Gördüğüm her derin kap benim için bir obje

04 Mayıs 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Mumların,şamdanların,varakların, gümüşlerin, bronz aynalı objelerin, cam ve seramik objelerin bulunduğu bir koleksiyonun sahibi.Bu aralar yaz mevsimi için bahçe ve teras projeleri ile büyük bir yoğunluk yaşıyor.

KHUM Design kurucusu Yasemin Gazanker,bitki tasarımcısı.Bir buçuk yıldır bu işle uğraşıyor ve Türkiye'de bir ilk olan "Objeli Bitkilendirme"sanatını gerçekleştiriyor..

Özel tasarımlar gerçekleştiren Yasemin Gazanker "gördüğüm her derin kap benim için bir obje.İnsanların evine bitki girmesini amaçlayarak bu işe başladım.. Yurtdışından özel alt yapı malzemeleri getirtiyorum. Bunlar hem toprağın beslenmesini hem de bitkinin çürümesine engel oluyor. Dolayısıyla bununla ilgili eğitimler de aldığım için benim için bu yöntemleri uygulamak kolay oluyor. 8-9 ay önce ilk objeli bitkimi çıkarttığım günlerde benden alışveriş yapan müşterilerimin bana telefon edip “Çok teşekkür ederim ne yaptığınızı anlamadım ama bitkiler bozulmadı” dedi. Bu da benim zaten en büyük hedefimdi. Tasarımlarım hem dekoratif dursun hem de bozulmasın istiyordum. Tasarımlarımızı uzun süre dayanıklılık testinden geçirdik. Bonzaiyi nasıl yaşatacağız, hangi kaplarda yaşar diye uzun süre çalışma yaptık. Benim zaten ondan önceki bir yılım hep testlerle geçti. Şu kapta şu yaşar mı, bu bununla yaşar mı diye sürekli çalıştım. Çünkü biz genelde dekoratif objeler kullandığımız için altı delik olmayan objelerde bitkiyi kurmaya çalışıyoruz. Burada da bitkinin su içinde toprağının bataklığa dönüşmemesi gerekiyor. Dolayısıyla onun alt drenajının iyi oluşturulması lazım, doğru toprak kullanmak lazım. Yani şu anda yapılan o kadar büyük hatalar var ki bazen ben botaniklerde bile yapılan yanlışları görüyorum. Mesela kaktüse normal toprak kullanılıyor. Kaktüs, kaktüs toprağıyla olduğunda daha sağlıklı yaşar ve beslenir. Bunun dışında yeşil bitkili salon bitkilerine farklı farklı topraklar kullanılıyor. Onlar bu sefer kurtlanma yapıyor. Veya büyümesini istemediğimiz bazı bitkiler var. Bunlar küçük objelere diktiğimiz ve büyümesini istemediğimiz bitkiler. Çünkü bazen bitki öyle bir büyüyor ki bir hafta sonra kabından taşıyor, tanıyamıyorsunuz. Orada da daha besini azaltılmış topraklar kullanılarak bitkinin daha yavaş büyümesini sağlıyoruz. Bunlarla ilgili çok fazla ince detaylar var."diyor.

Haziran ayından itibaren Bodrum Palmarina'da da hizmet verecek olan KHUM DESİGN,bu yaz bodrum evlerinin dekorasyonunu değiştireceği,neşeli rengarenk,doğayı yansıtan canlı çiçeklerle süslenmiş objeleri ile büyük ilgi göreceği bir gerçek.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» tasarımcılar bolpazar buluşuyor
» Bu yaz bahcedeyiz
» "Doğadan Denemeler Seramik Sergisi" Piola İstanbul’da
» Kale iki ödülle sosyal medyanın zirvesinde
» Kilim Mobilya, yenilikçi ve konforlu ürünleriyle Milano’da İsaloni Mobilya Fuarı’ndaydı
» Geleneksel çini desenleri geri döndü
» Gönye Proje’den Dinamik, Konforlu ve Prestijli Ofis Tasarımı: AKYAPI OFİS
» Peli Parke hyem estetik hem konforlu
» Türkiye uykusuna değer veriyor, yatak alışverişinden kaçınmıyor
» "Şık tasarım ve modern fonksiyonelliği birleştiren bataryalar: Essence ve Concetto Professional "
» Türkiye’deki kuşakların mobilya tercihleri dünyadan farklı
» Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm
» İç Mimar Eda Tahmaz’dan kış bahçelerinde tasarım trendleri
» Kadınlar, konutta ne ister?
» "Tasarımcı ateşi bulan kişi gibi toplumu geleceğe taşır"
» Yılın rengini evinize taşıyın
» Anahtarlar emekli oluyor
» Pastel tonlar yaşam alanlarını büyüleyelecek
» Geleceğin tasarımları tek çatı altında
» Doğtaş Calliera ile evlerde sanatsal şıklık
» Kış banyoları
» Türkiye’deki kuşakların mobilya tercihleri dünyadan farklı
» Guardian Glass, Acıbadem Altunizade Hastanesi’ni ışık ve konforla buluşturuyor…
» Nurus’tan çalışanlarına ödül
» İstanbul Mobilya Fuarı’nda ziyaretçi rekoru