Kaf Dağı Konuşmaları

04 Ekim 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

Arter, CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi kapsamında Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliğinde bir konuşma dizisi gerçekleştiriyor. “Kaf Dağı Konuşmaları”başlığı altında düzenlenen konuşmalarda Jung’un arketiplerinden tanrının dişil tasavvurlarına, acayip ve garip anlatılarından queer bedenlere uzanan geniş bir yelpazede, serginin temas ettiği çeşitli konular daha derinlemesine tartışmaya açılacak.

“Kaf Dağı Konuşmaları”, 10 Ekim’de akademisyen Yeliz Özay Diniz’in konuşmasıyla başlayacak. Özay Diniz, “Gerçeklikle Hayalin İç İçe Temsili: Acâyib ü garâyib” başlıklı konuşmasında, Evliya Çelebi’den günümüze acayip ve garip anlatıları aracılığıyla CANAN’ın hikâye anlatıcılığına odaklanacak. Kaos GL Genel Yayın Yönetmeni ve editör Aylime Aslı Demir, “Bir Eylem Alanı olarak CANAN’ın Bedeni” başlığı altında, CANAN’ın eserlerinden yola çıkarak araftaki bedenleri irdeleyecek. Akademisyen ve yazar Kathy Battista, İngilizce olarak gerçekleştireceği konuşmasında, CANAN’ın teknolojiyle bağımızı inceleyen eserlerini ekofeminist ve çevreci politikalar bağlamına oturturken, Prof. Dr. Fatma Gül Berktay, çeşitlilik içinde birlik ve özgürleşme umudunun metaforu olarak ana tanrıça kültüne odaklanacak. Yazar Aksu Bora, “Bedenimizin Sınırları, Derimizin Sınırları” isimli konuşmasında “kolektif olma” düşüncesini, sergide işlenen bilinç ve bilinçdışı ikiliği üzerinden ele alacak. Etkinlik dizisi, psikiyatr Prof. Dr. M. Bilgin Saydam’ın cennet ve cehennem ikiliğini insan ruhsallığı açısından değerlendiren “Ara(f)taki ‘tekinsiz’: Cennetin ve Cehennemin Öncesi” başlıklı konuşmasıyla sona bulacak.

Arter’de 24 Aralık 2017 tarihine kadar görülebilecek CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı kişisel sergisinin küratörlüğünü Nazlı Gürlek yaptı. Sergi başlığını Arap ve Fars kozmolojisinin efsanevi Kaf Dağı’ndan alıyor ve sanatçının ışık/gölge, iyi/kötü, içsel/dışsal, gerçeklik/hayal, aydınlık/karanlık gibi ikiliklere dayanan ve insan ruhunun bastırılmış yönlerini, cinleri, gerçeküstü yaratıkları ve arketiplere dayanan figürleri ele alan eserleri bir araya getiriyor.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» İzmir, mesleki eğitimde de "model" oluyor
» 8. Taş Heykel Kolonisi sona erdi
» Cerem Onurluer ’den engelsiz düet
» FEST Travel Tunceli’deki Yüzey Araştırmalarına Sponsor Oldu
» Özgürlükler adası dünyaca ünlü sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor!
» Spor zamanı
» Balkanlar’dan İzmir’e iki madalya
» Uniq Magazine, Yaza Merhaba Etkinliğini BigChefs Tarabya’da gerçekleştirdi
» Nazan Moroğlu: Ülkemizde yeniden ulusal uyanışa ihtiyaç var
» Konak’ta yaz tatili eğlenceli geçecek
» Lavanta festivali
» Rüzgar Sörfü Sporcumuz Lena Erdil dünya ikincisi oldu!
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» KizlarSoruyor anketi: Aleyna Tilki’nin seslendirdiği ‘Yalnız Çiçek’ şarkısı oldu!
» Yaz tatilinde kariyer hedefine ulaştıran 5 altın tavsiye
» Ezhel serbest kaldı ya diğerleri!
» Fulya Zenginer çocuklarla eğlendi
» Foça’da ‘‘Çocuklar için Çizgi Film Atölyesi’’
» 32 Muhteşem Kadın, Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar!
» 6 Bine Yakın Ar-Ge firmasında staj imkânı
» Müge Boz Hadi’nin sunucusu oldu !
» Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları
» Sema Pekdaş’tan eğitimli babalara sertifika
» İstanbul’da Caro Emerald rüzgârı esecek
» TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı