Kadının işgücüne katılım oranı neden düşük?

17 Mayıs 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, UNIQ İstanbul'da düzenlenen GYODER 16.Gayrimenkul Zirvesi’nde yaptığı konuşmada kadının işgücüne katılım oranının düşük olmasının kök nedeninin nesilden nesile aktarılan bilinç altımıza yerleşmiş toplumsal cinsiyet kodlamaları olduğunu söyledi ve sorunun çözümünün işe insan alırken liyakat ve yetkinliklerine göre karar almak olduğunu belirtti.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu(GKLP), sektörün çatı örgütü Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından 'Türkiye Gayrimenkul Sektörünün DNA'sı Mercek Altında' temasıyla, düzenlenen GYODER 16.Gayrimenkul Zirvesi’nde gayrimenkul sektöründe kadının yerini anlattı. UNIQ İstanbul'da düzenlenen Zirve’de "Kadın Kromozomu XX Sektörde Nerede?" başlıklı oturumda söz alan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu konuşmasına 16 yıldır düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi serisinde ilk kez kadına özel bir seans yer aldığına dikkat çekerek başladı.

Yaptığı sunumda Cumhuriyet döneminde kadının işgücüne katılımının yüzde 25 olduğunu günümüzde ise yüzde 26-33 aralığında seyrettiğini özetle değişen fazla bir şey olmadığı belirten GKLP Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, dünyadan ve ülkemizden çarpıcı rakamlar verdi. Av.Kollu, Dünya Ekonomik Forumu’ nun Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2017 Endeksi’ nde Türkiye’nin, 144 ülke arasında 131’ inci sırada yer aldığını söyledi ve 2017 TÜİK verilerine göre ülkemizde işgücüne katılmaya hazır kadın oranının 37.5 iken erkeklerde bu oranın yüzde 77.4 olduğunu belirtti.

‘Kadının işgücüne katılım oranı neden düşük?’

1988 yılında Lisans mezunu kadınların yüzde 82,5’u çalışırken, 2016 yılında bu oran yüzde 71,6’ya geriledi, 2007 yılında kadınların yüzde 18’i orta ve üst yönetici iken eğitim seviyeleri yükselmesine rağmen 10 yıl sonrasında bu oran 16,7’ e düştü” diyen GKLP Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, “Kadının işgücüne katılım oranı neden düşük?” sorusunun cevabına yönelik şunları söyledi; Aslında tüm dünya bu sorunun cevabını arıyor ve çok çeşitli araştırmalar yapılıyor. Elimizde bazı veriler, sebepler, faktörler var belirlenen ve genelde ekonomik ve sosyal faktör olmak üzere iki başlık üzerinde duruluyor. Kadın çalışanların kayıt dışı istihdam edilmeleri, düşük ücretle çalıştırılıyor olmaları, eğitim fırsatlarından yararlanamıyor olmaları onları biraz ligin dışına atıyor. Sosyal faktörlerde de yine kadına karşı tutum, evlilik, çocuk, göç ve camdan tavan gibi nedenler var” dedi.

‘Üst yönetim pozisyonlarında en az yüzde 30 kadın lider bulunan şirketlerin net karı; diğer şirketlere göre yüzde 6 oranında artış gösteriyor.’

Kadının işgücüne katılım oranının düşük olması ile ilgili bir kavram karmaşasının ortasında olduğumuzu düşünüyorum diyen GKLP Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, “Biz kadın ve erkek istihdamı dediğimizde gerçekten cinsiyetten mi yani XX kromozomundan mı bahsediyoruz; yoksa toplumda kadına yüklenen cinsiyet rolleri ile ilgili bir meselemiz mi var? Bu sadece bizde değil büyün dünyada böyle aslında. Bunu nasıl dengeleyebilirize bakmak lazım. Toplumsal cinsiyet kodlamaları nesilden nesile aktarılan, bilinç altımıza yerleşmiş kodlar. Bunun çözümü işe insan alırken liyakat ve yetkinliklerine göre karar almak. Ernst&Young’ın araştırmasına göre; üst yönetim pozisyonlarında en az yüzde 30 kadın lider bulunan şirketlerin net karı; diğer şirketlere göre yüzde 6 oranında artış gösteriyor” dedi.

‘Cam tavanı kırmayı başaran kadınlar aynı fedakarlıkları diğer kadınlar da yapsın düşüncesiyle bazen acımasız olabiliyorlar’

Sözlerine “Cam tavanları inşaa edenleri de konuşalım” şeklinde devam eden Av.Pınar Ersin Kollu, “Öyle bir tavan ki bu baktığınızda görmüyorsunuz. Ama tam onun seviyesine geldiğinizda kadın çalışansanız kafanızı çarpıyorsunuz. Kırabilirseniz biraz yaralanma pahasına ilerliyorsunuz, kıramıyorsanız ya duruyor ya da vazgeçerek eve dönüyorsunuz. Bu cam tavanı kim inşaa ediyor? Bir noktada çuvaldızı kendimize batıralım. Bu cam tavanı kırmayı başaran kadınlar aynı fedakarlıkları diğer kadınlar da yapsın düşüncesiyle bazan acımasız olabiliyorlar. Bu konuda sadece erkekler üzerinden politika geliştirmeyelim. Biz GKLP’de düzenlediğimiz mentorluk programında kadın yöneticilerimizi bu yönde bilgilendiriyoruz. Erkek yöneticiler ise toplumdaki cinsiyet roller kaynaklı herhalde kadınların başarısıyla ilgili güven sorunu yaşıyorlar.Daha çok kendi aralarında erkekler klübü oluşturuyorlar. Bunlar da bizim karar alınan masalara oturmamızı engelliyor, ligin dışına atıyor “dedi.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ilk kez yapılan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçlarına da değinen Kollu, Araştırmaya göre; gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlar 36 yaşında genç bir profile sahip, yüksek düzeyde eğitimli, üst düzey yönetim kademelerinde görev almaya hazırlar ve bunun için adalet ve tarafsızlık ilkesiyle yönetmeyi ve yönetilmeyi talep ediyorlar” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor
» Meslek Fabrikası Urla’da yeni mezunlar verdi
» Şirketler finansal verilerini müşteri verilerinden daha iyi koruyor!
» Kobiler bu desteklerden yararlansın
» Yabancı Kadın Girişimciler’den Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’ne ziyaret
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisinde enflasyon konusu ele alındı
» TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi gerçekleşti
» 27.Kalite Kongresi’nin Bu Yılki Teması: Sürdürülebilir ortak gelecek
» Tutkusunun Peşinden Gidenlerin Zirvesi Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti
» Ece Vahapoğlu Hepsiburada’nın Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Seferberliği’ne Katıldı
» INFLOW Ödülleri sahiplerini buldu
» BUİKAD Kadın girişimciliğini destekleyen Avrupa Birliği projelerinde yerini aldı
» Lüleburgazlılar, Kendi kentlerini kendileri tasarladılar
» Girişimcilerin Yeni Rotası: Lüleburgaz inovasyon merkezi
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisine enflasyon konusu ile devam ediliyor
» Dijital Topuklar’da “Hepimizin Elinde” Çağrısı
» Programa başvur, girişimcilik hayalin değil, hayatın olsun!
» P&G Türkiye ve Kafkasya’nın yeni İnsan Kaynakları Direktörü Berna Yener Aksu oldu
» Ceolar gücünü kaşlarından alıyor
» EGİAD’da Değişim Zamanı
» Arya ve silikon vadisi’nden 400 milyon dolarlık sektöre oratk ilgi
» İş Dünyası PERYÖN Kongre’de. Peki, 1 – 2 Kasım’da Siz Neredesiniz?
» TÜSİAD Dijital teknolojiler ve ekonomik büyüme raporunu tanıttı
» Dünyanın en iyi 25 şirketi açıklandı