İğne Oyası Festivali Coşkuyla kutlandı

04 Ağustos 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Çamlıyayla Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası Festivali” Çamlıyayla’da coşkuyla kutlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan 1200 rakımlı Çamlıyayla ilçesinde bu yıl 4. kez düzenlenen İğne Oyası Festivali’nde birbirinden renkli ve güzel iğne oyaları sergilendi. Stantlarda yer alan el emeği göz nuru iğne oyaları ve çeşitli ürünler çevre il ve ilçelerden gelen halk tarafından beğeni topladı.

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören festivale Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekilimiz Baki Şimşek, MHP Mersin Milletvekili ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, Tarsus Belediyesi Başkan Vekili Rıdvan Aksoy, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Çamlıyayla İlçe Başkanı Ali Rıza Genç’in yanı sıra mahalle muhtarları ve diğer siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Festivalde konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Çamlıyayla’nın çok özel bir yayla olduğunu ve Çamlıyaylalı kadınların el emekleriyle adını duyurduğunu ifade ederek, “Çamlıyayla özel bir yer. Türkiye’nin en güzel ve özel yaylalarından bir tanesi. Dağlarıyla dereleriyle ürettiği ürünlerle çok özel bir yer. Bu özelliği de taçlandıran Çamlıyaylalı hanımefendiler. Kadınlarımız el emeği göz nuru çalışmalarıyla, harikalar yaratıyor ve Çamlıyayla’yı çok güzel bir şekilde temsil ediyorlar. Çamlıyayla’yı bu şekilde iğne oyalarıyla tanıtmalarından dolayı emek veren tüm kadınlarımızı tek tek kutluyorum” dedi.

Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı ise yaptığı konuşmada, festivalin Çamlıyayla’nın tanıtımında çok önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti.

Kadınların el emeği ve göz nuruyla yaptıkları iğne oyası ürünlerinin her geçen yıl daha da ilgi gördüğünü aktaran Tepebağlı, düzenlenen fuarlar ve tanıtım günlerinde açtıkları stantların da yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Çamlıyayla Atilla Yılmaz ile şahlandı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Çamlıyayla İğne Oyası Festivali’nde sürpriz sanatçı olarak sahne alan Atilla Yılmaz vatandaşları şaha kaldırdı. Türk Dünyası sanatçıları Gülcemal Almanbetova, Gülbarçın Mizamova ve Ümütay Abdışova ayrı bir renk kattı. Festivalde ayrıca Mersin Büyükşehir Halk Oyunları Topluluğu ve Kent Orkestrası da sahne alırken, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü’nün yöresel kıyafetler defilesi büyük beğeni topladı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» AVM’ler için performansı artırmanın tam zamanı
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru
» Dijital çağ kadınların dönemi olacak
» Prima ve El Bebek Gül Bebek Derneği Prematüre Farkındalığı için koştu
» Alkışlar "Sensin Atatürk" için
» Karşıyaka’nın Bilge Çınarları sezonu açtı
» Atatürk’ün Çocukları Yeni Çocuk Başkanını seçti
» Ata’ya özlemlerini yazarak dile getirdiler
» Sektörün en etkili en yaratıcı işleri Felislendi
» Brand Week Istanbul’da sınırları aşan kadınlar konuşuldu
» Binlerce öğrenci Ata’sı için koştu
» Başkan Sibel Uyar Madrid’te Urla’yı anlattı
» Nazan Moroğlu: Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü saygıyla anıyoruz
» Brand Week Istanbul “Sınır Tanımayan Fikirler”
» Türkiye küçük balerinleri ayakta alkışladı
» Tülin Şahin Kızılay için koşuyor
» Foça’da ‘Cumhuriyet Kadını’ paneli
» Karşıyakalı çocuklardan Ata’ya 500 metrelik mektup!