Hatice Aydoğan Urla’ya “Mühür”ünü vurdu

18 Haziran 2017 Pazar 18:00
12
14
16
18

Ressam Hatice Aydoğan’ın Urla’da açtığı “Mühür” resim sergisi büyük ilgi gördü.

17 Haziran 2017 saat: 18.00’deki kokteyl ile açılan “Mühür” adlı resim sergisine iş dünyasından ve sanat camiasından büyük ilgi geldi. Urla Yorgo Seferis Sanat Galerisi’nde açılan sergiyi ilk gün 300 civarında sanatsever izledi. Kokteyle katılanlar arasında Ressam Reyhan Abacıoğlu, Mehmet İleri, Canip Taşkıran, Faden Suzan Kudsioğlu, Fatma Gürle, Mualla Gürle, Rana Sirkecioğlu’nun yanında iş dünyasından Cavid Aliyev, Petrit Dunisa, Nermin – İlker Güleç çifti gibi isimler de yer aldı. Ayrıca Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği ve Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı adına Asıf Kurban ile Bios Bio Medikal Sistemler de sergiyi destekleyen kişi ve kurumlardandı.

Sergide son zamanlarda hızlı bir yükseliş yakalayan, Yelki köyünden büyük bir katılım gerçekleşti. Hatice Aydoğan gibi Yelki doğumlu Eda Filiz Yaşoğlu ve arkadaş grubu sanatçıyı yalnız bırakmadı.

Sanat Dünyasından Övgü Dolu Sözler

Sanatçı hakkında düşüncelerini dile getiren eğitimci-ressam Mehmet İleri: “Ressam Hatice Aydoğan’ın bu sergisinde konkre eserlerin yanında abstre resimlere de yer verdiği görülüyor. Bunlar sanatçının gündelik yaşamındaki duyarlı yaşam kesitlerinin bir mısra-ı berceste özelliğinde sunma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar görsel sanatlarda psikolojik ve felsefi derinlik arayan izleyiciler için ilginç olacaktır.” yorumunda bulundu.

Erinç Aloba ise: “Çizginin, lekenin, dokunun tadına varmış, resim dilini iyi bilen; bunu alçak sesle konuşan bir ressamımız. Resimlerindeki hassasiyet dikkat çekici!” ifadesini kullandı.

Sabit Baytan ise fazla söze gerek yok dercesine; “Hatice Aydoğan, Hatice Aydoğan’dır.” diyerek espirili bir yorum kullandı.

Sanatçı hakkında görüşlerini aldığımız Reyhan Abacıoğlu: “Olgun bir palet... Sağlam bir leke anlayışı... ve fazlalıklardan arınmış, giderek yalınlaşan bir anlatım. İşte Hatice Aydoğan’ın resmi.” dedi.

Faden Suzan Kudsioğlu ise: “Biçim, leke ve renklerin dansları yalın ve dingin. Hatice Aydoğan, sanat serüveninde yolun açık olsun.” diyerek sanatçıyı kutladı.

Mualla Gürle: “Ressamımız; resimsel değerleri, duygu ile bütünleştirip, yalın bir ifade tarzıyla ustaca anlatmıştır.” ifadesini kullanırken,

Rana Sirkecioğlu: “Soyut çalışmaları çoklu katman ve farklı teknikleri bünyesinde barındıran eserleriyleHatice Aydoğan’ı beğenerek izliyor ve başarılar diliyorum.”dedi.

15 Günlük Görsel Şölen

Kıyı EGE olarak Ressam Hatice Aydoğan ile yaptığımız görüşmede sanatçının uzun bir süre serginin başında kalacağı haberini aldık. Bu da resim severlerin yalnızca eserleri değil, sanatçıyla da yakından tanışma fırsatı yakalayacağı anlamına geliyor.

Sanatçının son dönem eserleri olan tuval üzerine akrilik 40 resmin yer aldığı sergi, 29 Haziran 2017 tarihine kadar açık kalacak.

Hatice Aydoğan

1956 yılında İzmir’in Yelki köyünde doğdu. İlkokulu Yelki’de, ortaokulu Narlıdere Mehmet Seyfi Eraltay Ortaokulu’nda okudu. İzmir Kız Lisesi mezunudur. 1977 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim ve Grafik dalını bitiren sanatçı; Şeref Bigalı, Mehmet İleri, İlhami Ercivan, Yurdakul Sezen atölyelerinde eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı.

Pek çok karma serginin yanında çeşitli kişisel sergiler açmış, devlet yarışmalarına katılmış, değer bulmuş, gerek yurt içi, gerekse yurt dışında eserleri kolleksiyonlara girmiştir. Halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Flüt ezgileri Eskişehir’i sardı
» Akasya Kültür Sanat’dan 2017’ye görkemli veda
» İZDOB "Kanlı Nigar” Müzikhalini Muş’a götürüyor
» “Güzelle Çirkinin Müzikali’’ seyirciyle buluştu
» Yılın son müzik festivali
» Nilüfer Kadın Korosu’ndan çok özel bir konser
» Elim Sende Filminin Çekimleri Tamamlandı
» Kahkaha ustaları aynı filmde buluştu
» Ünlü Sanatçı Azat Yeman’ın ’’ Cul-de-sac’’ isimli sergisi Nişantaşı’nda açılıyor !
» ‘’Rap Mahal Birlikte Güzel’’ konser serisi Bursalı rapseverlerle buluşuyor!
» ‘’Rap Mahal Birlikte Güzel’’ konser serisi Eskişehirli rapseverlerle buluşuyor!
» ‘’Rap Mahal Birlikte Güzel’’ konser serisinin ikinci etabı İzmir Arena’da gerçekleşti
» Yılın en çok izlenen filmleri belli oldu
» Otizmli Mustafa’nın desenlerinden çok özel koleksiyon!
» 3. Antalya tiyatro günleri başladı
» Pentagram “Akustik” şarkılarıyla Zorlu PSM sahnesinde
» Devrik Cümle sergisi
» Canan’ın "Kaf Dağı’nın Ardında" Sergisi
» Tropikal Ritimler ve Latin Ezgileri
» "Öteki Taraf"
» Aysun-Ali Kocatepe’den Gündoğarken’li veda
» Aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika İş Sanat’ta
» Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Büyük İstanbul gösterisi
» Trump Art Gallery’de çocuklar için “Resim Atölyesi”
» Dislokasyon Dans Gösterisi Akbank Sanat’ta