İSÜ, ünlü mimar Han Tümertekin’i ağırladı

05 Nisan 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

İstinye Üniversitesi (İSÜ), birçok uluslararası proje ve ödülün sahibi, dünyaca ünlü mimar Han Tümertekin’i, Topkapı kampusunda öğrencileriyle buluşturdu. Tümertekin, ‘’Basitliğin Karmaşıklığı’’ adlı söyleşisinde, en basit örnekten, kullanılan devasa binalara kadar, bir tasarımda en çok etkilendiği noktanın “hakikat” olduğunu vurgulayarak; basit olanı uygulayarak doğruya ulaşmanın zorluğuna dikkat çekti.

İstinye Üniversitesi (İSÜ), gelenekselleştirmeyi planladığı ‘’Mimari Sohbetler’’ etkinliği kapsamında, ünlü mimar Han Tümertekin’i Topkapı kampusunda ağırladı.

Asıl zor olan, basiti uygulayarak doğaya ulaşmaktır

İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen, ‘’Basitliğin Karmaşıklığı’’ adlı söyleşisine, işlevsel tasarım kavramını genel hatlarıyla anlatarak başlayan Tümertekin, en basit örnekten, kullanılan devasa binalara kadar, bir tasarımda en çok etkilendiği noktanın “hakikat”olduğunu vurgulayarak; basit olanı uygulayarak doğruya ulaşmanın zorluğuna dikkat çekti.

Tasarladığı ve içinde bulunduğu mimari projeler üzerinden, kullandığı teknikleri ve mimari düşünce yapısını da öğrencilerle paylaşan Tümertekin, tasarım ve uygulama süreçlerindeki bütünlüğün projeler üzerindeki etkilerini ayrıntılarıyla anlattı.

Yaratıcılığın temeli, doğru diyalogdur

Söyleşisinin sonunda, yaratıcılık sürecinde doğru diyalog kurmanın önemine dikkat çeken Tümertekin; “Mimari proje tasarımında; doğru soru sorulmadan, doğru cevap verilemez. İşverenin mimardan istediği ve bu bağlamda sürecin nasıl işleyeceği doğru kavranmalı.” dedi.

Birbirinden başarılı ve ünlü yerli, yabancı mimarları konuk edeceğiz

Gelenekselleştirilmesi hedeflenen etkinlik ve üniversitenin Mimarlık bölümündeki çalışmalar hakkında bilgiler veren İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya; İstinyeli genç mimar adaylarının, başarılı ve ünlü mimarlarla tanışmasını, kısa bir süreliğine de olsa onlarla söyleşmelerini, bilgi alışverişinde bulunmalarını çok değerli bulduğunu vurgulayarak; “Bu söyleşileri geleneksel hale getireceğiz, birbirinden ünlü yerli ve yabancı mimarları İstinyeli gençlerle buluşturacağız. Bunun heyecanını şimdiden yaşıyoruz.” dedi.

İstinye Üniversitesi’nin mimarlık konusundaki eğitim yaklaşımını da özetleyen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Özgün ve çağdaş mimari tasarım ve uygulamaları gerçekleştirebilmek için gerekli yapı ve yapım teknolojisi bilgi ve becerisine sahip, bu imkânları doğru kullanabilen, mimarlığın aynı zamanda bir sanat dalı olduğu gerçeğinin bilincinde olan mimarlar yetiştirmek temel hedefimiz. Ayrıca, mimarî mirastan yararlanırken, kültürel ve geleneksel değerlere sahip çıkan, onlara saygı gösteren;toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretirken, ülke gerçekleriyle konuya yaklaşan; mimarlığın kamu yararı olduğu ve kültürel ve doğal değerleri koruyarak sürdürülmesi gerektiği bilincini topluma kazandıracak; mimarlık alanında, eğitime, bilime, teknolojiye, sanata ve çevreye katkıda bulunmak üzere, özgün ve yenilikçi bilimsel ve teknik bilgi üretebilecek bir mimarlık anlayışı temel felsefemizdir.”

 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Maceracı kadınlardan oluşan keşif ekibi Kuzey Kutbu’na ulaştı
» Büşra Sanay “Kardeşini Doğurmak”
» Propolis hakkında merak edilenler
» Türk Hokeyinin Amazonları rakiplerini sahadan silip süpürüyor
» Türkiye’nın küçük ressamları hayvan dostlarımızı resmettiler
» Teoman, yeni kitabı “Fasa Fiso”
» Alkol bağımlılığında psikolojik destek çok önemli
» Meryem Bozkurt Sıtkı İstihdamdaki bariyerleri kaldırıyor!
» Gastronomi camiasının merakla beklediği “IV. Ulusal Aşçılık Kampı” kamp ateşi yakılarak başladı
» Mucize Sensin
» Mevsiminde sebze meyve ile daha lezzetli daha sağlıklı sofralar
» 5 kıtadan 150 bin ziyaretçi EVTEKS’te ağırlanıyor
» Bitkisel proteinler yaşam süresini uzatıyor mu?
» THF Başkanı Sadık Karakan Türkiye’de hokey hızla gelişiyor takımlarımız Avrupa’da yarışıyor
» Polisgücü Kadın Hokey Takımı namağlup unvanla Liderlik koltuğunda
» Kadıköy’de 23 Nisan karnaval gibi kutlandı
» Çocuklar, 23 Nisan Coşkusunu Evrim Akın ile Yaşadı
» ‘‘Foça, 2. Uluslararası Çocuk Şenliği’’
» Spring Party
» Doğaya koştular
» Polisgücü Kadın Hokey Takımı fırtına gibi
» İlknur Kara’dan Nostaljik 23 Nisan!
» Çocuklar 23 Nisan’ı Eğlenerek Kutluyorlar
» 23 Nisan çocukları dev Türk Bayrağı için kolları sıvadı
» Çocuklar çamura dokunsun