YAZARLAR Hayriye Gönen
12
14
16
18
30/08/2017 11:26
Tokat yemeye hazır mıyız ?

Girişimcilik üzerine girişimci adayları bayanlarımız için bir sürü gerçek öykü paylaşmak istiyorum. Bu örnekler girişimci adayı biz bayanlara yol haritamızı çizerken çok iyi yol gösterici rehber niteliğinde olacaktır.  Başlığımdan da  gördüğünüz gibi iyi bir girişimci olmadan önce şayet ortaklarımız ile gerçekleştireceğimiz bir girişim söz konusu ise kendimize sormamız gereken sorulardan biri de  şu olmalıdır “ Tokat Yemeye Hazır Mıyız ? “

Hiç kaçırmadığım Girişimci seminerinden birindeydim utangaç bir şekilde kürsüye üniversitede doktorasını yapan  programcı genç bir çocuk çıktı. Tecrübelerim adı altında birlikte proje geliştirdiği kankam diye yola çıktığı arkadaşından nasıl tokat yemiş olduğu acıklı öyküsünü bizlere duygusal bir yaklaşımla  anlattı öyküsünde yenilgi yoktu ama yoğun incinme duygusu vardı yakın arkadaşı tarafından kandırılmış olması onun için maddi sorunlarından çok daha önemiydi. İçselleştirdiği incinme duygusu maddi kaybettiklerinin yanında hiç kalırdı. Bu gencimiz tokat yemişti ama dürüst olduğu için bir o kadar da projesini gerçekleştirmesi için destek görme şansı yakalamıştı. Çünkü tek başına tüm zorluklarla mücadele etme azmi kazanmıştı tıpkı denizde anafora yakalanan ve sert bir hamle ile yüzeye hızla sağ salim çıkmayı başaran bir dalgıç gibi. Bu gencimizi bir sonraki etkinlikte  programcı olarak hazırladığı projesini başarılı bir şekilde Yurtiçi ve Yurtdışı  Melek Yatırımcılara anlatırken görmek anne yüreğimi ısıttı … Gençlerimizin yılmadan mücadele ettiğini görmek çok harika bir duygu …  Azim mücadele ve çok sıkı çalışma daima başarıyı getiriyor. Tokat yerken başarıya koşabilmek bizlere yeryüzünde İlahi Adaletin varlığını gösteriyor.

Sıradaki diğer öyküm ise çok sevdiğim dürüstlüğü ile tanıdığım bir genç girişimci ile ilgili. Kendisi ailesinin ve çocuklarının eğitimi için çalışırken bazen yükselmiş bazen düşmüş kariyerinde kör topal yürümeyi başarabilmiş. Ve bir bakıyorum üç ortaklı bir şirkette ortak oluveriyor. Ortakları çok iyi kendisi gibi pırıl pırıl gençler ve güzel bir ekip kurulmuş ama kendisine ortaklarca verilen vaatler maalesef tutulmamış ve hayal kırıklığı tokadı yemiş oluyor. Bu yediği tokat onu yıldırmıyor. Şu an kendi başına firmasını kurmuş ve başarılı bir şekilde işlerini yürütüyor ekibine yeni elemanlar katıyor.

Ve tokat yemek üzerine bizzat şahit olduğum diğer bir öyküm ise senelerce lüks bir kuaför dükkanın da  çırak olarak çalışmış ve müşterileri tarafından çok sevilir hale gelmiş genç bir kuaför ile ilgili. Bu gencimiz hayallerini kendisi gibi başka kuaför dükkanlarında çırak olarak çalışan  iki arkadaşı ile paylaşır. Ve bu arkadaşları ile ortak hayali gerçekleştirmek üzere kolları sıvarlar ve yeni dükkan yeri kiralanır malzemeler alınır ortak maddi destekler sağlanır . İlk üç ay her şey iyi güzel gider gibi dıştan görünse de daha başlangıçta diğer  iki kanka ortak  kendi aralarında anlaştıkları gizli planlarını uygulamaktadırlar  ve fikir babası  üçüncü ortağın maddi imkan ve müşteri potansiyelini kullanmasını beklerler ve nihayetinde gizli planlarını uygular üçüncü fikirbabası arkadaşlarını devre dışı bırakıverirler. İyi niyetli olan asıl girişimci  üçüncü  ortak bir anda büyük bir tokat yemiştir. Bir anda hayalleri yıkılmıştır . Birikimlerini kaybetmiştir. İşsiz kalıvermiştir. Kredi kartına yüklenerek işsizlik sürecini aşmaya çalışırken faiz yükü ile baş başa kalmıştır. Peki tokat atanların durumu nasıldır ? Onlarda çok geçmeden İlahi Adaletten nasiplerini almışlardır. Dükkanlarını kapatmak durumunda kalmışlardır.

Bu üç girişim örneğimdeki tokatlardan aldığımız dersler :

·       Kimseye güvenmememiz  gerekir

·       Hukuksal korumalı adımlar atmalıyız

·       Riski eşit şekilde paylaşmalıyız

·       Yetersiz sermaye ile iş kurmamalıyız

·       Borçlanırken ödeme kapasitesitemizi aşmamalıyız

·       Hırs bencillik duyguları ile hareket edenlerin daima yenildiğini unutmamalıyız

·       Kötülük yapan kötülük bulur sözü her zaman tecelli ettiğini vicdanlarımıza hatırlatmalıyız

·       Hayallerimiz gerçekler ile örtüşmelidir

·       Plansız hareket etmemeliyiz

·       Köşemizde daima kötü günlerimiz için bir birikim bulundurmalıyız

·       Yaşadığımız acı tecrübelerden ders almasını bilmeliyiz

·       Yenilgi sözcüğünü asla aklımıza getirmemeliyiz.

·       Yılmadan mücadele etmeliyiz

·       Pazarımızı çok iyi tanımalı ve korumalıyız

·       Potansiyelimizi zorlanırken çok daha iyi kullandığımızı bilmeli ve zorluklarımızı artıya dönüştürmeliyiz

·       Ailemiz olduğunu unutmamalıyız ve hiçbir zaman onların hayatını riske atmamalıyız

·       Para ve finans konularında yasal yollardan asla taviz vermemeliyiz.

·       Herkesin hata yapabileceğini unutmamalıyız

·       Hata yaptığımızda özür dilemesini bilmeliyiz

·       Yeteneklerimizin farkında olmalıyız

·       Dürüstlük daima hayatta ilkemiz olmalıdır

·       Kişisel menfaatlerimiz için arkadaşlarımızı harcamamalıyız

Bugünkü yazımın girişimci bayan adaylarımıza faydalı olmasını diliyorum.

Yeni yazılarımda görüşmek dileği ile …

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :