Hatice Aydoğan Urla’ya “Mühür”ünü vurdu

18 Haziran 2017 Pazar 18:00
12
14
16
18

Ressam Hatice Aydoğan’ın Urla’da açtığı “Mühür” resim sergisi büyük ilgi gördü.

17 Haziran 2017 saat: 18.00’deki kokteyl ile açılan “Mühür” adlı resim sergisine iş dünyasından ve sanat camiasından büyük ilgi geldi. Urla Yorgo Seferis Sanat Galerisi’nde açılan sergiyi ilk gün 300 civarında sanatsever izledi. Kokteyle katılanlar arasında Ressam Reyhan Abacıoğlu, Mehmet İleri, Canip Taşkıran, Faden Suzan Kudsioğlu, Fatma Gürle, Mualla Gürle, Rana Sirkecioğlu’nun yanında iş dünyasından Cavid Aliyev, Petrit Dunisa, Nermin – İlker Güleç çifti gibi isimler de yer aldı. Ayrıca Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği ve Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı adına Asıf Kurban ile Bios Bio Medikal Sistemler de sergiyi destekleyen kişi ve kurumlardandı.

Sergide son zamanlarda hızlı bir yükseliş yakalayan, Yelki köyünden büyük bir katılım gerçekleşti. Hatice Aydoğan gibi Yelki doğumlu Eda Filiz Yaşoğlu ve arkadaş grubu sanatçıyı yalnız bırakmadı.

Sanat Dünyasından Övgü Dolu Sözler

Sanatçı hakkında düşüncelerini dile getiren eğitimci-ressam Mehmet İleri: “Ressam Hatice Aydoğan’ın bu sergisinde konkre eserlerin yanında abstre resimlere de yer verdiği görülüyor. Bunlar sanatçının gündelik yaşamındaki duyarlı yaşam kesitlerinin bir mısra-ı berceste özelliğinde sunma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar görsel sanatlarda psikolojik ve felsefi derinlik arayan izleyiciler için ilginç olacaktır.” yorumunda bulundu.

Erinç Aloba ise: “Çizginin, lekenin, dokunun tadına varmış, resim dilini iyi bilen; bunu alçak sesle konuşan bir ressamımız. Resimlerindeki hassasiyet dikkat çekici!” ifadesini kullandı.

Sabit Baytan ise fazla söze gerek yok dercesine; “Hatice Aydoğan, Hatice Aydoğan’dır.” diyerek espirili bir yorum kullandı.

Sanatçı hakkında görüşlerini aldığımız Reyhan Abacıoğlu: “Olgun bir palet... Sağlam bir leke anlayışı... ve fazlalıklardan arınmış, giderek yalınlaşan bir anlatım. İşte Hatice Aydoğan’ın resmi.” dedi.

Faden Suzan Kudsioğlu ise: “Biçim, leke ve renklerin dansları yalın ve dingin. Hatice Aydoğan, sanat serüveninde yolun açık olsun.” diyerek sanatçıyı kutladı.

Mualla Gürle: “Ressamımız; resimsel değerleri, duygu ile bütünleştirip, yalın bir ifade tarzıyla ustaca anlatmıştır.” ifadesini kullanırken,

Rana Sirkecioğlu: “Soyut çalışmaları çoklu katman ve farklı teknikleri bünyesinde barındıran eserleriyleHatice Aydoğan’ı beğenerek izliyor ve başarılar diliyorum.”dedi.

15 Günlük Görsel Şölen

Kıyı EGE olarak Ressam Hatice Aydoğan ile yaptığımız görüşmede sanatçının uzun bir süre serginin başında kalacağı haberini aldık. Bu da resim severlerin yalnızca eserleri değil, sanatçıyla da yakından tanışma fırsatı yakalayacağı anlamına geliyor.

Sanatçının son dönem eserleri olan tuval üzerine akrilik 40 resmin yer aldığı sergi, 29 Haziran 2017 tarihine kadar açık kalacak.

Hatice Aydoğan

1956 yılında İzmir’in Yelki köyünde doğdu. İlkokulu Yelki’de, ortaokulu Narlıdere Mehmet Seyfi Eraltay Ortaokulu’nda okudu. İzmir Kız Lisesi mezunudur. 1977 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim ve Grafik dalını bitiren sanatçı; Şeref Bigalı, Mehmet İleri, İlhami Ercivan, Yurdakul Sezen atölyelerinde eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı.

Pek çok karma serginin yanında çeşitli kişisel sergiler açmış, devlet yarışmalarına katılmış, değer bulmuş, gerek yurt içi, gerekse yurt dışında eserleri kolleksiyonlara girmiştir. Halen kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Haydi çocuklar tiyatroya!
» Hakan Yılmaz’dan yeni sinema filmi geliyor
» Senfonide keman büyüsü
» Yasemin Mori estirdi!
» Alsancaklı kadınlardan resim sergisi
» Söyleşi ve Atölyeler - 14. Akbank Kısa Film Festivali
» Ceyl’an Ertem Yalova Müzik Festivali’nde sahne alacak
» Ana Katz 14. Akbank Film Festivali’nde
» Yonca Saraçoğlu’ndan “Gaia’nın Güncesi”
» Kemanın parlayan yıldızları
» Hangisi Karısı” Afyon’da
» Füsun Su ‘nun ‘’OYUN ‘’ adlı albümü yayımlandı!
» Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu "Nora Bir Bebek Evi"
» "Her Eve Bir Sanat"
» Sanatın farklı renkleri Mart ayı boyunca Grand Pera’da
» MedAmerikan Tıp Merkezi doktorları ve çalışanlarından ’Tıp Bayramı’na özel sergi
» Pera Müzesi Film Programı “Altın Madalya: Sporda Kadın”
» The Turbans, Stimming x Lambert ve King Gizzard & The Lizard Wizard Bu Hafta Salon’da
» Baharın tüm renkleri Nisan’da İş Sanat’ta
» Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” seyircisiyle buluşmayı sürdürüyor
» Şevval Sam’dan “Müzeyyen” müzikali ziyafeti
» Sultan Bestekarlar Anadolu’nun Renkleri İstanbul’da buluştu
» Funda Arar’ın yolu Hasankeyf’e düştü
» 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı “Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş”
» UNIQ Hall, Dünya Tiyatrolar Günü’nü ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ ile kutluyor