Kadın dostu ISS, en güçlü İK liderleri arasında

21 Kasım 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

 

39.624 çalışanıyla Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan şirketlerinden ISS, “Kadın Dostu Şirketler” ve “En Güçlü İK Liderleri” listelerindeki yükselişini 2018 yılında da sürdürdü. Sırasıyla 3. ve 7. sıralarda yer alan ISS, 2019 yılındaki yüzde 18 büyüme hedefine ulaşarak yeni başarılara imza atmayı hedefliyor.

ISS Türkiye, 2013 yılından bu yana hazırlanan “Kadın Dostu Şirketler” listesinde Koç Holding, Fiba Holding gibi ülkenin en büyük şirketlerinin ardından 3. sırada yer alırken, dördüncü kez düzenlenen “En Güçlü İK Liderleri” listesinde de Koç Holding, Anadolu Grubu, Sabancı Holding, Yıldız Holding gibi Türkiye devlerinin ardından 7. sıraya yerleşti. ISS Türkiye elde ettiği bu başarılarla kadın dostu şirket kimliğini bir kez daha teyit ettirdiği gibi kurumsal yapının en önemli unsuru olarak kabul edilen İK konusundaki yetkinliğini de kanıtlamış oldu.

EN BÜYÜK KAYNAK “İNSAN”

ISS Türkiye en güçlü İK liderlerinden biri olma başarısını, küresel şirket ISS Group’un “insani dokunuş” ilkesini insan kaynakları alanında titizlikle uygulaması sayesinde elde etti. 39.624 çalışanıyla Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan firmaları arasında bulunan ISS Türkiye, bu yıldan itibaren tüm işe alım ilanlarında kullandığı “Seviyorsan Gel” sloganıyla yeni nesillere hitap etme hedefine başarıyla ulaştı. Beş grup şirketine yaklaşık 100.000 iş başvurusu yapılan ISS Türkiye’nin 86 kişiden oluşan İnsan ve Kültür Departmanı her iş başvurusunu titizlikle inceleyip mutlaka yanıt veriyor.

Yaklaşık 40 bin çalışandan 3.348’inin “beyaz yaka” konumunda bulunduğu şirkette yeni yöneticilerin çalışanlar içerisinden seçilmesine özen gösteriliyor. Bu yöntemle hem çalışanların güven ve sadakatlerinin artması hem de yetenekli ve dinamik çalışanların kariyer planlarında ISS’e ilk sırada yer vermesi sağlanıyor.

KADIN DOSTU ISS

ISS Türkiye, ISS Group ülkeleri içerisinde Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri’ni (WEPs) ilk imzalayan şirket olarak kadın dostu yönetim politikalarını da taviz vermeden sürdürüyor. 2016 yılında 11.983 olan kadın çalışan sayısını 2017 yılında 13.555’e yükselten şirket, kadın yönetici sayısını da 692’den 871’e çıkardı.

Şirket çalışanlarından oluşan “Kadının Güçlenmesi Komitesi”ni kuran ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışanlarına yönelik eğitimler veren ISS Türkiye, iş başvuru formları ile iş ilanlarında “medeni durum” ve “cinsiyet” bilgisi talep eden soruları kaldırarak önemli bir adım daha atmıştı.

Meme kanseriyle mücadele konusunda bilinçlendirme amaçlı eğitimlerle tüm çalışanlara erişen İnsan ve Kültür Departmanı, KETEM’lerle iş birliği yaparak kadın çalışanlarını meme taramasına yönlendirmişti. Departman bu alandaki çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl ZER Grubu tarafından verilen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ödülünün de sahibi olmuştu.

YENİ PROJELER

İnsan ve Kültür Departmanı devreye aldığı yeni projelerle kadın dostu olmayı sürdürüyor. Kadın çalışanlar “İşte Sıra Sende” projesiyle “Aşçı-Aşçıbaşı” eğitimlerinden yararlanabildiği gibi kadın istihdamı bulunmayan “Yüksekte Çalışma”, “Makineci” ve “Camcı” gibi işler için de yetiştiriliyor.

Departman, okuma yazma bilmeyen kadın saha çalışanları için Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri eşliğinde “Kardelenler” projesini de hayata geçirdi. Mutfakta görev alan kadın çalışanların Millî Eğitim Bakanlığı onaylı hızlandırılmış programlı kurslar ile bir ay gibi kısa bir sürede okuma yazma öğrenmeleri ve yine MEB onaylı diploma almaları sağlandı.

Öte yandan ISS ofislerindeki emzirme odalarının tümünün yenilenmesi ve anneler ile anne adaylarına yönelik olarak pozisyon bazlı “esnek çalışma” uygulamasının yaygınlaştırılması ilgi çeken projeler arasındaki yerini almış durumda. ISS Türkiye işe alım başvuruları değerlendirme aşamasında tüm şartların eşit olması durumunda kadınlara öncelik tanımasıyla da gönülleri fethediyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 2019’da, her yönetim kuruluna en az iki kadın üye vermek için çalışacak
» Fark Yaratan Kadınlar Ödülleri 2018 Dağıtıldı
» Kadın girişimci sayısı yüzde 78 arttı
» 4. Ofisten mutfağa şirketler arası yemek yarışması başlıyor!...
» , Sema Güral Sürmeli: ’Ya ilk ya en iyi olanı yapacaksın’
» “Bir Gün CEO” programı Türkiye’deki ikinci yılında güçlenerek devam ediyor
» Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı
» Institut du Bosphore siyaset, ekonomi ve kültür aktörlerini İstanbul’da buluşturdu
» El Elden Ele çarşısı açılıyor
» Tekfen Holding’e “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu”Ödülü
» Türkiye’nin İlham Veren Girişimci Kadınları ödüllerini aldı
» 140 ülke arasında 61. sıradayız
» Girişimcilikte Önce Kadın
» Marka konferansı’nın 19’uncu yılında zeka ve duygu dolu konferans deneyimi
» Geleceğin İK’sı nasıl olacak?
» Türkiye’nin“Transkriptli Başarı Sertifikası” ilk satış Akademisi başladı
» TÜSİAD’dan Avrupa Birliği Girişimleri
» TÜSİAD Parkur Heyeti Ankara’yı ziyaret etti
» BUİKAD Akadem Ömür Akkor’u ağırladı
» GoDaddy, Kobi Sohbetlerinde “Neden e-ticaret?” diye sordu
» TOBB Muğla Kadın Girişimciler çocuk istismarına dikkat çektiler
» Yönetim kurullarında kadın sayısının artışına ihtiyaç var…
» KALDER-27. Kalite Kongresinin Bu Yılki Konuğu Ünlü Aktör Halit Ergenç 0ldu
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor