Gördüğüm her derin kap benim için bir obje

04 Mayıs 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Mumların,şamdanların,varakların, gümüşlerin, bronz aynalı objelerin, cam ve seramik objelerin bulunduğu bir koleksiyonun sahibi.Bu aralar yaz mevsimi için bahçe ve teras projeleri ile büyük bir yoğunluk yaşıyor.

KHUM Design kurucusu Yasemin Gazanker,bitki tasarımcısı.Bir buçuk yıldır bu işle uğraşıyor ve Türkiye'de bir ilk olan "Objeli Bitkilendirme"sanatını gerçekleştiriyor..

Özel tasarımlar gerçekleştiren Yasemin Gazanker "gördüğüm her derin kap benim için bir obje.İnsanların evine bitki girmesini amaçlayarak bu işe başladım.. Yurtdışından özel alt yapı malzemeleri getirtiyorum. Bunlar hem toprağın beslenmesini hem de bitkinin çürümesine engel oluyor. Dolayısıyla bununla ilgili eğitimler de aldığım için benim için bu yöntemleri uygulamak kolay oluyor. 8-9 ay önce ilk objeli bitkimi çıkarttığım günlerde benden alışveriş yapan müşterilerimin bana telefon edip “Çok teşekkür ederim ne yaptığınızı anlamadım ama bitkiler bozulmadı” dedi. Bu da benim zaten en büyük hedefimdi. Tasarımlarım hem dekoratif dursun hem de bozulmasın istiyordum. Tasarımlarımızı uzun süre dayanıklılık testinden geçirdik. Bonzaiyi nasıl yaşatacağız, hangi kaplarda yaşar diye uzun süre çalışma yaptık. Benim zaten ondan önceki bir yılım hep testlerle geçti. Şu kapta şu yaşar mı, bu bununla yaşar mı diye sürekli çalıştım. Çünkü biz genelde dekoratif objeler kullandığımız için altı delik olmayan objelerde bitkiyi kurmaya çalışıyoruz. Burada da bitkinin su içinde toprağının bataklığa dönüşmemesi gerekiyor. Dolayısıyla onun alt drenajının iyi oluşturulması lazım, doğru toprak kullanmak lazım. Yani şu anda yapılan o kadar büyük hatalar var ki bazen ben botaniklerde bile yapılan yanlışları görüyorum. Mesela kaktüse normal toprak kullanılıyor. Kaktüs, kaktüs toprağıyla olduğunda daha sağlıklı yaşar ve beslenir. Bunun dışında yeşil bitkili salon bitkilerine farklı farklı topraklar kullanılıyor. Onlar bu sefer kurtlanma yapıyor. Veya büyümesini istemediğimiz bazı bitkiler var. Bunlar küçük objelere diktiğimiz ve büyümesini istemediğimiz bitkiler. Çünkü bazen bitki öyle bir büyüyor ki bir hafta sonra kabından taşıyor, tanıyamıyorsunuz. Orada da daha besini azaltılmış topraklar kullanılarak bitkinin daha yavaş büyümesini sağlıyoruz. Bunlarla ilgili çok fazla ince detaylar var."diyor.

Haziran ayından itibaren Bodrum Palmarina'da da hizmet verecek olan KHUM DESİGN,bu yaz bodrum evlerinin dekorasyonunu değiştireceği,neşeli rengarenk,doğayı yansıtan canlı çiçeklerle süslenmiş objeleri ile büyük ilgi göreceği bir gerçek.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Geleceğin Ofisleri Endüstri 4.0 ile biçimleniyor...
» Dekorasyonda stil D’Maison bünyesinde hayat buluyor
» Nişantaşı yenileniyor
» Mobilya’nın devleri İstanbul’da buluşuyor
» Filli Boya her yıl bir ustayı araç sahibi yapıyor
» "İdeal Karyolayı Bulmanız için 3 Altın Kural!"
» “Ofis tasarımları meslek gruplarının karakterlerine göre biçimlenmeli...”
» Marshall “Renklendir Hayatı” projesinin yeni durağı Kuşadası
» İstanbul’un en büyük tasarım şenliği gerçekleşti
» Kilim Mobilya’ya “Uluslarası Mükemmellik ve Kalite Ödülü”
» Çocuk odasında çalışma alanı nasıl olmalı?
» Decovita Seramik, geometrik öğelerle sanatsal tasarımı birleştiriyor
» Seramiksan’dan Mekanlara Akdeniz esintisi
» Hışva Han Dünya’nın en iyi dekorasyonuna sahip mekanı oldu
» Gmw Mimarlık Geleceğin havalimanlarını analiz etti…
» Kilim Mobilya’nın "Müşteri Dostu Bayrağı" Avrupa kıtasından sonra Afrika kıtasında dalgalanıyor
» Paşabahçe Mağazaları’nda kaktüs severleri bekliyor
» Kilim Nino’dan Bir Yatakta bütün Oda: Active Smart Genç Odası
» Mobilya sektörü, yılın ilk yarısını yüzde 5,8 oranında küçülmeyle kapattı
» 14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Finalistleri belli oldu!
» Şık depolama çözümleri sunan banyo dolabı çeşitleri
» Desenlerin etkileyici yolculuğu
» Doğanın tüm samimiyeti Decovita ile yaşam alanlarına taşınıyor
» Turkuaz Renk Koleksiyonu” evlerde bu yazın modası…
» 14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na yoğun ilgi