Kadınların 3 korkulu rüyasına konforlu çözümler

02 Ocak 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Miyom, çikolata kisti ya da diğer yumurtalık kistleri kadınların en çok korktuğu sağlık sorunları arasında yer alıyor. Rahim ya da yumurtalıkların alınması ile sonuçlanabilen bu problemler organ koruyucu cerrahi ile konforlu bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Önder Koç, iyi huylu kitlelerde organ koruyucu cerrahi ile rahim ve yumurtalık kaybının önlenebileceğini ve bu işlemin kadın sağlığı açısından önemini anlattı.

Gereksiz organ kaybı engellenir

Organ koruyucu cerrahi, iyi huylu kitlelerde rahmi ve yumurtalığı koruyarak sadece sınırı belirlenmiş tümörün çıkarılmasıdır. Laparoskopik organ koruyucu cerrahi, yüksek çözünürlüklü kameraların sağladığı 20 kat büyütmeli görüntü üzerinden yumurtalık ve rahme zarar vermemeyi amaçlar. Ekranda her ayrıntı görüntülenerek yapılan operasyon açık cerrahiye oranla çok daha hassas gerçekleştirilir. Böylece gereksiz organ kayıpları engellenmiş olur.

İyi huylu kistlerde rahmi almak başka hastalıkları tetikler

Kalça tabanının çatısını oluşturan ve rahimde sonlanan bağlar, vücudun en güçlü bağlarıdır. Rahim alındığı takdirle bu bağlar zarar görür ve ilerleyen süreçte başka rahatsızlıkların gelişmesine neden olur. Laparoskopik organ koruyucu cerrahi iyi huylu kistlerde rahmi korunarak bu bağların zarar görmesi engeller. Buna karşın rahim ya da yumurtalık, kanser şüphesi olan durumlarda mutlaka alınmalıdır.

Organ koruyucu cerrahinin 3 faydası

* Bağların kesilmemesi ileri dönem sarkma risklerini azaltır. Hasta, bağırsak sarkması ve mesane sarkmasından korunmuş olur.

* Rahim ve rahim ağzı alınmadığı için cinsel hayata sorunsuz devam edilebilir.

* Yumurtalık alınmazsa hormon salgılama devam eder. Menopozu geciktirir, kalp sağlığına ve kemik sağlığına fayda sağlar. Menopoz sonrasında salgıladığı androjenlerle hastanın daha diri kalmasını sağlar.

Riski en az olan yöntem kapalı cerrahi

İleri evredeki yumurtalık kanserleri dışında tüm kadın doğum ameliyatları laproskopik yani kapalı olarak yapılabilir. Bunlar rahmin ya da sadece miyomun alınması, yumurtalık kistlerinin alınması, tüplere yönelik ameliyatlar, rahim sarkmasına yönelik askı ameliyatları, idrar kaçırma ameliyatları olarak sayılabilir. Bu operasyonların kapalı cerrahi ile yapılması hasta sağlığı ve konforu açısından büyük önem taşır. Hastane yatışının kısa olması sayesinde, günlük hayata ve eve hızlı dönüş sağlanır. Açık cerrahide olan bağırsak tıkanıklıkları, karın yapışıklıkları, kesi yeri fıtıkları ve kesi yeri enfeksiyonları nerdeyse hiç görülmez. Hasta erken hareket ettiği için vücutta hareketsizliğin getirdiği akciğer ve beyine olabilecek pıhtı atılımı riski çok azalır.

Miyomlar her 9 kadından birinde görülüyor

Miyomlar nerdeyse her 9 kadından birinde görülen patolojilerdir. Her miyom cerrahi gerektirmez. Buna karşın vajinal kanama, adet düzensizlikleri, kasık ağrısı, mesane ve son bağırsağa bası şikayetleri yaratan ya da bebeğin rahme tutunmasını ve gebeliğin devamını etkileyecek miyomlarla müdahale edilir.

Çikolata kistinde altın standart kapalı cerrahi

Çikolata kistlerinde en önemli nokta ameliyat kararıdır. Kist büyüklüğü, kronik kasık ağrısı, yumurtalık hormon rezervi, tek ya da çift taraflı olup olmadığı değerlendirilerek ameliyat kararı alınır. Ameliyat kararı verildiğinde ise altın standart olarak laparoskopi öne çıkmaktadır. Laparoskopi ile cerrahinin gerçekleştirilmesi, mümkün olduğunda yüksek ısı ile yumurtalığa temastan kaçınılması, yumurtalıktaki yumurta havuzunun korunması gerekmektedir. Çıkarılacak kist kapsülüne yakın çalışılması ve yumurtalık doku kaybından kaçınılması gerekir.

Rahim sarkmalarına konforlu çözüm

Müdahaleli ve zor geçen doğum süreçlerinden sonra kalça kemiğinin altını saran pelvik taban denilen doku ciddi zarar görebilir. Bu durumda rahmin, mesanenin ya da son bağırsağın vajenden dışarı çıkması durumu yaşanabilir. Eskiden karın orta hattına 15-20 cm lik kesilerden yapılan askı ameliyatları günümüzde göbek deliğinden giren kamera eşliğinde 5 mm’lik küçük girişlerden yapılabilmektedir

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yazın burun kanamasına dikkat!
» Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen gösterin
» Dünya süt günü: bir bardak dolusu sağlık
» Ramazan’da dişlerinizi daha uzun süre fırçalayın
» Türk halkı yeterince süt içmiyor
» Türkiye’nin ilk kanser ilacında, iki dev adım
» Vegan ve vejetaryenlere sperm uyarısı
» Ramazan’da en sık yapılan 7 yanlış!
» Avrupa Obezite Günü’nde duayenler buluştu
» Yaz aylarında cilt lekelerine dikkat!
» 10 Adımda Sağlıklı Ramazan önerileri
» Yeni bir gıda sistemi için reçete: daha az israf, dijitalleşme, gezegene sahip çıkma
» Sağlıklı sindirim için kayısı suyu için
» Göz, Böbrek Ve Kalp Düşmanı ‘Hipertansiyon’
» “Hemşiresiz Sağlık Hizmeti Düşünülemez”
» Yaklaşık üç kadından biri idrarını kaçırıyor
» Yapay zeka MR’ı işinden mi ediyor?
» Zayıflamamızı zihnimiz mi engelliyor?
» Sağlam çocuk yetiştirmenin formülü
» Otizmli çocukların annelerine verilecek en güzel hediye, çocuklarının geleceği…
» Kişinin engeline değil,yapabileceklerine odaklanmalıyız
» Türkiye Beslenme Rehberi
» Polikistik Over Sendromu Savaşçısı 10 Besin
» Göz yaralanmalarında yanlış müdahale körlüğe yol açıyor
» Yumurtalık Kanser riski genetik testle belirlenebiliyor