H&M Vakfı ve UNICEF yardıma muhtaç çocuklar için yeni bir işbirliği yapıyor

29 Kasım 2017 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

H&M Vakfı ve UNICEF başta engelli çocuklar olmak üzere yardıma muhtaç çocuklar için yeni bir işbirliği yapacağını duyurdu. Program 3.7 milyon dolar değerinde ve önümüzdeki üç yıl boyunca erken çocuk gelişimi konusunda 9,000’den fazla çocuğa ve ailelerine ulaşmayı hedefliyor.

Erken yaşlarda sevgi, iyi beslenme, koruma, oyun ve şarkı söylemek gibi aktiviteler ilerleyen yaşlarda sağlıklı beyin gelişimi için çok büyük önem teşkil ediyor. Ne yazık ki dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuk özellikle de engelli olanlar bu kritik bakımlardan faydalanamıyor ve güvenli olmayan ortamlarda büyümek zorunda kalıyor.

“Küçük çocuklar beyinleri ve vücutları şiddet ve kirlilikten korunduğunda, oyunlar ile, sevgiyle, erken dönem öğrenme aktiviteleriyle yetiştirildiklerinde ve düzgün beslenebildiklerinde gelişimlerini tamamlama, etkin öğrenme kabiliyeti kazanma, topluma ve ekonomiye katkıda bulunan bireylere dönüşme şansları var’’ diyor UNICEF Erken Çocuk Gelişimi Direktörü Pia Britto. ‘‘UNICEF, H&M Vakfı’na küçük çocuklara özellikle de engelli çocuklara hayat boyu destek sağlayacak bağlılığı ve desteği gösterdiği için minnettarız.’’

Proje, Bulgaristan, Peru ve Uganda’da bulunan UNICEF erken çocuk gelişimi programlarını geliştirmeyi, daha ulaşılabilir kılmayı ve özellikle engelli çocukların özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale getirmeyi hedefliyor. Yaklaşık 20,000 bakım sorumlusu ve aile üyesine ulaşılarak çocuklara doğru beslenme, zihinsel gelişim ve koruma sağlayabilmeleri için destek verilecek.

“UNICEF ile yeni ortaklığımız sayesinde binlerce engelli küçük çocuğun hayatını değiştirmeyi umuyoruz. Bu inisiyatifin çocukların erken dönem gelişimine yatırım yapmak için özel sektöre de ilham olacağını umuyoruz – çocukların tam anlamıyla sağlıklı, mutlu olmalarına yardımcı olmak, öğrenme becerilerini geliştirmek için.’’ diyor H&M Vakfı Global Direktör Diana Amini.

UNICEF’in erken dönem çocuk gelişimi programına yapılan yardım bebeklerin ve küçük çocukların engelliliklerini ve gelişim gecikmelerini daha iyi ölçebilecek ve kişiye özel eken dönem gelişim desteği almalarını sağlayacak. Daha kapsamlı bir koruma sistemi engelli küçük çocukların ilerleyen zamanlarda maruz kalacakları ayrımcılığı azaltacak.

Engelli küçük çocukların optimum gelişimlerini gerçekleştirebilmelerini sağlamak uzun vadede, sonradan özel eğitim için gerekecek yüksek maliyetlerden kaçınmayı ve işsizliği azaltmayı sağlıyor. Bu yeni girişim 2014 yılından beri erken dönem çocuk gelişimi için işbirliği içinde olan H&M Vakfı ve UNICEF’in yeni projesi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Ekrana bakarken mutlaka göz kırpın, yoksa!
» Polikistik over sendromunda beslenme önerileri
» D vitamini eksikliği, hamilelik ihtimalini yarı yarıya düşürüyor
» Yaşlılığın kaçınılmaz bir sonucu değil!
» Türk halkı sağlık sorunlarını hastaneden önce internete danışıyor
» Mevsim geçişinde hasta olmamak için 8 öneri!
» Gözlerin sinsi düşmanı glokom kör edebilir
» Her iki ergenden biri tırnak yiyor!
» Bebek sahibi olmanın önündeki gizli engel!
» "Erken ergenlik" Diye paniğe kapılmayın
» Uykusuzluk çekenler dikkat!
» Şeyda Coşkun ile Zayıflayan Gülben Ergen Kilosunu Nasıl Koruyor?
» Gebeliğin son üç ayındaki kabuslarla nasıl başa çıkılır?
» Kadınlara özel "Kendine iyi bak" tüyoları
» Tiroid Kanseri ve radyoiyot tedavisi hakkında merak edilenler
» Sosyal medyadaki diş kliniklerine dikkat!
» Glokom bebekleri de tehdit ediyor
» Miyopi hastaları dikkat!
» Bir kadının en güzel makyajı gülümsemesidir
» Lazer epilasyon kısırlık yapar mı ?
» Tüp bebekte Türk buluşu
» Kadınlar bağışlamada daha cesur!
» Hastalıkları ‘nadir’ sayıları çok!
» Bu hormonlar kadın doğasının şifrelerini veriyor
» Değirmen sektörüne TÜYAP’tan dev destek