İstanbul’un efsanevi kedilerinin artık bir dükkanı var

18 Nisan 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

2011den bugüne sosyal medyada paylaştığı mikro hikayelerle 90,000 kişilik bir hayvansever topluluğuna dönüşen İstanbul Kedileri (Cats of IstanbulR), bugüne kadar dönemsel olarak ve kurum işbirlikleriyle yürüttüğü hayvan koruma faaliyetlerini daha sürekli, sürdürülebilir ve yaygın kılmak için bir e-dükkan açtığını duyurdu.
İstanbul denilince akla artık sadece Boğaz, simit & çay veya ada vapuru gelmiyor. Çekici hal ve tavırlarıyla sokakta illa ki ilginizi üzerlerine çeken, çekemedikleri durumda gelip bizzat talep eden; cilveli, oyuncu ve muzip İstanbul Kedileri de bu şehrin marka olmuş değerlerinden. 
İstanbul'un bu rengarenk sevimli sakinlerine, geliştirdiği çeşitli hayvan koruma projeleri ile sahip çıkmaya çalışlan, onların günlük hikayelerini sosyal medya hesapları ve websitesi üzerinden hayvanseverlerle buluşturan İstanbul Kedileri, 2011 senesinde medyada geniş yer kaplayan hayvanlara karşı zulüm haberlerine bir tepki olarak ortaya çıktı.  
Projenin kurucusu ve yöneticisi Rana Babaç Çelebi, ilk önce kendi sosyal medya hesabında, daha sonra yarattığı Cats of Istanbul ve Pups of Istanbul sayfalarında paylaştığı durumsal mini-hikayelerle özdeşleşen kedi ve köpek resimleri ile hayvan sevgisini popülerleştirerek; toplumun hayvanlara karşı olan davranışlarını iyileştirmeyi amaçlıyordu.
Zaman içerisinde projenin sosyal medyada 100,000’e yakın kişinin takip ettiği bir topluluğa dönüşmesiyle kurumsal işbirlikleri ne başlayan İstanbul Kedileri projesi daha uzun soluklu farkındalık kampanyaları, barınak projeleri ve bilinçlendirme eğitimleri organize etmeye başlaydı. Bu ay açılan İstanbul Kedileri pati dostu e-dükkanı ile bu projeleri yaygınlaştırmayı hedefleyen projenin kurucusu ve koordinatörü Rana Babaç Çelebi şöyle konuştu:
“İstanbul Kedileri son yedi senede çok büyük yol kat etti. Hem hayvansever topluluğumuz Türkiye genelinde 100,000 kişiye ulaştı, hem de çeşitli projelerimizle gerek ulusal gerekse uluslarası medyada - Wall Street Journal ve the Economist dahil -  sıkça gündeme gelir olduk. Geriye dönüp yaptığımız eğitimlere, farkındalık kampanyalarına ve barınak projelerine baktığımda, bugüne kadar hep ‘keşke daha çok vaktim olsa, daha fazlasını yapabilsem’ dedim. Bugün açtığımız pati dostu e-dükkan ile artık İstanbul Kedileri projesini, benim veya bir kurumun maddi manevi imkanlarından bağımsız kendi ayakları üzerinde duran, kendi zamanını ve projelerini yaratıp yürüten bir organizasyona dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu şekilde faaliyetlerimizi sürekli ve sürdürülebilir kılarak hem hayvanlarla ilgili farkındalık çalışmalarımızın etkisini artırmak, hem de ihtiyaç sahibi daha çok hayvana ulaşmak istiyoruz. Bu süreçte İstanbul Kedileri ailesinin de her zaman olduğu gibi yanımızda olacağından hiç şüphem yok.
Her yaştan herkesin her yerde kullanabileceği, iki farklı yavru kedi figürü ile bezeli termos bardak ve deftere ek olarak Rana Babaç Çelebi tarafından çizilen dört farklı İstanbul Kedileri kartpostalından oluşan bir koleksiyon ile açılan pati dostu e-dükkanın gelirlerin bir kısmından oluşturulacak havuz ile üç aylık periyotlarda barınaklara gıda ve ilaç yardımı götürülecek.  Ayrıca, #SevdiğineGönder kampanyasıyla site üzerinden gönderilen her kart postal için İstanbul Kedileri tarafından barınaklara bir adet yaş mama bağışlanacak. Yardım dönemlerinde yayınlanacak pati bülten ile o güne kadar yapılan yardımlar ve  projeye destek veren hayvanseverlerin isimleri İstanbul Kedileri ailesi ile websitesi üzerinden paylaşılacak.

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ahmet Mümtaz Taylan : “İnternet, Televizyonu yenebilir”
» Ara Güler’in 70 yıllık arşivi Doğuş Grubu desteğiyle dünyaya açılıyor
» Pour La Bonte, Tohum Otizm Vakfı öğrencileri ile birlikte “Farkında mısınız?” diyor!
» Bu bayram iyiliğin tam zamanı
» Ustalarbilir
» İnternet üzerinden ödemeye alıştık
» İstanbul’da Bir Karadeniz şöleni!
» Trafikte “çevrimiçi” olmayın
» Sokaktan körfeze
» Avcılar Belediyesi gençlik merkezinde rekor başarı
» Dua Lipa, ‘Regnum Live in Concert’ kapsamında Türkiye’deki ilk konserini verdi
» Melek Romee Strijd ve Negin Mirsalehi bir araya gelirse…
» Bayram tatilini iş fırsatına çevirin
» İstanbul Coffee Festival Ana Sponsoru Axess oldu
» ‘KiteMercedes by Bilge Öztürk’ Muğla Akyaka’da Kiteboard tutkunlarını ağırlıyor
» Akbank ve KAÇUV bayram öncesinde çocukları sevindirdi
» Genç Mor Sertifika Programı öğretmen adaylarıyla buluştu
» Urla’da 2600 yıllık gelenek “Bağbozumu Coşkusu”
» Belçika’da doğdular, İzmirli olacaklar
» Golf dünyası Limak Bodrum Golf Cup’ta buluştu
» ‘Plajların Yıldızı’ Özge Ulusoy seçildi
» Aydın Doğan Vakfı, Başarılı Kızları Datça’da buluşturuyor
» İzmir müziğine tarihi yolculuk
» Mersin’de 3. İncir Şöleni
» Şehrin Ateşi’ne yoğun ilgi