İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Palyaçolar

30 Kasım 2018 Cuma 17:00
12
14
16
18

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 4 Aralık 2018 Salı günü saat 20.00’da sunacağı Cavalleria Rusticana operasındaki Turiddu rolünü konuk Rumen tenor Razvan Sararu, I Pagliacci operasındaki Nedda rolünü konuk Rumen soprano Nicoleta Ardelean üstlenecek.

İzmirDevlet Opera ve Balesi’nin 23 Ekim 2018’de prömiyerini gerçekleştirdiği Pietro Mascagni’nin Cavalleria Rusticana ve Ruggero Leoncavallo’nun Palyaçolar adlı birer perdelik operaları Elhamra Sahnesinde sunulmakta.    

İtalya’nın gerçekçi yazarlarından Giovanni Verga’nın aynı adı taşıyan öyküsü üzerine yazılmış olan Cavalleria Rusticana’nın librettosu Giovanni Targioni-Tozzetti ve Guido Menasci’ye ait. Palyaçolar’ın librettosu ise eserin bestecisi Ruggero Leoncavallo tarafından yazılmıştır. 4 Aralık’taki temsilde orkestra şefliğini Vladimir Lungu üstleniyor. Haldun Özörten’in rejisi ile sahnelenmekte olan eserlerin dekor tasarımlarını Tayfun Çebi, kostüm tasarımlarını Gülay Korkut Dinç hazırladı. Koro şefliğini konuk Alman şef Hans Joachim Gallus’un üstlendiği eserlerin, ışık tasarımlarını Müfit Özbek, koreografiyi de Serhat Nüfusçu hazırladı.     

Cavalleria Rusticana, dünya prömiyerinin ardından tarihte eşine az rastlanır bir hızla dünya opera sahnelerine yayılmıştır. 19. yüzyıl İtalya’sında namus ve ihanet kavramlarını ustalıkla işlemiş olması ve müziğindeki ezgi zenginliği eseri günümüzde dahi operaevlerinin en vazgeçilmezleri arasına sokmuştur. Cavalleria Rusticana’nın 4 Aralık’taki temsilinde solo rolleri; Burçin Savigne, Razvan Sararu, Nazlı Alptekin, Volkan Şen ve Evrim Keskin Özülgen paylaşıyorlar. Eserin konusu şöyle: Mamma Lucia kasabanın içkievini işletmektedir. Oğlu Turiddu askere gidip dönmüş, Santuzza ile nişanlanmıştır. Turiddu’nun eski sevgilisi Lola da o askerdeyken Alfio ile evlenmiştir. Turiddu’nun Santuzza ile nişanlanmasını içine sindiremeyen Lola, Turiddu’yu yeniden baştan çıkarmayı başarır. Evli bir kadın kocasına ihanet etmektedir; namusun temizlenmesi geleneklere göre ölümle olacaktır…

Palyaçolar, Cavalleria Rusticana’nın elde ettiği başarıdan etkilenilerek iki yıl sonra yazılmıştır. Bu eserde de namus ve intikam işlenmiştir; öykü yine Sicilya’da geçmektedir; gerçek bir cinayet öyküsünden alınmıştır. 4 Aralık temsilinin solistleri şunlar: Nicoleta Aradelean, Aydın Uştuk, Murat Duyan, Nejad Beğde ve Tankut Eşber. Palyaçolar’ın konusu da şöyle: Gezginci bir tiyatro topluluğu, yortu gününde köy meydanında bir gösteriye hazırlanmaktadır. Topluluğun oyuncuları, Canio ve eşi Nedda, Tonio ve Beppe’dir. Tonio, Canio’nun eşi Nedda’ya ilgi duymaktadır; Nedda’yı yalnız buldukça aşkına karşılık arar. Nedda’dan karşılık alamayınca da onun eşine rağmen bir başkasını sevdiğinden şüphelenmektedir… Tonio haklıdır; Nedda Silvio ile aşk yaşamaktadır. Tonio, bu aşkı Canio’ya kanıtlayacak; gösteri, iki cinayetle sonlanacaktır.  

Razvan Sararu, tenor

9 Ağustos 1983 yılında Romanya’nın Galati şehrinde dünyaya gelen tenor Razvan Sararu, Bükreş’teki National University of Music kurumunda eğitim aldı. Virginia Zeani, Grace Bumbry, Raina Kabaivanska ve Tom Krause ile Masterclass çalışmalarında bulundu. Romanya’daki National Opera House of Constanta’da 2007 yılından beri solist olarak çalışmaktadır. Ayrıca Gewandhaus Leipzig, Salzburger Festspielhaus, Munchener Philharmonic, Tokyo Opera Philharmonic, Graz Philharmonic, Basel Philharmonic, Bremen Philharmonic, Zurich Tonhalle, Berliner Symphoniker, Opera na Zamku Szczecin, Sylesian Phylarmonic Orchestra, Deutsches Filmorkester Babelsberg, Neue Ruhr Kammerphylarmonie Koln, National Radio Orchestra Bucharest, Filarmonica  “George Enescu” Bucharest gibi önemli kuruluşlarla konserler gerçekleştirmiş; başta Mareck Tracz, Francesco Di Mauro, Tiberiu Soare, Pier-Alberto Cataneo, Edgar Hykel, Horia Andreescu ,Ilarion Ionescu Galati olmak üzere ünlü şeflerle çalışmıştır. Brüksel’de uluslararası çapta düzenlenen “Reine

Elisabeth” yarışmasında 2004’te yarı finalist olmuştur. 2003’te, Romanya’da gerçekleştirilmiş olan “Ionel Perlea” The National Lieder Competition’da ve 2002’de “Paul Constantinescu” The National Voice Competition’da birincilik almıştır.  G.Verdi’nin Un Ballo in maschera, Nabucco, La Traviata, Aida, Il Trovatore; G. Bizet’in Carmen, Don Josè; C. Gounod’nun Faust; G. Puccini’nin Tosca, Madama Butterfly, La Bohèmeve P. Mascagni’nin Cavalleria Rusticana eserlerinde sahne almıştır.

Nicoleta Ardelean, soprano

Satu Mare’de doğan soprano Nicoleta Ardelean, Cluj Napoca’daki “G. Dima” Müzik Akademisi’nde eğitim alarak 1997’de Müzik Pedogojisi Fakültesi’nden ve 1999’da Vokal İnterpretasyonFakültesi’nden mezun oldu. 2000 yılı sonunda ise Vokal İnterpretasyon’danyüksek lisans derecesini tamamladı. Timişoara’da 1999 yılında gerçekleştirilmiş olan Sabin Drăgoi Ulusal Vokal İnterpretasyon Yarışması’nda Büyük Ödül’e layık görüldü ve aynı yıl Brăila’da gerçekleştirilen Hariclea Darclee Uluslararası Kanto Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. 2000 senesinde Cluj Napoca’da yapılan Nicolae Bretan Uluslararası Vokal İnterpretasyon Yarışması’nda N. Bretan ödülünü kazanmasının yanı sıra İspanya’nın Bilbao şehrinde yapılan Kanto Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. 2001’de Strasbourg Operası’nda “Carmen” operasından Micaela rolü performansıyla Avrupa Parlamentosu’na bağlı European Culture Foundation tarafından Sanatsal Yetenek ödülüne layık görüldü. Marsilya Operası’nda “La Boheme”den Mimi; Toulouse Operası’nda “I Pagliacci”den Nedda rolleriyle sahne aldı. 2001’de Nicoleta Ardelean ilk kez Almanya’da Berlin Senfoni Orkestrası ile Yeni Yıl Konseri programıyla sahneye çıktı.

Kariyerini “Orpheus ve Eurydice”, “Don Giovanni”, “Le Nozze di Figaro”, “Tancredi”, “La Traviata”, “Rigoletto”, “Lucia di Lammermoor” gibi dünya çapında sahnelenen operalarda roller üstlenerek devam ettirdi. Fransa, Kanada, Finlandiya, İsviçre, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde sahne aldı.

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ‘Duvarları Olmayan Müze’
» Haydi gençler, film çekiyoruz!
» Conrad İstanbul Bosphorus’tan “Fındıkkıran” Geçti
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini