H&M Vakfı ve UNICEF yardıma muhtaç çocuklar için yeni bir işbirliği yapıyor

29 Kasım 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

H&M Vakfı ve UNICEF başta engelli çocuklar olmak üzere yardıma muhtaç çocuklar için yeni bir işbirliği yapacağını duyurdu. Program 3.7 milyon dolar değerinde ve önümüzdeki üç yıl boyunca erken çocuk gelişimi konusunda 9,000’den fazla çocuğa ve ailelerine ulaşmayı hedefliyor.

Erken yaşlarda sevgi, iyi beslenme, koruma, oyun ve şarkı söylemek gibi aktiviteler ilerleyen yaşlarda sağlıklı beyin gelişimi için çok büyük önem teşkil ediyor. Ne yazık ki dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuk özellikle de engelli olanlar bu kritik bakımlardan faydalanamıyor ve güvenli olmayan ortamlarda büyümek zorunda kalıyor.

“Küçük çocuklar beyinleri ve vücutları şiddet ve kirlilikten korunduğunda, oyunlar ile, sevgiyle, erken dönem öğrenme aktiviteleriyle yetiştirildiklerinde ve düzgün beslenebildiklerinde gelişimlerini tamamlama, etkin öğrenme kabiliyeti kazanma, topluma ve ekonomiye katkıda bulunan bireylere dönüşme şansları var’’ diyor UNICEF Erken Çocuk Gelişimi Direktörü Pia Britto. ‘‘UNICEF, H&M Vakfı’na küçük çocuklara özellikle de engelli çocuklara hayat boyu destek sağlayacak bağlılığı ve desteği gösterdiği için minnettarız.’’

Proje, Bulgaristan, Peru ve Uganda’da bulunan UNICEF erken çocuk gelişimi programlarını geliştirmeyi, daha ulaşılabilir kılmayı ve özellikle engelli çocukların özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale getirmeyi hedefliyor. Yaklaşık 20,000 bakım sorumlusu ve aile üyesine ulaşılarak çocuklara doğru beslenme, zihinsel gelişim ve koruma sağlayabilmeleri için destek verilecek.

“UNICEF ile yeni ortaklığımız sayesinde binlerce engelli küçük çocuğun hayatını değiştirmeyi umuyoruz. Bu inisiyatifin çocukların erken dönem gelişimine yatırım yapmak için özel sektöre de ilham olacağını umuyoruz – çocukların tam anlamıyla sağlıklı, mutlu olmalarına yardımcı olmak, öğrenme becerilerini geliştirmek için.’’ diyor H&M Vakfı Global Direktör Diana Amini.

UNICEF’in erken dönem çocuk gelişimi programına yapılan yardım bebeklerin ve küçük çocukların engelliliklerini ve gelişim gecikmelerini daha iyi ölçebilecek ve kişiye özel eken dönem gelişim desteği almalarını sağlayacak. Daha kapsamlı bir koruma sistemi engelli küçük çocukların ilerleyen zamanlarda maruz kalacakları ayrımcılığı azaltacak.

Engelli küçük çocukların optimum gelişimlerini gerçekleştirebilmelerini sağlamak uzun vadede, sonradan özel eğitim için gerekecek yüksek maliyetlerden kaçınmayı ve işsizliği azaltmayı sağlıyor. Bu yeni girişim 2014 yılından beri erken dönem çocuk gelişimi için işbirliği içinde olan H&M Vakfı ve UNICEF’in yeni projesi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Çocuklarda boyun eğrilikleri neden olur?
» ‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’ temkinli yaklaşın
» Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
» Diyabetiniz varsa çıplak ayakla dolaşmayın
» Gençlere göre obezite başarı hissini azaltıp mutsuz ediyor
» Dondurma porsiyonlarına dikkat!
» Dikkat! Güneş kremlerinizi çocuklarınıza sürmeyin
» Hamilelikte balık tüketimine dikkat!
» Mide küçültme ameliyatını kimler yaptırabilir?
» Alzheimer’dan korunmak için öneriler
» Bir Vitaminin Ötesinde: D Vitamini
» Dilek Yılmaz Çiftdoğan: “Gereksiz antibiyotik kullanımı açısından dünya listelerinde ön sıralardayız.”
» Balın şifasından faydalanabilmek için ham hali tüketilmeli!
» Çürükleri engeller, ağız kanseri riskini azalttır
» En pratik ekmeğin formülü Inventis Esmer Rustik’te!
» Kemik ilavesine gerek kalmıyor
» Yaz aylarında sağlığı korumak için ipuçları
» Düzenli süt tüketimi hipertansiyonu dengeliyor
» Teşekkürler Doktorum
» Kan bağışları yüzde 7 arttı
» Nükleoplasti ile bel ve boyun fıtıklarına ameliyatsız çözüm
» Sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat
» Denizden çıktıktan sonra kulaklarınızı ıslak bırakmayınız!
» Cildimizi korumanın yolları
» Bu öğlen ne yemeli?