gerçeklikle Hayalin İç İçe Temsili: Acâyib ü garâyib” başlıklı konuşmasında, Evliya Çelebi’den günümüze acayip ve garip anlatıları aracılığıyla CANAN’ın hikâye anlatıcılığına odaklanacak. Kaos GL Genel Yayın Yönetmeni ve editör Aylime Aslı Demir, “Bir Eylem Alanı olarak CANAN’ın Bedeni” başlığı altında, CANAN’ın eserlerinden yola çıkarak araftaki bedenleri irdeleyecek. Akademisyen ve yazar Kathy Battista, İngilizce olarak gerçekleştireceği konuşmasında, CANAN’ın teknolojiyle bağımızı inceleyen eserlerini ekofeminist ve çevreci politikalar bağlamına oturturken, Prof. Dr. Fatma Gül Berktay, çeşitlilik içinde birlik ve özgürleşme umudunun metaforu olarak ana tanrıça kültüne odaklanacak. Yazar Aksu Bora, “Bedenimizin Sınırları, Derimizin Sınırları” isimli konuşmasında “kolektif olma” düşüncesini, sergide işlenen bilinç ve bilinçdışı ikiliği üzerinden ele alacak. Etkinlik dizisi, psikiyatr Prof. Dr. M. Bilgin Saydam’ın cennet ve cehennem ikiliğini insan ruhsallığı açısından değerlendiren “Ara(f)taki ‘tekinsiz’: Cennetin ve Cehennemin Öncesi” başlıklı konuşmasıyla sona bulacak.

Arter’de 24 Aralık 2017 tarihine kadar görülebilecek CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı kişisel sergisinin küratörlüğünü Nazlı Gürlek yaptı. Sergi başlığını Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan alıyor ve sanatçının ışık/gölge, iyi/kötü, içsel/dışsal, gerçeklik/hayal, aydınlık/karanlık gibi ikiliklere dayanan ve insan ruhunun bastırılmış yönlerini, cinleri, gerçeküstü yaratıkları ve arketiplere dayanan figürleri ele alan eserleri bir araya getiriyor.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sıfırdan başlayıp efsane olmak
» Sema Uyar; “Kadınsız Demokrasi olmaz”
» Doldu taştı
» Google Chrome kullanıcılarına ESET koruması
» 2018’de bizi bekleyen vergi düzenlemeleri neler?
» Cemiyetin Normandiya çıkarması
» Bir geceliğine çocuk olmak
» 50 milyar dolarlık pazar buluşması gerçekleşti
» Antalya, Gloria Ironman 70.3 Turkey için binlerce sporcuya ve spor severe ev sahipliği yaptı
» L’Oréal Türkiye; "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik” Genç kadınlara eğitim olanağı sağlayıyor
» Oyun severleri gelecekte bekleyen 5 gelişme
» Gaziantep’e hayran kaldılar
» Demet Şener haberleri asılsızdır!
» Mersin Büyükşehir Belediyesinden Kadın çiftçilere destek
» İşyerinde psikolojik baskı yapan yöneticiye tazminat cezası!
» Kahraman Bakkal artık Zincir Süpermarketler’e karşı dayanamaz oldu
» Dünyaca Ünlü Stratejist Türkiye’de
» Kate Hudson,’Watch Hunger Stop’’ u bir kez daha destekliyor
» Kuyrukta bekletilen müşteri daha fazla harcıyor
» Mr. No’ya Kristal Elma’dan ödül
» Anadolu Efes’e “Yılın Markası” ödülü
» Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi’ne 9 Ayda 100 Bin ziyaretçi
» 44. Pantene Altın Kelebek ödülleri için geri sayım başladı
» İyi ki doğdun Deniz!
» İzmir Açık Teşvik Kupası Yelken Yarışları